Kingston DataTraveler 300

Zalety:

  • Zabezpieczenie przechowywanych danych
  • Duża pojemność

Wady:

  • Wysoka cena

Pojemny nośnik zamknięty w małej obudowie, oferuje aż 256 GB pamięci i trwałą obudowę z wysuwaną wtyczką. Niestety jest zbyt drogi i po prostu nie opłaca się go kupować.

Rzadkością są modele pamięci Flash o pojemności 64 GB, a model o pojemności 256 GB budzi spore zainteresowanie, bo pomimo znacznego zwiększenia się pojemności jego wymiary nie odstają zbytnio od przeciętnej konstrukcji 32 GB. Niestety cena ponad 2500 zł z pewnością odstraszy większość potencjalnych nabywców, bo za takie pieniądze można kupić nowy komputer. Jest to jednak łakomy kąsek dla grafików oraz osób, które przenoszą spore ilości cennych danych, bo jak do tej pory jest to jedyna pamięć flash o tak dużej pojemności. Co istotne, wyposażona jest w solidną obudowę z wysuwanym złączem USB. Pamięć jest przy tym nieduża (70,6x 16,9 x 21,9 mm – dł./wys./szer.) i objęta 5-letnią gwarancją ze wsparciem technicznym producenta. Niestety produkowana jest jedynie na indywidualne zamówienie i dostępna w jednej pojemności – 256 GB.

Wydajność

Testy pokazują, że mamy do czynienia z dobrej jakości pamięcią, która dobrze sobie radzi z zapisem każdego rodzaju plików, niezależnie od ich wielkości. Prędkość zapisu małych plików oscyluje w granicach 3,5 MB/s (średnia to ok 2 MB/s). Również duże pliki zapisywane są dosyć szybko – 9,6 MB/s (średnia 5,5 MB/s). Jedynie średniej wielkości pliki zapisywane są nieco wolniej (6,4 MB/s) niż średnia (8 MB/s). Dołączana aplikacja PasswordTraveler pozwala na skuteczne zabezpieczenie przechowywanych danych, poprzez utworzenie specjalnie chronionego obszaru na dysku. Niestety brak zaawansowanych aplikacji do synchronizacji, tworzenia kopii zapasowych ważnych danych w pamięci za ponad 2000 zł to poważny minus.