Komputronik Sensilo CT-115 VP [K095]

Sensilo CT-115 VP [K095] to typowy komputer do gier, który cechuje się dobrym stosunkiem wydajności do ceny. Dodatkowym plusem tej konfiguracji jest wykorzystanie nowego procesora AMD Phenom II X4 940 z odblokowanym mnożnikiem (Black Edition).

W stosunku do poprzedniej wersji procesorów Phenom X4, najnowsze jednostki AMD z serii Phenom II X4 wykonane są w technologii 45 nm zamiast 65 nm. Dodatkowo dwukrotnie zwiększono w nich ilość pamięci podręcznej trzeciego poziomu i zastosowano technologię Cool'n'Quiet w trzeciej odsłonie, która wraz z zmniejszeniem procesu produkcji ma znacząco wpływać na oszczędność w poborze energii. W porównaniu do standardowego modelu Phenom II seria Black Edition cechuje się ponadto odblokowanym mnożnikiem. Połączenie nowoczesnego procesora i wydajnej karty graficznej opartej na układzie NVIDII GeForce 9800 GT, zaowocowało dobrymi osiągami w grach, co istotne, czterordzeniowy procesor i 4 GB pamięci RAM idealnie nadają się do bardziej zaawansowanych zastosowań jak obróbka zdjęć, filmów.

Wejścia, wyjścia

Komputer zamknięto w obudowie Cooler Mastera ELITE 333, która jest często wykorzystywana przez tą firmę. Wielkości średniej wieży, wyposażona jest w cztery wnęki 5,25 cala w tym trzy wolne. Sensilo CT-115 VP wyposażony jest w aż 8 gniazd USB, w tym dwa wyprowadzone z przodu obudowy, niestety brakuje złącza HDMI czy też szybszego interfejsu eSATA.

Wnętrze

Konstrukcja obudowy pomimo tego że bardzo podobna do tanich rozwiązań jest jednak dużo mocniejsza, bo wykonana z grubszej blachy. Twarde dyski jak i napędy optyczne mocujemy przy użyciu zatrzasków. W środku obudowy panuje porządek, kable są pospinane i nie przeszkadzają w cyrkulacji powietrza. Plusem tej konfiguracji jest dobrej jakości zasilacz OCZ OCZ500SXS, który pracuje stabilniej niż zastosowane w tanich komputerach zasilacze dołączane do obudowy. Obudowa wyposażona jest w cztery wnęki na twarde dyski, wykorzystać możemy jednak tylko 3 bo jeden zablokowany jest przez długa kartę graficzną. Do dyspozycji mamy aż cztery wolne gniazda SATA, bez problemów więc możemy zwiększyć liczbę dysków do czterech.

Wydajność

Sensilo CT-115 VP [K095] jest szybki. Wydajny procesor, karta graficzna i 4 GB pamięci pozwalają na granie w najnowsze gry bez konieczności manewrowania liczbą wyświetlanych szczegółów i to w wysokich rozdzielczościach. W rozdzielczości 1920x1200 pikseli, przy liczbie szczegółów ustawionych na maksymalne bez problemów pogramy w takie gry jak FarCry 2 (29 kl./s). S.T.A.L.K.E.R Clear Sky dobrze wypada w rozdzielczości 1600x1050 pikseli (24 kl./s). Podobną prędkość uzyskuje Crysis w rozdzielczości 1280x1024 pikseli. Szkoda tylko, że zamiast układu graficznego NVIDII GeForce 9800 GT producent nie zastosował karty bazującej na układzie ATI Radeon HD 4850, która lepiej spisuje się najnowszych grach a w przypadku gier S.T.A.L.K.E.R Clear Sky oraz FarCry 2 pozwala skorzystać z najnowszej biblioteki DX 10.1.

Komfort pracy

Niestety komputer nie jest cichy, nawet przy uruchomionym systemie, bez dodatkowego obciążenia generuje hałas na poziomie 34 dB. Nie jest to głośność, która przeszkadza w ciągu dnia, jednak w nocy osoby lubiące pracować w ciszy mogą odczuwać dyskomfort (słychać jak komputer pracuje). Przy dłuższym obciążeniu komputer robi się wyraźnie głośniejszy (38 dB).