Komputronik Sensilo CT-115 VHB [K078]

Zalety:

  • Cicha praca
  • Możliwość dalszej rozbudowy
  • Wyjście HDMI
  • Przystępna cena

Wady:

  • Brak osobnego gniazda DVI
  • Słaba wydajność w grach

Tani komputer zbudowany na bazie procesora AMD Athlon X2 5400+ starszej generacji. Dzięki rozbudowanej płycie głównej stanowi dobrą bazę do dalszej rozbudowy. To dobry zakup dla osób wykorzystujących komputer głównie do pracy i szukających cichych i niedrogich maszyn.

W przypadku tanich komputerów nasze wymagania są przeważnie dużo mniejsze, warto jednak zwrócić uwagę na to jakie podzespoły wykorzystuje producent do budowy komputera bo i tutaj możemy natrafić na mniej lub bardziej udane konfiguracje. Na szczęście Sensilo CT-115 VHB [K078] to całkiem przyzwoity komputer i pomimo tego, że czerpie garściami ze starszych rozwiązań to w dalszym ciągu opłacalny zakup.

Obudowa to konstrukcja Cooler Mastera ELITE 333, która jest często wykorzystywana przez Komputronika w różnych konfiguracjach. Wyposażona jest w cztery wnęki 5,25 cala w tym trzy wolne, oraz zamontowany w panelu przednim czytnik kart pamięci. Za wydajność tego komputera w głównej mierze odpowiada procesor AMD starszej generacji Athlon X2 5400+, który wykonany jest w technologii 64 nm i schładzany standardowym układem AMD. Ciekawostką jest wyprowadzone gniazdo HDMI (tył obudowy), które przyda się gdy będziemy używać komputera jako odtwarzacza filmów wysokiej rozdzielczości. Zastosowana płyta główna ASUS M3A-H/HDMI wykorzystuje chipset AMD 780G, który dobrze wpisuje się w dobrej jakości rozwiązania za rozsądne pieniądze.

Wnętrze

W środku jest sporo wolnego miejsca, płyta główna wyposażona jest w wolny slot PCI Express x16, który możemy wykorzystać w przyszłości dokładając kartę graficzną. Obudowa pozwala na montaż dodatkowych czterech twardych dysków co pozwala w pełni wykorzystać cztery wolne gniazda SATA płyty głównej. Konstrukcja obudowy pomimo tego że bardzo podobna do tanich rozwiązań jest jednak dużo mocniejsza, bo wykonana z grubszej blachy. Twarde dyski jak i napędy optyczne mocujemy przy użyciu śrubokrętu, karty rozszerzeń natomiast posiadają zatrzaskowy system montażu. Plusem tej konfiguracji jest dobrej jakości zasilacz Chiefteca CHP-450A, który pracuje stabilniej niż zastosowane w tanich komputerach zasilacze dołączane do obudowy.

Wydajność

Nie jest to komputer na którym uruchomimy nową grę, bo wykorzystywany układ graficzny zintegrowany z płytą główną ATI Radeon HD 3200 jest po prostu za słaby. Nawet przy średnich detalach i rozdzielczości 1024x786 pikseli w najnowszych grach nie uzyskamy wyniku powyżej 10 kl./s. Do zastosowań domowych jak najbardziej się nadaje, amatorska obróbka zdjęć czy też oglądanie filmów w wysokiej rozdzielczości dzięki wbudowanemu złączu HDMI nie stanowią dla tej jednostki większych problemów.

Komfort pracy

Szkoda, że producent zaopatrzył płytę główną tylko w cztery gniazda USB. To trochę za mało, chociaż sytuację ratują dwa dodatkowe gniazda wyprowadzone na przednim panelu obudowy. Chcąc podłączyć monitor do gniazda DVI musimy zastosować specjalną przejściówką z HDMI dołączoną do komputera. Za schładzanie procesora odpowiedzialny jest standardowy układ chłodzący AMD, który dodatkowo wspomagany jest jednym 12 cm wentylatorem zamontowanym na tylnej ścianie obudowy. Niestety brakuje dodatkowego wentylatora zamontowanego z przodu obudowy, który schładzałby twarde dyski i wspomagał cyrkulacje powietrza wewnątrz obudowy (jest wolne gniazdo na wentylator 12 cm).

Dobrą wiadomością dla osób szukających tanich i cichych komputerów jest cicha praca Sensilo CT-115 VHB [K078], który przy uruchomionym systemie generuje hałas na poziomie 29 dB i nie powinien przeszkadzać nawet pracując w nocy. Gdy jest obciążony hałas wzrasta tylko do 33 dB co czyni tą konfigurację jedną z najcichszych.


Zobacz również
Laptop dla czołgisty
GE63VR 7RE RAIDER - stworzony do gier