LG 42SL9000

Bardzo dobrze wykonany, niezwykle cienki telewizor LCD z krawędziowym podświetleniem LED i systemem poprawy płynności ruchu TruMotion 100 Hz.

Telewizory LG serii SL9000 to jedne z najatrakcyjniej prezentujących się modeli LCD jakie znajdziecie w sklepach. Ich obudowy prezentują się doskonale – są wykonane z wysokiej jakości materiałów, a za efektowny wygląd telewizora odpowiada w dużym stopniu wąska 3-centymetrowa rama wokół panelu. Większość modeli telewizorów ma wyciętą ramę umieszczaną wokół panelu LCD. W LG jest inaczej. Ekran SL8000 przechodzi w obramowanie bez zauważalnej krawędzi. Dzięki jednowarstwowej konstrukcji, płaszczyzna ekranu jest wyrównana. Wszystkie zewnętrzne elementy mają taki sam kolor, co ekran wyłączonego telewizora. Dzięki temu telewizor wygląda jak elegancka, jednolita tafla szkła. Aby uzyskać taki efekt, LG zastosował podczas produkcji obudowy nową technologię Injection Compression Molding zamiast tradycyjnego wycinania i tłoczenia. Grubość telewizora to zaledwie 2,9 cm co uzyskano dzięki zastosowaniu diodowego podświetlenia krawędziowego. Dopiero w modeli SL9500 spotkamy matrycowe podświetlenie LED. Telewizor można zawiesić na ścianie lub umieścić na eleganckiej, obrotowej podstawie.

Funkcjonalność

W obudowie zintegrowano czujnik oświetlenia zewnętrznego. Na pilocie zdalnego sterowania otrzymaliśmy specjalny przycisk Eco, którego wciśnięcie aktywuje jeden z kilku trybów oszczędzania energii. Oczywiście najwięcej oszczędności energii zyskamy obniżając intensywność podświetlenia ekranu, dlatego naszym zdaniem dobrze sprawdzi się pozostawienie trybu Eco w pozycji Auto. Wtedy w silnym słońcu obraz będzie wyraźny i jasny, a podczas wieczornego oglądania jasność zostanie obniżona tak aby nie męczył się wzrok widza. Wbudowany tuner jest zgodny ze standardem DVB-T/DVB-C MPEG4. Jakość obrazu jaką uzyskaliśmy odbierając testowo nadawane kanały cyfrowe na terenie Warszawy była bardzo dobra.

Podstawowe menu ekranowe LG nie zmieniło się istotnie w stosunku do starszych modeli tego producenta. Nadal jest bardzo przejrzyste, poruszamy się po nim przechodząc pomiędzy kilkoma zestawami logicznie pogrupowanych funkcji. Zmodyfikowano menu podręczne, które aktualnie prezentowane jest w formie koła podzielonego na segmenty dające dostęp do najpotrzebniejszych opcji (zmiana proporcji obrazu, trybu obrazu, dźwięku, itp). Przydatny jest prosty tryb Kreator obrazu polegający na wyborze przez użytkownika jednego z trzech wyświetlanych obrazów. Użytkownik odpowiadając na kolejne pytania dotyczące np. jasności ekranu, kolorów decyduje o podstawowych ustawieniach odbiornika. Zaawansowani kinomani ucieszą się z możliwości zapisania własnych ustawień w dwóch komórkach pamięci przewidzianych dla parametrów wybranych przez certyfikowanych instalatorów organizacji ISF.

Odtwarzanie multimediów. Wbudowany port USB 2.0 zdradza możliwość odtwarzania plików multimedialnych. Wyświetlać możemy nie tylko zdjęcia cyfrowe czy pliki muzyczne lecz także filmy i to zarówno DivX jaki DivX HD i MKV. Nie mieliśmy problemów z obsługą rozdzielczości w trybie 1080p. Problemem jest brak odtwarzania ścieżek audio DTS, które w plikach MKV spotykane są bardzo często. Telewizor nie ma na wyposażeniu dekodera tego standardu. Nie ma problemów z wyświetlaniem napisów ekranowych, także w popularnym formacie .txt. Czcionka napisów jest duża, bardzo ładna pod względem graficznym. Jakość obrazu odtwarzanych filmów HD z plików MKV czy DivX HD była doskonała. Telewizor pozwala na ich wyświetlanie zarówno w trybie oryginalnej rozdzielczości jak i po przeskalowaniu do pełnej rozdzielczości ekranu (w sytuacji gdy rozdzielczość pliku filmowego jest niższa niż Full HD).Telewizor nie został jednak wyposażony w modą i przydatną funkcję dostępu do Internetu z poziomu menu ekranowego. Nie mamy na wyposażeniu portu Ethernet, który pozwalałby na podłączenie telewizora do sieci.

