Kaspersky Total Security

Kaspersky Total Security

W skrócie:

Recenzja oprogramowania antywirusowego Kaspersky Total Security.

Zalety:

  • Funkcje ochrony tożsamości
  • Rozbudowane funkcje kontroli rodzicielskiej

Skuteczny moduł antywirusowy z dodatkowymi modułami kontroli aplikacji, ochrony prywatności i narzędziami kontroli rodzicielskiej to wyróżniki pakietu Kaspersky Total Security przeznaczonego na wszystkie urządzenia użytkownika – od komputerów PC i Mac, po smartfony i tablety z systemami Android i iOS.

Kaspersky Total Security

W świecie antywirusów hasło Total Security oznacza najbardziej kompletny produkt wyposażony w dodatkowe funkcje pakietu zabezpieczeń. Nie inaczej jest w przypadku produktu Kaspersky Lab dla domu, w którym znajdziemy menedżera haseł, narzędzie do tworzenia kopii zapasowych oraz rozbudowany moduł kontroli rodzicielskiej. Zacznijmy jednak od kwestii, która dzisiaj wydaje się najbardziej niepokojąca: śledzenie aktywności użytkownika przed komputerem.

Kaspersky wydatnie stawia na ochronę tożsamości użytkownika. Program, jeśli wykryje naruszenie bezpieczeństwa, zablokuje nieautoryzowany dostęp do kamery internetowej lub mikrofonu. Co więcej, aplikacja zapewnia bezpieczne bankowanie i zakupy online oraz podnosi poziom ochrony urządzeń w przypadku podłączenia się do publicznych sieci Wi-Fi.

Pakiet Kaspersky Total Security wyposażono w rozbudowany moduł kontroli rodzicielskiej. Moduł ten pozwala na precyzyjne wskazanie czasu korzystania z komputera i internetu oraz blokowanie dostępu do gier, aplikacji oraz niepożądanych treści internetowych. Dla przykładu, rodzic może zdefiniować ograniczenia w dostępie do komputera oddzielnie dla dni powszednich, kiedy powinno się ono skupić na nauce i weekendy, kiedy można pozwolić pociechom na znacznie więcej.

Funkcja ta pozwala wymusić przerwę w używaniu z komputera (np. 15 minut na godzinę) by choć na chwilę odciągnąć dziecko od wielogodzinnego patrzenia w monitor. Informacje o aktywności przed komputerem są rejestrowane, a rodzic ma wgląd w to, co robiło jego dziecko, gdy był w pracy. Kontrola ta sięga również urządzeń mobilnych: rodzice otrzymają powiadomienia, kiedy dziecko zacznie szukać treści, które nie są dla niego przeznaczone.

Kaspersky Total Security

Kaspersky Total Security - funkcje

Produkty Kaspersky z linii dla domu licencjonowane są na urządzenia, którymi mogą być komputery PC i Mac albo smartfony i tablety z systemem Android oraz iOS. Podejście to pozwala objąć ochroną wszystkie urządzenia domowników, a sama integracja sięga znacznie dalej aniżeli zakup pojedynczej licencji. Sejf z hasłami obsługiwany jest w programie Kaspersky Password Manager. Po zalogowaniu się do konta My Kaspersky zawartość sejfu będzie synchronizowana na wszystkich urządzeniach użytkownika. Co więcej, usługa My Kaspersky pozwala na zdalne zarządzanie ochroną wszystkich tych urządzeń z jednego miejsca.

Kaspersky Total Security. Dodatkowe składniki pakietu

W pakiecie Total Security nie mogło zabraknąć modułu do tworzenia kopii zapasowych. Narzędzie wbudowane w produkt Kaspersky Lab umożliwia backup na poziomie plików i folderów z opcją zapisu na lokalnych dyskach, udziałach sieciowych lub magazynu online Dropbox. Brakuje natomiast opcji backupu komputera na poziomie blokowym (wolumeny).

Warto odwiedzić sekcję Więcej narzędzi. To tutaj znajdziemy szereg dodatkowych, ale niezwykle przydatnych funkcji, których skróty nie zmieściły się w głównym oknie programu. Lista dodatków obejmuje moduł czyszczenia komputera z niepotrzebnych programów, plików tymczasowych i śladów aktywności użytkownika, klawiaturę ekranową, monitor sieci, który pokazuje aktywność sieciową wszystkich aplikacji oraz narzędzie aktualizacji oprogramowania, wyszukujące i ułatwiające aktualizację wybranych aplikacji zainstalowanych na komputerze.

W kategorii Ochrona danych warto zwrócić uwagę na moduł umożliwiający przechowywanie ważnych dokumentów i plików w zaszyfrowanym magazynie (kontenerze) oraz narzędzie niszczarki do trwałego usuwania plików lub folderów, zapobiegające ich nieautoryzowanemu przywróceniu np. po wyrzuceniu dysku. Niszczarka oferuje wiele metod usuwania danych (szybka, branżowe algorytmy DoD 5250.22-M, NAVSO P-5239-26 i inne) ale nie ma ważnej funkcji oczyszczania wolnego miejsca na dysku.