LG 42LH5000

Udany telewizor LCD od LG to model najnowszej generacji, który potrafi wyświetlać filmy w rozdzielczości HD zapisane na dyskach USB.

Najnowsza linia telewizorów LCD Full HD, przygotowana przez LG, oznaczona jest literami LH. Przetestowaliśmy 42LH5000 – zaawansowany technologicznie model 42-calowy, bogato wyposażony m.in. w tuner cyfrowy DVB-T/DVB-C zgodny ze standardem MPEG4 oraz TruMotion 200 Hz, sprawnie działający układ poprawy płynności ruchu obiektów prezentowanych na ekranie.

W atrakcyjnej stylistycznie obudowie urządzenia, z obrotową podstawą, zamontowano specjalny czujnik, który wykorzystywany jest przez efektywny system oszczędzania energii, sterujący, w zależności od poziomu światła w pomieszczeniu, intensywnością podświetlenia matrycy. Zastosowany w odbiorniku wysokiej jakości panel LCD o rozdzielczości 1920 x 1080 pikseli (Full HD) i czasie reakcji wynoszącym tylko 2 ms, ma matową powłokę antyodblaskową, sprawdzającą się nawet przy bardzo silnym oświetleniu słonecznym.

Oferowany przez urządzenie obraz jest bardzo kontrastowy, szczegółowy, ostry i płynny, z głęboką czernią oraz dobrze nasyconymi kolorami, które dzięki systemowi reprodukcji rozszerzonej palety barw, są doskonale zróżnicowane. Wykorzystany w odbiorniku układ Dual XD Engine Full HD sprawnie wyostrza krawędzie obiektów prezentowanych na ekranie. Telewizor wyposażono także w funkcję dynamicznej kontroli kontrastu, jednak nie polecamy uruchamiania jej nawet w trybie najniższej intensywności, bo wówczas obraz staje się przejaskrawiony.

Mimo fabrycznie dobrze przygotowanych ustawień, urządzenie oferuje bogaty zestaw regulacji. W przejrzystym i łatwym w obsłudze menu ekranowym odbiornika, z myślą o początkujących użytkownikach, wprowadzono nową pozycję – „Kreator obrazu”, umożliwiający w prosty sposób określić podstawowe parametry obrazu. Natomiast niespotykanym dotąd w telewizorach rozwiązaniem jest możliwość zapisania nawet bardzo zaawansowanych regulacji w pamięci urządzenia, dostępnej wcześniej tylko dla instalatorów. Co ciekawe, odbiornik wyposażono także w plansze testowe przeznaczone do korzystania z profesjonalnego kalibratora.

42LH5000 ma bogaty zestaw gniazd, wśród których znalazły się 4 złącza HDMI i port USB 2.0. Ten ostatni umożliwia sprawne odtwarzanie plików multimedialnych z dysków USB. I to nie tylko zdjęć cyfrowych czy plików muzycznych, lecz także filmów (DivX, DivX HD i MKV) nawet z obrazem o rozdzielczości 1080p. Niestety, nieodtwarzane są ścieżki dźwiękowe w DTS. Również napisy ekranowe nie są obsługiwane, chociaż w specyfikacji podano, że urządzenie akceptuje m.in. formaty .smi, .srt, .sub czy .txt.

Warto dodać, że oferowany przez telewizor dźwięk bardzo nam się podobał. Ukryte w obudowie 10 W głośniki generują pełne, soczyste brzmienie z dobrą podstawą basową, a uruchomienie systemu SRS TruSurround XT efektywnie poszerza scenę dźwiękową.


Nie przegap

Zapisz się na newsletter i nie przegap najnowszych artykułów, testów, porad i rankingów: