LG 47LD920

Zalety:

  • Odtwarzanie wielu formatów z dysków USB
  • Dobre ustawienia fabryczne
  • Dobry dźwięk
  • Dużą głębia efektu 3D

Wady:

  • Przeciętne kąty widzenia
  • Brak funkcji internetowych
  • Kontrast słabszy niż u konkurentów
  • Tradycyjna stylistyka

Pierwszy dostępny w sklepach telewizor LCD z technologią 3D, który do tworzenia obrazu trójwymiarowego wymaga użycia pasywnych okularów polaryzacyjnych.Efekty 3D są przekonujące, a jakość obrazu telewizora oceniamy dobrze.

Podczas gdy większość producentów telewizorów stawia wyłącznie na technologię 3D korzystającą z aktywnych okularów migawkowych, LG gra na dwa fronty mając w ofercie różnorodne produkty. Dla użytkowników domowych firma proponuje telewizory 3D LCD z pełnym podświetleniem LED. Testowany przez nas model 47LD920 kierowany jest głównie do odbiorców biznesowych. Dzieje sie tak dlatego, że do uzyskania obrazu 3D wykorzystuje technologię pasywnych okularów polaryzacyjnych. Takie okulary są bardzo tanie, nie wymagają ładowania akumulatorów, przez co świetnie sprawdzą się tam gdzie obraz 3D ma oglądać wielu widzów jednocześnie – np. w pubach, klubach. Nic nie stoi na przeszkodzie aby telewizor LG sprawić sobie także do domu. Jak dowiodły nasze testy także w typowych zastosowaniach sprawdza się bardzo dobrze. Stylistycznie model nie zachwyca. Obudowa jest bardzo duża. Szerokie ramki wokół ekranu wyglądają mało nowocześnie i dodatkowo zwiększają rozmiary odbiornika. Wykonano go z przeciętnej jakości czarnych plastików. Obudowa jest obrotowa.

Funkcjonalność

Wyposażenie telewizora jest bogate. Jak każdy odbiornik 3D wyposażony jest w system 200-Hz, poprawiający płynność ruchu na ekranie. W wydaniu LG nazwano go TruMotion 200 Hz i jeśli chcecie go wykorzystać to możecie ustawić jeden z kilku trybów jego pracy różniących się intensywnością poprawy płynności ruchu. Polecamy jednak nie przesadzać i pozostawić TruMotion w trybie Niski. Wtedy uzyskamy dobrą płynność obrazu i akceptowalną naturalność obrazu. Trzeba jednak jasno powiedzieć, że 200 Hz od LG bardziej ingeruje w naturalność obrazu niż rozwiązania Samsunga czy Sony. Dla wielu osób różnice będą niewielkie, lecz widzowie zdecydowanie przedkładający naturalność obrazu nad jego płynność nie będą z jego działania w pełni zadowoleni. Menu ustawień jest wyjątkowo rozbudowane. Telewizor ma kilka dobrze dobranych gotowych ustawień. Najlepsze to Kino, Ekspert 1 i Ekspert 2. Te ostatnie dopasowane są do oglądania obrazu w dzień i w nocy (Ekspert 2 daje obraz o niższej jasności). W obudowie zintegrowano czujnik oświetlenia zewnętrznego pozwalający na obniżenie rachunków za prąd. Menu ekranowe jest jak zwykle u LG wzorowe. Czytelne, proste, bardzo wygodne w użyciu.

Odtwarzanie multimediów.

Telewizor wyposażono w port USB 2.0 do którego możecie podłączyć dysk USB i odtwarzać z niego filmy, muzykę i zdjęcia cyfrowe. Obsługiwane są m.in. pliki wideo MKV w pełnej rozdzielczości Full HD. Nie ma problemów z wyświetlaniem polskich napisów txt.

3D. Na pilocie znalazł się dodatkowy przycisk 3D. Jego wciśnięcie powoduje wywołanie menu wyboru opcji trybu pracy algorytmów 3D. Możemy ustawić 4 tryby – obraz obok obrazu, obraz nad obrazem, dwa nałożone na siebie obrazy (z niewielkim przesunięciem) lub funkcję tworzenia obrazu 3D z 2D. Ta ostatnia przynajmniej w naszym testowym egzemplarzu nie działała zbyt pewnie. Co prawda udawało się nam uzyskać obraz o poprawionej głębi lecz w większości przypadków tworzony był on z błędami. Dopiero restart zestawu kinowego pozwalał na uzyskanie poprawnego efektu. Za to odtwarzanie filmów specjalnie zapisanych w trybie 3D działało bez zarzutu. To co się nam od razu rzuciło w oczy to świetna głębia obrazu 3D, dużo większa niż w przypadku testowanego przez nas modelu Samsunga korzystającego z okularów aktywnych. Efekty przypominały znane z kin 3D, gdzie widzowie robią uniki przed obiektami „wychodzącymi z ekranu”. Są jednak także minusy. Technologia pasywna ma to do siebie, że obraz ma o połowę niższą rozdzielczość niż w 3D z okularami aktywnymi. To widać. Obiekty nie są tak ostre, krawędzie tak gładkie, wyraźny jest przeplot. Słabsze są też kąty widzenia. Im bardziej z boku w stosunku do ekranu patrzysz tym efekt 3D słabszy. Źle jednak nie jest i nawet pod kątem 30 stopni względem ekranu obraz charakteryzuje się pożądaną głębią. Zaletą rozwiązania polaryzacyjnego jest całkowity brak migotania i bardzo dobre efekty 3D bez względu na warunki oświetleniowe panujące w pomieszczeniu.

