Kaspersky Internet Security 2010

Aplikacja jest o połowę skuteczniejsza w wykrywaniu spamu od poprzedniej wersji modułu. Co więcej, potrafi rozpoznać spam we wszystkich językach świata.

Kaspersky proponuje zwiększenie bezpieczeństwa poprzez tzw. piaskownicę (sandbox), czyli wyizolowane środowisko, w którym uruchamiane są aplikacje szczególnie narażone na ataki czy wręcz wystawione na ostrzał – na przykład przeglądarki internetowe. Dzięki temu możesz bezpiecznie testować nowe oprogramowanie i odwiedzać niezaufane strony WWW, mając stuprocentową pewność, że złośliwy kod nie będzie w stanie uzyskać dostępu do poufnych informacji ani zmienić żadnych ustawień. Co istotne, nie ma żadnych ograniczeń odnośnie liczby sesji uruchamianych w piaskownicy.

Na podobnej zasadzie działa emulator skryptów Java i Visual Basic. Pozwala on dekodować skrypty, emulować ich wykonanie w swoistej maszynie wirtualnej oraz generować raport dotyczący ich zachowania. Następnie kod skryptu jest sprawdzany przez silnik antywirusowy.

KIS 2010 zawiera również udoskonalony analizator behawioralny, który identyfikuje więcej klas zagrożeń niż w poprzedniej wersji.

Kolejną innowacją jest Kaspersky Toolbar – wtyczka do Internet Explorera i Firefoksa. Składa się ona z dwóch przycisków. Pierwszy uruchamia wirtualną klawiaturę, która zabezpiecza przed keyloggerami, drugi służy do sprawdzania adresów URL w oparciu o bazę niezbezpiecznych stron phishingowych. Obok każdego linku, np. w wynikach wyszukiwania, pojawia się ikona ostrzegawcza. Jej kliknięcie powoduje wyświetlenie dodatkowych informacji – od razu wiadomo, czy strona stanowi zagrożenie, czy nie.

Pakiet został wyposażony w nowy moduł antyspamowy, który ma znacznie usprawnione mechanizmy klasyfikacji treści i obsługuje Unikod. W rezultacie jest o 50% skuteczniejszy w działaniu niż moduł z wersji 2009 i wykrywa spam we wszystkich językach świata.

Nowa opcja Profil gracza umożliwia wyłączenie niektórych funkcji programu, a także powiadomień i pobierania uaktualnień. Dzięki temu gry mogą działać „na pełnych obrotach”, mając do swojej dyspozycji prawie wszystkie zasoby systemu.