Kodak C195

Zalety:

  • Dobra szczegółowość obrazu
  • Duży zakres ogniskowej (jak na tę klasę cenową aparatu)

Wady:

  • Wysoki poziom szumów
  • Słaba dynamika obrazu

Kodak C195 jest jedną z najprostszych i najtańszych cyfrówek tego producenta. Co charakterystyczne dla tanich modeli, jest zasilany dwiema bateriami typu AA, które co prawda są powszechnie dostępne, ale cięższe i mniej wydajne od akumulatorów litowo-jonowych. Aparat dysponuje także 5-krotnum zoomem oraz matrycą o rozdzielczości 14 milionów pikseli. Producent w materiałach dostępnych na stronie WWW informuje o zastosowanej w tym modelu technologii HD. Czy w związku z tym tani C195 nagrywa filmy HD? Nic z tych rzeczy – aparat może jedynie wykonywać zdjęcia w rozdzielczości 2 megapiksele o proporcji boków 16:9.

Kodak C195 jest jedną z najprostszych i najtańszych cyfrówek tego producenta. Co charakterystyczne dla tanich modeli, jest zasilany dwiema bateriami typu AA, które co prawda są powszechnie dostępne, ale cięższe i mniej wydajne od akumulatorów litowo-jonowych. Aparat dysponuje także 5-krotnum zoomem oraz matrycą o rozdzielczości 14 milionów pikseli. Producent w materiałach dostępnych na stronie WWW informuje o zastosowanej w tym modelu technologii HD. Czy w związku z tym tani C195 nagrywa filmy HD? Nic z tych rzeczy – aparat może jedynie wykonywać zdjęcia w rozdzielczości 2 megapiksele o proporcji boków 16:9.

Budowa

Przeciętnej wielkości obudowę cyfrówki wykonano z plastiku. Po prawej stronie jest ona nieco grubsza – w tym miejscu znajduje się bowiem komora, w której umieszcza się dwa ogniwa typu AA („duże paluszki”). Na górnej ściance zlokalizowano trzy przyciski – włącznik, przełącznik trybów pracy (filmowanie, i kilka trybów foto) oraz włacznik lampy błyskowej. Przycisk migawki okala dźwigienka służąca do zmiany ogniskowej. Z tyłu cyfrówki zlokalizowano spory wyświetlacz LCD. Z jego prawej znajdują się przyciski sterujące, nawigator (typowy „talerzyk” nawigacyjny) oraz charakterystyczny dla cyfrówek Kodaka przycisk „Share” (Udostępnianie).

Kodak C195, jak prawie każda tania cyfrówka, nie został wyposażony w przycisk kompensacji ekspozycji. Jeśli obraz jest rejestrowany zbyt jasno lub zbyt ciemno, użytkownik musi szukać funkcji kompensacji w menu. Nie ma także klawisza pozwalającego na szybką zmianę czułości.

Aparat wraz z bateriami waży 189 gram.

Elektronika

Cyfrówka dysponuje matrycą o rozdzielczości 4440x3242 (14mln) pikseli. Konstruktorzy zastosowali sensor typu 1/2,3 cala, czyli podzespół stosunkowo mały. Zdjęcia zapisywane są na karcie pamięci typu SD (aparat akceptuje także nośniki SDHC o pojemności 2-32GB) lub w 32-megabajtowej pamięci wewnętrznej.

Cyfrówka uruchamia się w 2,6 sekundy.

Optyka

Aparat dysponuje obiektywem z 5-krotnym zoomem optycznym. Jego najkrótsza ogniskowa to ekwiwalent 33 milimetrów. Niestety nie jest to obiektyw szerokokątny. Aparatem tym trudno będzie zatem objąć szeroki plan w ciasnym pomieszczeniu, czy rozległy budynek stojąc od niego w niewielkiej odległości. Światło obiektywu przy najkrótszej ogniskowej wynosi 1:3,3. Obiektyw nie jest zatem ani jasny ani bardzo ciemny.

