Konica Minolta bizhub C25

Zalety:

  • tania eksploatacja
  • dobre prostsze wydruki
  • szybki skaner

Wady:

  • wysoka cena

Konica Minolta bizhub C25 jest kombajnem czterofunkcyjnym wyposażonym w laserowy, kolorowy mechanizm druku. Urządzenie ma także kolorowy skaner, który w połączeniu z drukarką udostępnia funkcję kopiowania. Czwartym składnikiem urządzenia jest faks G3 z pamięcią na 384 stron i książką telefoniczną na 220 numerów. Kombajn ma tackę na sto kartek i szufladę na 250 arkuszy. Skaner został wyposażony w automatyczny podajnik dokumentów na 50 stron. Dupleks jest tylko w drukarce. Drukarka dysponuje rozdzielczością 600 dpi z możliwością modulacji siły światła lasera oraz procesorem rastrującym obsługującym Postscript i PCL 5c oraz 6. Nominalne urządzenie drukuje 24 strony na minutę mono albo w kolorze. Na pierwszą stronę czeka się 16 sekund. Z komputerem łączy się przez USB, z siecią przez Ethernet.

Budowa

Konica Minolta bizhub C25 jest kombajnem czterofunkcyjnym wyposażonym w laserowy, kolorowy mechanizm druku. Urządzenie ma także kolorowy skaner, który w połączeniu z drukarką udostępnia funkcję kopiowania. Czwartym składnikiem urządzenia jest faks G3 z pamięcią na 384 stron i książką telefoniczną na 220 numerów.

Urządzenie zaaranżowano nietypowo. Tandemowy mechanizm druku umieszczono poprzecznie, dzięki temu banalnie prosta stała się wymiana tonerów. Jest do nich dostęp od frontowej ścianki, po otwarciu pokrywy. Pojemniki są krótsze od szerokości kartki, dlatego jest konieczny mechanizm dodatkowo rozprowadzający toner. Oczywiście w takiej konstrukcji bęben musi być wymieniany osobno. Dzięki takiej aranżacji kombajn wymaga tylko dostępu od frontu, oraz z prawej strony, jeśli chce się korzystać z dodatkowej tacki na sto kartek oprócz dostępnej od przodu szuflady na 250 arkuszy. Za to skaner jest umieszczony standardowo. Został wyposażony w automatyczny podajnik dokumentów na 50 stron. Dupleks jest tylko w drukarce.

Drukarka dysponuje rozdzielczością 600 dpi z możliwością modulacji siły światła lasera. To pozwala stawiać punkty o różnej intensywności koloru. Przygotowaniem strony do wydruku zajmuje się procesor rastrujący. Przetwarza polecenia otrzymywane w językach PCL 5c i 6 oraz w PostScripcie. Nominalne urządzenie drukuje 24 strony na minutę mono albo w kolorze. Na pierwszą stronę czeka się 16 sekund.

Konica Minolta bizhub C25

sterownik drukarki

Skaner ma taką samą rozdzielczość, ale mniejszą szybkość (20 stron mono i 10 w kolorze na minutę). Producent nie dostarcza oprogramowania do rozpoznawania teksu.

Konica Minolta bizhub C25

sterownik skanera

Urządzenie ma standardowy zestaw portów. Z komputerem łączy się przez USB, z siecią przez Ethernet. Urządzenie ma drugie, prostokątne gniazdko USB do podłączenia pamięci z tym interfejsem. Można na nim zapisywać skany a także drukować treść znajdujących się tam plików. Obsługiwane są formaty PDF, JPEG i TIFF.

Wyniki testów

Z testów wynika, że bizhub C25 drukuje niezbyt szybko i sprawnie. Jakość tekstu jest bardzo dobra, przeciętne wypadają kolorowe słupki, a najgorzej subtelne cienie. Tak, jakby sterownik nie potrafił wykorzystywać modulacji siły światła.

Konica Minolta bizhub C25

wyniki testów

Skaner sprawował się przeciętnie. Nie imponował dynamiką i rozdzielczością, ale barwy rozpoznawał prawidłowo i nie szumiał, co wobec dużej szybkości skanowania jest rzadką zaletą. Cena urządzenia jest spora, ale koszty utrzymania niewielkie. Na stronę mono trzeba wydać tylko 5 groszy a na kolorową - 19 groszy.