Obraz i dźwięk

Ekran w telewizorze LG ma 47 cali i pełną rozdzielczość Full HD. Obraz 3D w odbiorniku tym tworzony jest w następujący sposób. Obraz klatki filmu dla jednego oka przechodzi przez jeden filtr, a emitowana za chwilę druga klatka filmu (lekko przesunięta) przeznaczona dla oka drugiego przechodzi przez drugi. Obie trafiają na ekran wyposażony w specjalną powłokę. Kierunki polaryzacji obu filtrów są względem siebie prostopadłe, a widzowie zaopatrzeni są w specjalne okulary z analogicznie ustawionymi filtrami polaryzacyjnymi. W ten sposób jedno oko widzi tylko przeznaczone dla niego obrazy o polaryzacji pionowej, drugie zaś o poziomej, co sprawia, że oglądany ruchomy obraz jest obrazem trójwymiarowym.

Kolory. Model ten jest dobrze ustawiony fabrycznie. Polecamy tryby Expert 1 i 2 oraz tryb Kino z własnymi modyfikacjami poszczególnych funkcji dokonanymi przez użytkownika.

Kontrast. Na tle najnowszych modeli telewizor LG nie wypada najlepiej lecz kontrast na poziomie 880:1 należy uznać za przyzwoity. Jest lepszy niż w nowocześniej prezentującym się podświetlanym LED-owo modelu 42SL9000.

Równomierność podświetlania matrycy. Równomierność podświetlenia jest przeciętna, wynosi 78 %. Jak na ekran 47-calowy podświetlany tradycyjnymi lampami CCFL nie jest to jednak szczególnie zły rezultat.

Jasność. W zalecanym przez nas trybie Ekspert 1 jasność wynosi bardzo dobre 150 cd/m2. To zupełnie wystarczający wynik aby obraz był czytelny nawet w słoneczny dzień. W razie potrzeby jasność można zwiększyć do ok 250 cd/m2.

Kąty widzenia. Przyzwoite lecz w tej kategorii widzieliśmy lepsze modele LCD. Patrząc na ekran pod większym kątem widać spadek kontrastu i zmiany barw.

Zużycie energii. Średni, typowy pobór energii dla telewizora LG to ok 135 W. Jest to wartość przyzwoita jak na model 47-calowy. Maksymalnie telewizor pobiera sporo, bo ok 266 W, natomiast minimalny pobór energii wynosi 71W.

Dźwięk. Bardzo miłe zaskoczenie. Po miernej jakości dźwięku jakim raczą nas płaskie LCD-ki, pełne, przestrzenne brzmienie telewizora LG jest miłą odmianą. Nie brakuje basu, a średnie i wysokie tony występują w odpowiednich proporcjach.

Podsumowanie

Pierwszy telewizor 3D od LG to jednocześnie pierwszy produkt jaki pozwala na oglądanie obrazu trójwymiarowego przy użyciu okularów pasywnych. Pomimo pewnych wad o których wspomnieliśmy w tekście, technologia ta zaprezentowała się całkiem dobrze, szczególnie jeśli chodzi o wrażenie głębi 3D. Poza efektami 3D telewizor LG pokazał się z dobrej strony jeśli chodzi o jakość obrazu (poprawne ustawienia fabryczne) i dźwięku (brzmienie o niebo lepsze niż w ultracienkich modelach). Minus to stylistyka.

Pilot

Solidnie wykonany pokaźnych rozmiarów sterownik jest ergonomiczny i wyposażony w specjalny przycisk do obsługi technologii 3D. Wszystkie przyciski są podświetlane.

Zalecane ustawienia:

Proporcje ekranu: 1:1 Piksel

Oszczędzanie energii: Wg. uznania

Tryb obrazu: Ekspert1 lub Kino (użytkownika)

Podstawowe parametry z głównego okna menu bez zmian

Kontrola zaawansowana:

Kontrast dynamiczny – Wył

Redukcja szumu – Niska

Gamma – Średnia

Poziom czerni – Niski

Realne kino – Wył

TruMotion 200 Hz – Wył, lub Niski ( w zależności od preferencji)

Gama kolorów – Standardowa

Popr.krawędzi – Wył

Opc – Wł

Filtr koloru Wył

Pozostałe parametry bez zmian


Zobacz również
Laptop dla czołgisty
GE63VR 7RE RAIDER - stworzony do gier