Niestety aparatu nie wyposażono w mechaniczny stabilizator obrazu. Nie jest zatem łatwo fotografować w słabych warunkach oświetleniowych (szczególnie przy długiej ogniskowej, która w tym modelu odpowiada 165 mm).

Kontrola kadru

C195 został wyposażony w monitor o przekątnej 3 cale i rozdzielczości 230000 pikseli. Kontrolowanie kadru możliwe jest tylko na dużym ekranie LCD. Konstruktorzy w tym modelu nie przewidzieli bowiem ani wizjera optycznego, ani elektronicznego.

Funkcjonalność

Aparat jest w dużym stopniu zautomatyzowany. Użytkownik nie może ustawiać ani czasu otwarcia migawki, ani przysłony. Tego modelu niestety nie wyposażono w funkcję pozwalającą na wykonanie ręcznego balansu bieli. Jest to spora wada, gdyż aparaty (w tym opisywany model) raczej słabo radzą sobie z rozpoznawaniem rodzaju panującego oświetlenia. Największe problemy pojawiają się, gdy fotografujemy przy oświetleniu sztucznym - wówczas rejestrowane motywy często są "zażółcone" lub zielonawe.

Kodak C195 nie został przystosowany do rejestracji filmów w rozdzielczości HD. Podczas filmowania (rozdz. filmu wynosi 640x480 pikseli) nie można używać zoomu optycznego.

Udostępnianie przyciskiem

Jak każdy model Kodaka aparat dysponuje wspomnianym wyżej przyciskiem „Share” (Udostępnianie). W połączeniu z dodawaną w zestawie specjalną aplikacją firmy Kodak, umożliwia proste udostępnianie zdjęć. Po ich zrobieniu wystarczy nacisnąć przycisk „Share” i oznaczyć zdjęcie do przesłania do wybranych serwisów (KODAK Gallery, YouTube, FACEBOOK, FLICKR i ORKUT) lub na określony adres e-mail. Możliwe jest to oczywiście po podłączeniu aparatu do komputera kablem USB.

Aparat ma jeszcze jedną ciekawą funkcję – pozwala na drukowanie odbitek z filmu – w formie całego kadru lub „wglądówek” składających się z 9 klatek.

Wyniki testów jakości obrazu

W teście ostrości obrazu Kodak C195 otrzymał 9 punktów na 10 możliwych. Obraz, jaki rejestruje ten model aparatu, jest zatem dość bogaty w szczegóły. Zdjęcia nie budzą zastrzeżeń pod względem odwzorowania geometrycznego. W teście oceny stopnia dystorsji (deformacji beczkowatej) aparat otrzymał 10 punktów.

W próbie "dynamiki", czyli teście określającym rozpiętość tonalną zdjęć, cyfrówka otrzymała 5 punktu na dziesięć. To raczej słaby wynik – aparat nie radzi sobie dobrze z jednoczesnym rozpoznawaniem szczegółów w światłach i cieniach.

W teście poziomu szumów aparat otrzymał jedynie 3 punkty (przy najniższej czułości ISO 64). Przy czułości podwyższonej do ISO 400 ocena spada i wynosi 2,2 punktu. To bardzo słabe wyniki.

W próbie odwzorowania barw, wykonanej przy minimalnej czułości i ręcznym balansie bieli (RBB), aparat uzyskał 3,9 punktu (w teście tym tablica była oświetlana światłem żarowym o temperaturze barwowej 2700 kelwinów). Gdy tę samą tablicę oświetlaliśmy lampą błyskową ocena wierności odwzorowania barw uległa jedynie niewielkiej korekcie - w tej próbie aparat uzyskał 3,8 punktu.

W teście określającym sprawność działania funkcji automatycznego balansu bieli (ABB) okazało się, że aparat ma bardzo duży problem z prawidłowym dostosowaniem się do barwy sztucznego oświetlenia (światła żarowego).


Zobacz również
Laptop dla czołgisty
GE63VR 7RE RAIDER - stworzony do gier