Komiksowa Rzeźnia Numer Pięć - bombardowanie Drezna, jakiego jeszcze nie widziałeś

Antywojenna powieść autorstwa Kurta Vonneguta doczekała się swojej komiksowej adaptacji. Album skierowany do dojrzałego odbiorcy otrzymał iście mistrzowską oprawę.

Rzeźnia Numer Pięć jest pierwszym komiksem z nowej serii "Adaptacje Literatury" przygotowanej przez wydawnictwo Egmont. Premiera albumu przypadła na setną rocznicę urodzin autora słynnej powieści.

Opracowanie scenariusza powierzono Ryanowi Nothowi, twórcy takich dzieł popkultury jak Adventure Time, Jughead czy The Unbetable Squirrel Girl. Ilustracje opracował Albert Monteys (twórca grafik z Solid State i Universe!). Doskonały dobór twórców zaowocował powstaniem artystycznego albumu, będącego hołdem dla swojego literackiego pierwowzoru.

Historia pozostała wierna powieści - nadal osią wszelkich wydarzeń jest bombardowanie Drezna przez aliantów w 1945 roku. Niezwykła wyobraźnia Vonneguta i pobieżna obrazowość jego prozy okazały się świetnym materiałem do opracowania komiksu. Autorzy pozwolili sobie na puszczenie wodzy fantazji, nie ingerując przy tym w opowieść mistrza. Dzięki temu oczom czytelnika ukazały się wreszcie sceny i postaci, które nigdy dotychczas nie doczekały się szczegółowych opracowań. Album przedstawia nie tylko historię znaną z książki, ale również cieszące oczy ikonografiki i pobudzające wyobraźnie koncepty graficzne.

Całość sprawia, że mamy do czynienia z komiksem odpowiednim zarówno dla osób, które znają już prozę Kurta Vonneguta na pamięć jak i nowego odbiorcy, który szuka dojrzałych i artystycznych albumów. Moje doświadczenia wskazują, że nawet dość konserwatywny czytelnik (w tej roli mój tata) może odnaleźć dużo radości w takim opracowaniu.

Komiksowa Rzeźnia Numer Pięć - bombardowanie Drezna, jakiego jeszcze nie widziałeś

Adaptacje literatury. Rzeźnia numer pięć między dwoma twardymi okładkami, mieści ponad 190 stron ilustracji. Biorąc pod uwagę pieczołowitość opracowania, sposób wydania i jakość historii, sugerowaną cenę na poziomie 79,99 zł można traktować jako niezwykle atrakcyjną. Jakby tergo było mało, w niecały miesiąc po premierze komiks jest już dostępny w Empik za 52 zł.

Zobacz również recenzję komiksu: Usagi Yojimbo. Bunraku i inne opowieści. Tom 1