LG 42LE8500

Zalety:

  • Profile THX i ISF
  • Funkcje internetowe
  • Obsługa multimediów
  • Elegancka sylwetka

Wady:

  • Przeciętna jakość dźwięku
  • Wysoka cena

Wśród ciekłokrystalicznych konkurentów LG 42LE8500 wyróżnia się dwustu hercową częstotliwością odświeżania, niewielką grubością i bez marginesowym, eleganckim wzornictwem. Profile THX oraz ISF świadczą o certyfikowanej jakości obrazu.

Czterdziestodwucalowy LG 42LE8500 jest telewizorem LCD z podświetleniem krawędziowym. Tylko w ten sposób można zbudować odbiornik mający niewiele ponad trzy centymetry grubości. Ekran telewizora dysponuje rozdzielczością Full HD (1920x1080 pikseli) i czasem reakcji niewiele przekraczającym dwie milisekundy. Ten czas i dwustuhercowe odświeżania są podstawą technologii TrueMotion, która praktycznie ma eliminować jakiekolwiek migotania i rozmycia związane z ruchem. Wbudowany Bluetooth ma zapewnić bezprzewodowy kontakt ze słuchawkami czy telefonami komórkowymi. Opcjonalny Wi-Fi – dostęp do Internetu.

Funkcjonalność

Menu ekranowe telewizora zasadniczo nie zmieniło się w stosunku do stosowanego w poprzednich modelach. Jest ono łatwe w użyciu, z logicznie pogrupowanymi funkcjami. Zmodyfikowano jedynie menu podręczne oferujące dostęp do podstawowych regulacji (zmiana proporcji obrazu, rodzaj obrazu, tryb dźwięku itp.). Wygodny i łatwy w użyciu tryb Kreator obrazu pozwala użytkownikowi porównać efekty, jakie daje np. zmiana jasności czy nasycenia kolorów.

Odtwarzanie multimediów

Odbiornik dysponuje dwoma portami USB 2.0 i sprawnie odtwarza z podłączonych do niego napędów zdjęcia cyfrowe i pliki audio, oraz filmy DivX, MKV czy DivX HD nawet z obrazem w rozdzielczości 1080p. Jakość obrazu przy odtwarzaniu filmów HD z plików MKV czy DivX HD była doskonała. Nawet gdy rozdzielczość była niższa niż Full HD, telewizor pozwalał na ich wyświetlanie w obu opcjach: oryginalnej rozdzielczości jak i po przeskalowaniu do pełnej rozdzielczości ekranu.

Tuner TV

Telewizor dysponuje tunerem do odbioru tak analogowej, jak i cyfrowej naziemnej/kablowej telewizji. W tym drugim przypadku, tuner DVB-T/DVB-C obsługuje sygnał zgodny z przyjętym w Polsce standardem MPEG-4. Do jakości obrazu jaką uzyskaliśmy, odbierając testowo nadawane kanały cyfrowe, nie mieliśmy zastrzeżeń.

Eco

Na pilocie telewizora umieszczono specjalny przycisk Eco, pozwalający łatwo aktywować jeden z kilku trybów oszczędzania energii. Wszystkie mniej lub bardziej redukują intensywność podświetlenia matrycy. W jednym z nich korzysta się z wbudowanego czujnika oświetlenia. Na podstawie jego wskazań automatycznie dostosowuje się jasności ekranu do aktualnie panujących warunków oświetleniowych w pomieszczeniu, w którym pracuje odbiornik. System ten działa dobrze i sprawia, że w dzień, nawet przy silnym nasłonecznieniu obraz jest wyraźny i jasny, a podczas wieczornego oglądania telewizji jasność zostaje odpowiednio zmniejszona.

Internet

Telewizor ma wbudowane złącze Ethernet, pozwalające za pomocą odpowiedniego kabla podłączyć go do Internetu. Do odbiornika można dokupić moduł bezprzewodowej sieci Wi-Fi do umieszczenia w jednym z dwóch gniazd USB. Niezależnie który sposób wybierzemy, po uruchomieniu funkcji NetCast otrzymamy dostęp do wybranych serwisów internetowych, takich jak YouTube, AccuWeather czy Picasa. Niestety nie ma możliwości wyświetlenia chociażby w ubogiej formie dowolnej strony www.

Obraz i dźwięk

Zamontowany w odbiorniku 50-calowy plazmowy panel Full HD o rozdzielczości 1920x1080 pikseli jest wysokiej jakości. Prezentowany na nim kontrastowy obraz może być wyświetlany z wykorzystaniem dziewięciu predefiniowanych trybów, dobrze dobranych do rodzaju sygnału wideo. Cztery z nich przeznaczone są do oglądania filmów i oferują stonowany, dobrze zharmonizowany obraz.

Kolory

Do fabrycznej kalibracji telewizora mamy sporo zastrzeżeń. Odbiornik ma dziewięć fabrycznie wyregulowanych profili z których trzy są potwierdzone certyfikatem THX, a następne dwa należą go eksperckich, zaaprobowanych przez ISF. Pomimo tak poważnej rekomendacji telewizor miał problemy z prawidłowym oddaniem szarości w pełnym zakresie intensywności od najciemniejszej do najjaśniejszej. Nam najbardziej podobała się mieszanka kinowego z pierwszym eksperckim ale warte wypróbowania są także pozostałe profile THX, przeznaczone do zaciemnionego i jasnego pomieszczenia.

Kontrast

W 42LE8500 lepsze profile operują na zmniejszonej jasności. W konsekwencji kontrasty także nie mogą być duże. Niemniej jednak poziom 200 czy 300 do jednego wystarcza do komfortowego oglądania filmów. Sytuacja zmienia się po przejściu na tryby bardziej dynamiczne. Kontrast rośnie do 800:1. Przydałoby się więcej.

Równomierność podświetlania matrycy

Uzyskane w tym teście 88 procentowa jednorodność mieści się w ostatnio bardzo wyśrubowanej normie dla telewizorów ciekłokrystalicznych z podświetleniem krawędziowym. Gdyby nie jaśniejsza prawa krawędź wynik byłby jeszcze lepszy.

Jasność

W najlepszym jakościowo trybie Ekspert 1 jasność ekranu telewizora minimalnie przekracza 200 kandeli na metr kwadratowy. To wystarczająco dużo, by móc oglądać wyraźny obraz nawet w nasłonecznionym pomieszczeniu. W bardziej dynamicznych profilach jasność jest większa, a maksymalnie osiąga poziom 230 jednostek.

Dźwięk

Niewielka grubość telewizora nie pozwoliła zamontować w nim większych głośników. Jakość ich brzmienia nie zachwyca, dźwięk jest płaski i pozbawiony podstawy basowej. Uruchomienie systemu dźwięku przestrzennego Infinite Sound nie poprawia sytuacji. Dlatego przy oglądaniu filmów warto skorzystać z dodatkowego zestawu audio.


Zobacz również
Laptop dla czołgisty
GE63VR 7RE RAIDER - stworzony do gier