Komputronik Sensilo MX-230 VP [K132]

Funkcjonalny zestaw komputerowy zbudowany w oparciu o podzespoły o dobrym współczynniku ceny do możliwości. Sensilo MX-230 VP [K132] wyposażony został w wykonany w technologii 45 nm, dwurdzeniowy procesor Intela Core2 Duo E7300, który stanowi dobrą alternatywę dla układów konkurencyjnego AMD i droższych procesorów Intela, w szczególności modelu Core 2 Duo E8200.

Sensilo MX-230 VP [K132] wyposażony został w wykonany w technologii 45 nm, dwurdzeniowy procesor Intela Core2 Duo E7300, który stanowi dobrą alternatywę dla układów konkurencyjnego AMD i droższych procesorów Intela, w szczególności modelu Core 2 Duo E8200. Pojedynczy układ pamięci DDR2 800 o pojemności 2 GB zapewnia komfort pracy z najnowszym system Microsoftu Vista Home Premium. Karta graficzna z chipsetem NVIDII GeForce 9600 GT pozwala cieszyć się najnowszymi grami o ile zrezygnujemy z wysokich rozdzielczości i ograniczymy liczbę wyświetlanych detali. To typowa konfiguracja za rozsądne pieniądze zamknięta w niewielkiej obudowie o rozmiarze małej wieży (379x195x385 mm – wys./szer./gł.) z wolną wnęką 5,25 cala i zamontowanym czytnikiem kart pamięci (włącznie z kartami XD).

Wnętrze

Zastosowana płyta główna oparta jest na starszym chipsecie Intela G31 i wykonana w formacie microATX. To typowo ekonomiczna konstrukcja wyposażona tylko w dwa sloty pamięci (DDR2 SDRAM) cztery gniazda SATA (dwa są wolne) oraz zintegrowany układ graficzny Intela GMA 3100. Pomimo tego, że jest to starszej generacji chipset, bez problemów obsługuje również nowsze procesory wykonane w technologii 45 nm. W środku komputera panuje porządek, kable są pospinane, mamy dobry dostęp do procesora, pamięci, karty graficznej i twardego dysku. Niestety, oprócz zamontowanego dysku (Seagate ST3250410AS o pojemności 250 GB) zamontować możemy tylko jeden dodatkowy dysk, chociaż płyta główna ma dwa wolne gniazda SATA.

Wydajność

Jak się okazuje w cenie nieco ponad 2500 zł producentowi udało się złożyć uniwersalną maszynkę do pracy jak i zabawy. Najnowsze gry to duże wyzwanie dla zamontowanej karty graficznej z układem NVIDII GeForce 9600 GT, aczkolwiek gdy zrezygnujemy z większych rozdzielczości i obniżymy liczbę szczegółów to pogramy w takie tytuły jak Crysis, FarCry2 lub najnowszego S.T.AL.K.E.R.A w rozdzielczości 1024x786 (wysokie detale) lub 1280x1024 (średnie detale). Komputer dobrze sobie radzi w typowo domowych zastosowaniach jak obróbka zdjęć, praca z pakietami biurowymi, odtwarzanie filmów w wysokiej rozdzielczości. Zaletą tej konfiguracji jest łatwo podkręcający się procesor, który bez problemów pracuje z wyższymi częstotliwościami i to przy zastosowaniu standardowego chłodzenia.

Komfort pracy

Komputer pracuje cicho przy uruchomionym systemie (31 dB) trochę głośniej gdy na nim pracujemy (36 dB) ale nie jest to głośność, która przeszkadzałaby w pracy w ciągu dnia. Jednakże osoby pracujące w nocy i ceniący ciszę mogą odczuwać dyskomfort (słychać jak komputer pracuje). Komputer jest dosyć mały i bez problemów zmieści się pod każdym biurkiem, trochę niewygodne gdy komputer stoi na podłodze jest umieszczenie na dole obudowy (przedni panel) złączy USB. Brakuje również wyprowadzonego złącza eSATA, które przydaje się gdy używamy szybkich zewnętrznych dysków. Wewnątrz obudowy producent zamontował tylko jeden wentylator 12cm (tylna ścianka), chociaż jest wolne dodatkowe gniazdo z przodu obudowy. Na uwagę zasługuje karta graficzna z układem chłodzącym Zalmana co sprawia, że jest wyraźnie cichsza od standardowych konstrukcji


Nie przegap

Zapisz się na newsletter i nie przegap najnowszych artykułów, testów, porad i rankingów: