Kodak EasyShare Z980

Kodak wprowadził kolejny model aparatu kompaktowego wyposażony w szeroko zakresową optyką – jego obiektyw pozwala na 24-ktotne zbliżanie fotografowanego motywu. Użytkownik Z980 może zarówno wykonywać silne zbliżenia (ekwiwalent najdłuższej ogniskowej wynosi 624 mm) jak i obejmować bardzo szeroki plan (odpowiednik najkrótszej ogniskowej wynosi zaledwie 26 mm!) Co ciekawe i oryginalne, producent wyposaża ten model w dokręcany „grip” czyli typową raczej dla lustrzanek dodatkową rękojeść przydatną gdy wykonujesz pionowe kadry.

Kodak wprowadził kolejny model aparatu kompaktowego wyposażony w szerokozakresową optyką – jego obiektyw pozwala na 24-ktotne zbliżanie fotografowanego motywu. Użytkownik Z980 może zarówno wykonywać silne zbliżenia (ekwiwalent najdłuższej ogniskowej wynosi 624 mm) jak i obejmować bardzo szeroki plan (odpowiednik najkrótszej ogniskowej wynosi zaledwie 26 mm!)

Elektronika i funkcje

Aparat został wyposażony w małą (1/ 2,3 cala) matrycę CCD o rozdzielczości 12 milionów pikseli. Konstruktorzy zastosowali mechaniczny stabilizator obrazu (ruchy kompensacyjne sensora), co przy tak dużym zakresie ogniskowej jest raczej niezbędne. Użytkownik może korzystać ze wszystkich „twórczych” trybów pracy (PASM) . Co dziwne i nietypowe dla zaawansowanego kompaktu, nie można wykonać ręcznego balansu bieli. Fotografujący jest zmuszony do wyboru jednego z 4 typowych profili oświetlenia lub balansu automatycznego, który nie sprawdza się przy sztucznym świetle.

Budowa

Aparat, jak wiele „superzoomów” przypomina małą lustrzankę. Co ciekawe i oryginalne, producent wyposaża Z980 w dokręcany „grip” czyli typową raczej dla lustrzanek dodatkową rękojeść przydatną gdy wykonujesz pionowe kadry. Nie dość na tym. Do wykonywania ujęć w pionie przyda się także dodatkowy spust migawki, który jak w profesjonalnych lustrzankach Canona czy Nikona zlokalizowano w dolnej części rękojeści. Użytkownik, który chce z niego skorzystać, musi przełączyć aparat w tryb „pionowej” pracy, używając umieszczonego na górze korpusu mechanicznego przełącznika. Aparat został wyposażony w jedno kółko zmiany wartości. Zlokalizowano je jednak niezbyt korzystnie – na górnej ściance korpusu, co nie pozwala na wygodną obsługę ani kciukiem ani palcem wskazującym. Superzoom zasilają cztery typowe ogniwa typu AA („paluszki”).

Jakość zdjęć

Ciekawy pod względem budowy aparat nie jest jednak demonem jakości. Z przykrością wystawiliśmy przeciętną ocenę za szczegółowość (ostrość) obrazu i dynamikę oraz słabe za poziom szumów.


Nie przegap

Zapisz się na newsletter i nie przegap najnowszych artykułów, testów, porad i rankingów: