Kosmokrats – udany debiut polskiego studia [Recenzja]

Zalety:

  • Nieliniowa fabuła
  • Świetna satyra
  • Ciekawy świat poza fabularny
  • Genialna ścieżka dźwiękowa i równie poprawna grafika
  • Cena w stosunku do wrażeń

Wady:

  • Brak obsługiwanego języka polskiego
  • Brak realnych kar za niepowodzenia

Kosmokrats to debiutanckie dzieło olsztyńskiego studia Pixel Delusion. Gra łączy w sobie zagadki logiczne i pierwszorzędną satyrę. Akcja rozgrywa się w latach 60. ubiegłego wieku, czyli w erze podboju kosmosu. Czy będąc zawodowym obieraczem ziemniaków, zdołasz wynieść ukochany Związek Sowiecki na wyżyny światowej historii?

Kosmokrats – nieszablonowa rozgrywka

Fabuła naszej przygody rozpoczyna się w momencie awansu głównego bohatera na stanowisko dowódcy drona. Od tej pory naszym zadaniem będzie skrupulatna budowa statków i stacji kosmicznych dla „Mateczki Rasiji”. Szybko okazuje się jednak, że sprostanie wymogom ludowej utopii nie jest tak proste, jakby się wydawało, zwłaszcza że grawitacja nie istnieje, a na orbicie kręci się wielu astronautów, których obecność nie jest wcale pomocna.

Kiedy już poznamy wszelkie tajniki pilotowania naszego narzędzia pracy (a nie będzie to łatwe), szybko okaże się, że władze i mieszkańcy naszej ukochanej ojczyzny zrobią wszystko, by utrudnić nam wykonywanie misji. Ciągłe zwroty akcji są elementem charakterystycznym dla Kosmokrats, autorzy zaś utwierdzają nas w przekonaniu, że wybory, których dokonujemy mają realny wpływ na przebieg fabuły. Niestety, twórcy nie przewidzieli prawie żadnych znaczących kar za niepowodzenia w misjach. Jest to spowodowane tym, że sama rozgrywka jest niekiedy naprawdę skomplikowana i zmusza gracza do tęgiego wysiłku, co jak już wspomniałem, nie oznacza że możemy być zupełnie obojętni na decyzje, których do podjęcia będziemy mieć mnóstwo!

Zobacz również:

  • Aplikacje i gry na iOS za darmo! Sprawdź najlepsze promocje i przeceny [17.05.2022]
  • Recenzja: Cyberpunk 2077: Gdzie jest Johnny? - recenzja komiksu
Kosmokrats – udany debiut polskiego studia [Recenzja]
Kosmokrats – udany debiut polskiego studia [Recenzja]

Najciekawsze smaczki od twórców

Co intrygujące, autorzy podeszli do swojego pierwszego dzieła bardzo profesjonalnie, niewątpliwie chcąc zabłysnąć na światowym rynku. Wrażenie zrobiła na mnie możliwość oderwania się od bezpośredniej rozgrywki fabularnej, na rzecz takich rozrywek jak gra na nowoczesnej radzieckiej konsoli Я-Box czy po prostu napicie się klasycznego, starodawnego trunku szczęścia zwanego wódką. W zasadzie, bez tego ostatniego możemy nie podołać w zagłębieniu się naszpikowanej propagandą oficjalnej gazetki Partii. Równie miłym rozwiązaniem jest możliwość wyjrzenia za okno naszej pracowni i podziwianie wszechświata pełnego naszych dzieł.

Kosmokrats – udany debiut polskiego studia [Recenzja]

Soundtrack i nie tylko

Elementem, który zrywa z nóg podczas gry w Kosmokrats jest na pewno ścieżka dźwiękowa. Przyznam, że przez dłuższy czas nie mogłem się nadziwić jak świetnie została ona dopasowana do realiów ukazanego świata - w sposób, którym oddaje całkowicie jego charakter. Twórcy zaprosili do współpracy hollywoodzkiego gwiazdora Billa Nighy'ego. Aktor ten podłożył głos do części dialogów, które nota bene są równie genialne, a to za sprawą wszechobecnej satyry, ta bowiem zręcznie wykreowana nigdy nie staje się tandetna. Mimo nie robiącej szczególnego wrażenia grafiki, można śmiało powiedzieć, że połączenie wszystkich elementów gry, które są świetnie wyważone powoduje u odbiorcy niesamowite zadowolenie. Szkoda jedynie, że Pixel Delusion skupiając się na perfekcyjnym dopracowaniu angielskojęzycznej wersji gry, całkowicie zapomniał o polskim podwórku. Rodzimi gracze nie doświadczą w ojczystym języku choćby napisów.

Kosmokrats – czy warto i dlaczego tak?

Jeśli brak polskiej wersji językowej nie jest dla Ciebie problemem, to serdecznie polecam Ci poświęcić trochę wolnego czasu na podbój Układu Słonecznego w Kosmokrats. Na pewno nie będzie nudno - zadba o to wykwalifikowana kadra dowódców Związku Sowieckiego i nacierająca na Ciebie flota ohydnych kapitalistów, żądnych twojego przysmaku, a zarazem głównego pożywienia – ziemniaków. Cena gry jest bardzo rozsądna i adekwatna do otrzymanych wrażeń. Twórcy sami stwierdzają, że fabuła nie należy do najdłuższych, ale jest za to bardzo intensywna. Nie potrzebujesz mieć niezwykle mocnego komputera, by przejść Kosmokrats - wymagania sprzętowe nie sieją postrachu wśród graczy. Więc jeśli chcesz stać się kreatorem światowej historii, w jednej z lepszych gier logicznych tego roku, wstąpienie w szeregi SPACE FORCE może okazać się znakomitym wyborem.

Gra dostępna na PC, na platformie Steam i w Humble Store.