Konica Minolta magicolor 1690MF

Zalety:

  • Dobra jakość druku
  • Poprawny skaner
  • Cicha praca

Wady:

  • Wolny druk
  • Droga eksploatacja

W kolorze drukarka nanosi każdą barwę podstawową po kolei wykorzystując te same elementy do obrazowania. Mamy więc laser czterofazowy z tonerami umieszczonymi w obracającej się głowicy. Ten tani i prosty mechanizm, znany z wolnego tempa i głośnych zgrzytów w czasie zmiany kolorów został w Minolcie bardzo dobrze wyciszony, aż do 49 decybeli.

1690MF jest członkiem rodziny tanich kolorowych kombajnów wielofunkcyjnych składającej się z trzech modeli. Za 1900 zł mamy urządzenie z dupleksem, a za 1140 – wersję oznaczoną 1680MF, pozbawioną dodatkowo karty sieciowej, faksu, połowy RAM-u i automatycznego podajnika kartek do skanowania. W kolorze drukarka nanosi każdą barwę podstawową po kolei wykorzystując te same elementy do obrazowania. Mamy więc laser czterofazowy z tonerami umieszczonymi w obracającej się głowicy. Ten tani i prosty mechanizm, znany z wolnego tempa i głośnych zgrzytów w czasie zmiany kolorów został w Minolcie bardzo dobrze wyciszony, aż do 49 decybeli. Wolnego tempa nie przyspieszono, urządzenie nominalnie drukuje pięć stron w kolorze i dwadzieścia monochromatycznych na minutę, a na pierwszą stronę czeka się kilkanaście sekund. W testach odnotowaliśmy minimalnie gorsze wyniki. W mieszanych dokumentach sterownik rozróżnia strony jednokolorowe i drukuje je za jednym zamachem. Rastrowaniem wydruków zajmuje się procesor komputera. Z tego powodu urządzenie nie może drukować samodzielnie tak jak inne modele wyposażone w gniazdo USB na pamięć flash. W tym wypadku służy ona tylko do zapisywania skanów.

Jakość druku monochromatycznego nie odbiega od powszechnie uzyskiwanego, wysokiego poziomu. Brakuje jedynie nieco intensywności. W kolorze o wiele lepiej oddawane są szczegóły geometryczne od cieniowań i innych przepływów. Fotografii drukować nie należy. W sumie jakość druku zasługuje na niezła ocenę. Rozdzielczość 600 dpi jest uzupełniona o jednobitowy system regulacji intensywności, który w sumie odpowiada 600x1200.

Skaner jest nadmiernie przyspieszony, dlatego ciemniejsze fragmenty nie mają wystarczającej głebii. Niemniej jednak jakość skanów jest jedną z lepszych, ale tempo pracy wręcz przeciwnie, należy do najgorszych. Dołączony PaperPort, w roli programu do rozpoznawania tekstów nie spisuje się najlepiej. Ma problemy z plamami i innymi niejednorodnościami tła.Magicolor 1690 można by z czystym sumieniem polecić do roli drukarki "mono z dodatkiem koloru" gdyby nie bardzo wysokie koszty druku, zwłaszcza w czerni. Wypada mieć nadzieję na rychłą obniżkę, gdyż na 19 groszy za taką stronę niewielu da się namówić.