LG 27MB85Z
-
- 28.07.2015, godz. 13:11
Nie spodziewaliśmy się, że ten kosztujący 2500 zł monitor będzie w stanie osiągnąć tak dobre wyniki w teście pomiaru odwzorowania kolorów.
Tymczasem LG 27MB85Z nie ustępuje pod tym względem zwycięzcy testu. Nieco słabiej poradził sobie już w teście równomierności podświetlenia, jednak uzyskane wyniki mieszczą się w granicach normy i nie powinny wpłynąć negatywnie na codzienną pracę z obróbką grafiki.
Mocna strona LG to design. Monitor jest atrakcyjny, znacznie cieńszy i lżejszy niż modele NEC PA272W i EIZO ColorEdge CS270, a do tego oferuje nawet polskojęzyczne menu OSD. LG stawia też na nowoczesne złącza, oferując m.in. Thunderbolt 2. Do tego możesz liczyć na ergonomiczną konstrukcję.
LG 27MB85Z, choć nie oferuje tak doskonałej równomierności jak drożsi rywale, i tak zasługuje na wysokie noty, a jego cena powoduje, że nie mieliśmy wątpliwości o przyznaniu mu wyróżnienia o najlepszej opłacalności.
Maksymalna i minimalna luminancja (czerń) została zmierzone za pomocą kolorymetru X-Rite i1 Display 2. Współczynnik deltaE określiliśmy kalibratorem X-Rite i1Display Pro (wypożyczony z firmy X-Rite Photo Europe). DeltaE to parametr określający różnicę barw – stosuje się go do określania odchylenia np. pomiędzy odbitką próbną a nakładową prosto z drukarni. Przyjmuje się, że przy deltaE równym 3 różnica jest niezauważalna, między 3 a 7 – zauważalna, a gdy deltaE jest większe niż 7, różnica jest już wyraźnie widoczna.
W teście przyznawaliśmy po jednym punkcie za wynik uzyskany w przypadku minimalnej deltaE, średniej oraz maksymalnej – łącznie każdy monitor mógł tutaj zdobyć 3 pkt. Przyjęliśmy, że jeśli minimalna deltaE wynosi mniej niż 3, średnia mniej niż 4, a maksymalna mniej niż 7, wtedy monitor otrzymuje 3 pkt. Aby określić deltaE, wybraliśmy próbkę wzorcową IT8.7-4 CMYK GRACoL 2006 (1619 odcieni) w oprogramowaniu X-Rite do kalibracji. Dzięki temu mogliśmy precyzyjnie ustalić, czy monitor wyświetla takie kolory, jakie wyjdą później w druku na gotowym materiale (np. ulotce, folderze, dokumencie).

LG 27MB85Z - krzywa kolorów (po lewej) i zakres barw (objęty trójkątem). Test wykonany kolorymetrem w ustawieniach 6400-500K, przy luminancji 120 cd/m2.
W oprogramowaniu do kalibracji sprawdziliśmy też równomierność podświetlania. Przyjęliśmy, że jeśli względem wartości zmierzonej na środki następuje zmiana w luminancji na poziomie do 15 cd/m2, wtedy monitor otrzymuje 1 pkt, a także jeśli względem zmierzonej na środku temperatury barwowej następuje zmiana wynosząca do 150 K, to skutkuje to przyznaniem punktu.

LG 27MB85Z - równomierność podświetlenia
Zmierzyliśmy też pobór prądu. Zużycie energii po kalibracji monitorów do temperatury barwowej 6500 K i luminancji 120 cd/m2 wliczało się do wyniku oceny końcowej. Jeśli w tych ustawieniach monitor zużywał 50 W lub mniej, otrzymywał 1 pkt. Zużycie przy maksymalnej jasności i kontraście podajemy jedynie w celach informacyjnych. Dzięki temu można sprawdzić, ile prądu monitor zużywa maksymalnie.