Obraz i dźwięk

Matryca LG dysponuje przekątna 42-cali i rozdzielczością 1920x1080 pikseli. Nie jest tak ciemna jak najnowsze konstrukcje konkurencji lecz gwarantowana przez nią jakość obrazu stoi na dobrym poziomie. Obraz jest bardzo plastyczny, naturalny, zbliżony charakterem do obrazu z telewizorów plazmowych.

Kolory. LG jest poprawnie skalibrowany fabrycznie. Polecamy tryby Expert 1 i 2 oraz tryb Kino z własnymi modyfikacjami poszczególnych funkcji dokonanymi przez użytkownika.

Kontrast. Kontrast nie jest najsilniejszą stroną telewizora LG. Niezbyt ciemna matryca skutkuje uzyskaniem współczynnika statycznego kontrastu na poziomie tylko 651:1. Oczywiście można go zwiększyć uruchamiając kontrast dynamiczny lecz wtedy zalecamy ustawienie minimalnego poziomu tej funkcji.

Równomierność podświetlania matrycy. Bardzo mocna strona strona telewizora. LG pokazało, że nawet z krawędziowym LED-em da się zachować równomierność podświetlenia panelu. Wynik 96% jest doskonały.

Jasność. W trybie Kino jasność bardzo spada i wynosi ok 94 cd/m2. To niewiele i w słoneczny dzień może się okazać, że warto skorzystać z innych trybów obrazu – np. Standard w którym jasność rośnie do 202 cd/m2. W najjaśniejszym trybie Normalny uzyskaliśmy ponad 250 cd/m2.

Kąty widzenia. Nie są domeną tego modelu. Już patrząc na ekran pod stosunkowo niewielkim kątem widać zachwianie równowagi barwowej i spadek kontrastu. Jeśli zależy ci na bardzo dużych kątach widzenia to postaw na ekran plazmowy.

Zużycie energii. W trybie Kino pobór energii wynosi 92W, natomiast uzyskana przez nas wartość minimalna to 62W. Jeśli ustawicie telewizor tak aby obraz prezentował z maksymalną jasnością to musicie się liczyć ze zużyciem energii na poziomie 150 W. Na tle konkurentów LG prezentuje przeciętny poziom energooszczędności.

Dźwięk. Nic specjalnego. Wbudowane głośniki wykonane są w technologii NXT, dzięki czemu producent mógł je w pełni ukryć tak, że są niewidoczne. Jakość brzmienia jednak nie zachwyca, dźwięk jest płaski i pozbawiony podstawy basowej.

Pilot

Wyglądem i jakością użytych materiałów nie wyróżnia się lecz jest ergonomiczny, a większość przycisków fosforyzuje w ciemności. Specjalny przycisk Eko do zarządzania zużyciem energii.

Podsumowanie

Test ultracienkiego telewizora LG pokazał jego słabe i mocne strony. Bardzo podoba nam się stylistyka odbiornika i wysoka jakość wykonania. Zaskoczeni byliśmy doskonałą równomiernością podświetlenia realizowanego przy pomocy krawędziowych LED-ów. Okazało się, że i ta metoda może dać zadowalające efekty. Telewizor jest nieźle ustawiony fabrycznie i choć oferowany przez niego współczynnik kontrastu nie jest najwyższy, to obraz prezentuje się efektownie i naturalnie.

Zalecane ustawienia:

Proporcje ekranu: 1:1 Piksel

Oszczędzanie energii: Auto

Tryb obrazu: Kino (użytkownika)

Sterowanie zaawansowane:

Temp.kolorów – Ciepła

Kontrast dynamiczny – Wył

Kolor dynamiczny – Wył

Redukcja szumu – Niska

Gamma – Średnia

Poziom czerni – Niski

Realne kino – Wł

TruMotion 100 Hz – Wył, lub Niski ( w zależności od preferencji)

Gama kolorów – Standardowa

Popr.krawędzi – Wył

Opc – Wł


Nie przegap

Zapisz się na newsletter i nie przegap najnowszych artykułów, testów, porad i rankingów: