LG 32UN880-B Ergo funkcjonalny 32-calowy monitor 4K UHD recenzja

W skrócie:

32-calowy monitor 4K UltraHD 16:9 z ergonomiczną podstawą i USB-C

Zalety:

  • Funkcjonalna podstawa
  • USB-C
  • Rozdzielczość 4K
  • Rozsądna cena

Wady:

  • Zaledwie 60Hz odświeżanie

Na warsztat trafił właśnie najnowszy monitor LG 32UN880-B z serii UltraFine. Duże rozmiary, USB-C, rozdzielczość 4K i wsparcie dla HDR10 to jego główne cechy. Jednak największym atutem jest dołączona podstawa, która daje nam multum możliwości, jeśli chodzi o dogodne ustawienia. Recenzując monitor LG 32UN880-B postaram się odpowiedzieć na pytanie gdzie najlepiej się sprawdzi i czy warto się nim zainteresować.

LG 32UN880-B Ergo – wyjmujemy z pudełka

Gabaryty pudełka z monitorem LG 32UN880-B są dość spore, ale w końcu mamy do czynienia z urządzeniem o przekątnej 32 cale, a dokładniej 31,5 caliw proporcjach 16:9. Jeszcze w 2018 roku taki rozmiar miały najczęściej kupowane telewizory w Polsce. Pudełko jest spore jeśli chodzi o szerokoć i to pomimo tego, że sam monitor ma zaledwie do 4,6 cm grubości. Wszystko za sprawą dużej solidnej podstawy, która jest w przypadku tego urządzenia jest istotnym elementem, wpływającym na ogólną ocenę funkcjonalności monitora. Poza tym w pudełku znajdziemy zasilacz zewnętrzny o rozmiarach sporego powerbanku oraz podstawowe przewody DisplayPort i USB-C.

LG 32UN880-B Ergo funkcjonalny 32-calowy monitor 4K UHD recenzja

Sam montaż urządzenia jest szalenie prosty. Przy czym trzeba pamiętać, że dołączonej stopy nie postawimy na biurku. Jest ona tak skonstruowana, aby przymocować ją do rantu blatu lub wykorzystując otwór w blacie przeznaczony na przewody. Należy upewnić się czy blat nie jest grubszy niż 9 cm i czy jest miejsce na swobodną instalacje mocowania podstawy. W większości przypadków montaż ten powinien zająć chwile, wystarczy wsunąć podstawę w blat biurka i dokręcić podstawę. Monitor wsuwamy w uchwyt i gotowe. Demontaż monitora odbywa się jednym przyciskiem.

Zobacz również:

  • Najlepsze monitory 4K dla graczy - ranking 2021
  • AOC – nowe monitory 4K i QHD ze złączem USB-C
LG 32UN880-B Ergo funkcjonalny 32-calowy monitor 4K UHD recenzja

Wszystkie złącza ulokowane są z tyłu. Do dyspozycji mamy USB-C (z opcją zasilania urządzeń do 60 W), jeden DisplayPort, dwa złącza HDMI, wyjście słuchawkowe i podwójne USB 3.0, dzięki którym monitor działa jako hub USB.

Ergonomiczny uchwyt do monitora – główna zaleta LG 32UN880-B Ergo

Wspomniana już podstawa, nazwana Ergo, w znacznym stopniu definiuje najnowszy monitor LG. Po pierwsze ulokowanie jej na skraju biurka daje nam znacznie więcej przestrzeni niż przy większości monitorów. Cały blat roboczy wciąż pozostaje do naszej dyspozycji, a to spory atut. W przypadku większości ekranów alternatywą jest powieszenie na ścianie lub zakup dodatkowego uchwytu. Tu mocowanie mam w cenie i to o ponad 1000 zł taniej niż sama podstawka monitora Apple.

LG 32UN880-B Ergo funkcjonalny 32-calowy monitor 4K UHD recenzja

Podstawa monitora LG 32UN880-B daje nam nieograniczone możliwości konfiguracji. Możemy łatwo przesuwać ekran, przybliżać go do siebie, regulować wysokość oraz kąty, a nawet obracać o 90 stopni oraz o 280 stopni na boki. Zrobimy to z łatwością zachowując stabilność ekranu. To daje niesamowity komfort użytkowania zarówno przy pracy jak i rozrywce.

USB-C przyszłość i teraźniejszość monitorów – inne złącza idą w odstawkę

LG 32UN880-B oferuje komplet współczesnych złączy. Najważniejszy jest oczywiście port USB-C, który dla mnie osobiście stał się standardem już 4 lata temu wraz z przesiadką na MacBooka Pro. Właściwie nie uznaję już innych złączy, a HDMI zostawiam telewizorom. W przypadku tego monitora mamy pełne możliwości USB-C/Thunderbolt, czyli przesył obrazu i dźwięku, zasilanie podłączonego komputera oraz działanie jako HUB USB. Dzięki czemu naszego laptopa możemy podłączyć tylko jednym przewodem i uniknąć plątaniny kabli. Rozważając zakup monitora warto zwrócić na to uwagę. Popularyzacja USB-C dopiero postępuje, a część tanich monitorów nie oferuje zasilania bardziej energochłonnych urządzeń.

