Kyocera FS-1300D

. Drukarki Kyocery tradycyjnie wyróżniają się niskimi kosztami druku. Tym razem do niskich kosztów druku dołączyła się niewygórowana cena samego urządzenia i przyzwoite wyniki testu. Nic dziwnego, że FS-1300D wysforowała się na pierwsze miejsce w kategorii ekonomicznej.

Drukarki Kyocery tradycyjnie wyróżniają się niskimi kosztami druku. Tę cechę zawdzięczają swojej technologii otrzymywania ceramicznych, odpornych na wycieranie bębnów elektrofotograficznych, które wytrzymują naświetlanie wielokrotnie większej liczby stron od konkurentów. Użytkownikowi pozostaje tylko wymiana nieskomplikowanych i tanich pojemników z tonerem. Koszt poniżej czterech groszy za stronę trudno uzyskać nawet na profesjonalnych drukarkach. Tym razem do niskich kosztów druku dołączyła się niewygórowana cena samego urządzenia i przyzwoite wyniki testu. Nic dziwnego, że FS-1300D wysforowała się na pierwsze miejsce w kategorii ekonomicznej.

Trudny wybór

Drukarka jest wyposażona w trzy sterowniki o diametralnie różnych cechach. Sterownik PCL jest wyjątkowo skromny w opcje, ogranicza rozdzielczość do 600 dpi i dysponuje niewielką liczbą szarości. Jego przeciwieństwem jest driver KX, z większymi możliwościami, w tym rozdzielczością 1200 dpi. Pierwszy z nich bije rekordy szybkości, ale ma kłopoty nawet z niskorozdzielczą grafiką. Drugi pracuje wolniej, ale z wyższą jakością. Drobny druk, grafika, przepływy należy drukować właśnie pod jego kontrolą. Załączone wyniki testów dotyczą tego sterownika. Tylko w jednym wypadku doszło do pogubienia szczegółów prawdopodobnie z powodu niewystarczającej ilości pamięci. Oryginalne 32 MB należałoby przynajmniej podwoić, ale najmniej można dokupić 128MB. Poza Windows producent zapewnia sterowniki do DOS-u, Maca i Linuksów. Spolszczone są tylko do systemów Microsoftu. Standardowy wystrój pod którym kryją się typowo rozmieszczone elementy wzbogacono o dwa sympatyczne akcenty: sześciopolowy wyświetlacz stanu drukarki w kształcie pierścienia oraz szybkę, przez którą widać pojemnik z tonerem.