Ustawienia monitora w małym palcu – prosty i intuicyjny interfejs

LG 32UN880-B Ergo funkcjonalny 32-calowy monitor 4K UHD recenzja

U spodu monitora znajdziemy tylko jeden przycisk, a właściwie joystik. To właśnie za jego pomocą możemy kontrolować monitor. Przy tych rozmiarach wyświetlacza ulokowanie na środku jest zasadne i wygodne. Tak samo jak ograniczenie się do jednego przycisku, którego opanowanie zajmie nam chwilę. Wciskając go pojawia nam się okrągłe menu, które pozwala uzyskać szybki dostęp do kluczowych funkcji (źródła, tryby obrazu) oraz dalszych parametrów. W ustawieniach na uwagę zasługuje przede wszystkim mnogość trybów obrazu i dość szerokie opcje dostosowania go. Oprócz tego LG dodaje dedykowane oprogramowanie One Screen Control, zarówno na komputery z systemem Windows jak i MacOS. Dzięki niemu, z poziomu naszego systemu operacyjnego, możemy w pełni sterować ustawieniami monitora. W dodatku możemy przypisywać konkretne ustawienia monitora do poszczególnych aplikacji. To znaczące udogodnienie, które wpływa na komfort codziennej pracy.

LG 32UN880-B Ergo funkcjonalny 32-calowy monitor 4K UHD recenzja

HDR10, 4K i IPS – to wpływa na jakość obrazu w LG 32UN880-B Ergo

Monitor LG oferuje rozdzielczość 4K 3840 na 2160 przy wykorzystaniu 60 Hz matrycy IPS i 95% pokryciu palety kolorów DCI-P3. Co istotne, wspiera też standard HDR10, choć jasność jest tu na poziomie jedynie 350 nitów (cd/m2). Posiadacze kart graficznych AMD dodatkowo zyskują wsparcie dla AMD FreeSync. Deklarowany przez producenta czas rekacji GTG wynosi 5ms. Osoby zawodowo pracujące z obrazem docenią możliwość kalibracji sprzętowej. Natomiast zwykły użytkownik na pewno z chęcią sięgnie po tryb Reader czy wykorzystanie HDR podczas oglądania treści wideo czy grania w gry.

LG 32UN880-B Ergo funkcjonalny 32-calowy monitor 4K UHD recenzja

Podczas testów porównywałem monitor LG do wyświetlacza w moim MacBooku Pro. Mając uruchomione dwa urządzenia jeden pod drugim, i dawkując im te same materiały, mogłem docenić wierność odwzorowanych kolorów w LG 32UN880-B, bardzo dobrą biel, ale też to, co nie dostępne z poziomu samego MacBooka, czyli efekty HDR (choć wymuszone przez monitor, a nie natywne). Obraz jest żywy, szczegółowy, realistyczny. Z optymalną jasnością do codziennej pracy i z bardzo fajną powłoką ekranu – znacznie mniej błyszczącą niż w MacBooku. Brak migotania to też już standard w monitorach. Połącznie 4K, HDR oraz szerokiej palety barw zdecydowanie wpływa na pozytywny odbiór, zwłaszcza przy wymiarach tego ekranu.

LG 32UN880-B Ergo funkcjonalny 32-calowy monitor 4K UHD recenzja

Nie tylko obraz, ale też dźwięk

Dobre wrażenie w monitorze LG robi też dźwięk, który w obecnych czasach – gdy nasz sprzęt komputerowy często łączy pracę i rozrywkę w domowym zaciszu – jest bardzo istotny. Owszem mówimy tu o mocy zaledwie 5 W. Ale jest to wystarczające do webinarów, obejrzenia spokojnie czegoś na YouTube czy wreszcie słuchania muzyki w tle. Dźwięk jest lepszy niż z głośników w moim Macbooku Pro. Dźwięk jest bardzo czysty i szczegółowy. W trakcie testów nie odmówiłem sobie zapuścić kultowej płyty Pink Floyd – The Dark Side of the Moon, aby usłyszeć dźwiękowe niuanse – były one słyszalne oraz należycie odwzorowane jak na głośniki wbudowane w monitor.

LG 32UN880-B Ergo – kto powinien zainteresować się tym monitorem?

Rynek monitorów przestał być już dawno monolitem. Ekrany naszych komputerów mają sprawdzać się w konkretnych zastosowaniach. Nie brakuje monitorów dla graczy, sprzętu dla grafików, prostych monitorów biurowych, monitorów roboczych, czy ultrapanoramicznych. Dla kogo więc jest LG 32UN880-B? Na pewno nie jest to sprzęt dla zaawansowanych graczy, ale też osoby, które grają od czasu do czasu nie będą nim zawiedzione i spokojnie mogą czerpać satysfakcję z rozgrywki, nawet w 4K UltraHD.

LG 32UN880-B Ergo funkcjonalny 32-calowy monitor 4K UHD recenzja

Z pewnością to sprzęt dla wymagających użytkowników biurowych oraz osób przynajmniej częściowo, pracujących z grafiką. W normalnych realiach świetnie sprawdziłby się w sytuacjach, gdzie pracuje się nad projektami, a nad monitorem zbiera się grupa osób, aby omówić detale.Teraz gdy pracujemy z domu docenimy fakt, że zajmuje mało miejsca na biurku, a jednocześnie jest duży i może zastąpić na przykład drugi telewizor.

Największą zaletą i argumentem za kupnem tego monitora jest jego podstawa. To ona właśnie definiuje funkcjonalność LG 32UN880-B . Monitor po prostu może być ulokowany tak jak chcemy, bardzo wygodnie. A poza tym jest przyzwoicie doposażony technicznie i oferuje przy tym wysoką jakość obrazu. To wszystko w stosunkowo rozsądnej cenie.

LG 32UN880-B Ergo funkcjonalny 32-calowy monitor 4K UHD recenzja