LG 50PK950

Dobrze wyposażony, 50” telewizor plazmowy Full HD dysponujący trybami THX, oferujący bardzo wysoką jakość obrazu i przeciętną dźwięku.

Pięćdziesięciocalowa plazma LG jest solidnie wykonanym telewizorem, oferującym aż dziewięć predefiniowanych trybów prezentacji obrazu. Wśród nich znalazły się dwa, których jakość gwarantowana jest prestiżowym certyfikatem THX oraz dwa profile eksperckie ISF. Ekran odbiornika o rozdzielczości Full HD (1920x1080 pikseli) został pokryty specjalnym filtrem TruBlack, pozwalającym osiągnąć kontrast na poziomie 5 000 000:1. Dzięki wykorzystaniu w produkcji telewizora, zamiast tradycyjnego wycinania i tłoczenia, nowej technologii Injection Compression Molding, ekran i jego obramowanie tworzą jedną płaszczyznę. Zastosowanie tej technologii pozwoliło także na zmniejszenie grubości obudowy telewizora do niespotykanej w modelach plazmowych wartości zaledwie pięciu centymetrów.

Funkcjonalność

Menu ekranowe telewizora zasadniczo nie zmieniło się w stosunku do stosowanego w poprzednich modelach. Jest ono łatwe w użyciu, z logicznie pogrupowanymi funkcjami. Zmodyfikowano jedynie menu podręczne oferujące dostęp do podstawowych regulacji (zmiana proporcji obrazu, rodzaj obrazu, tryb dźwięku itp.).

Wygodny i łatwy w użyciu tryb Kreator obrazu pozwala użytkownikowi porównać efekty, jakie daje np. zmiana jasności czy nasycenia kolorów.

Odtwarzanie multimediów

Odbiornik dysponuje dwoma portami USB 2.0 i sprawnie odtwarza z podłączonych do niego dysków nie tylko zdjęcia cyfrowe czy pliki audio, ale także filmy DivX, MKV czy DivX HD nawet z obrazem w rozdzielczości 1080p. Jakość obrazu przy odtwarzaniu filmów HD z plików MKV czy DivX HD była doskonała. Nawet gdy rozdzielczość była niższa niż Full HD, telewizor pozwalał na ich wyświetlanie zarówno w trybie oryginalnej rozdzielczości, jak i po przeskalowaniu do pełnej rozdzielczości ekranu.

Tuner TV

Telewizor dysponuje tunerem do odbioru tak analogowej, jak i cyfrowej naziemnej/kablowej telewizji. W tym drugim przypadku, tuner DVB-T/DVB-C obsługuje sygnał zgodny z przyjętym w Polsce standardem MPEG-4. Jakość obrazu jaką uzyskaliśmy, odbierając testowo nadawane kanały cyfrowe, była bardzo dobra.

Eco

Na pilocie telewizora umieszczono specjalny przycisk Eco, pozwalający łatwo aktywować jeden z czterech trybów oszczędzania energii. Wszystkie powodują mniejsze lub większe obniżenie intensywności podświetlenia matrycy. Warto uruchomić funkcje Eco w trybie AutoPowerSave. LG 50PK950 ma bowiem czujnik oświetlenia, który pozwala na automatyczne dostosowanie jasności ekranu do aktualnie panujących warunków oświetleniowych w pomieszczeniu, w którym pracuje odbiornik. System ten działa dobrze i sprawia, że w dzień, nawet przy silnym nasłonecznieniu obraz jest wyraźny i jasny, a podczas wieczornego oglądania telewizji jasność zostaje odpowiednio zmniejszona.

Internet

Telewizor ma wbudowane złącze Ethernet, pozwalające za pomocą odpowiedniego kabla podłączyć go do Internetu. W zestawie z odbiornikiem sprzedawany jest także moduł bezprzewodowej sieci Wi-Fi, który umieszczamy w jednym z dwóch gniazd USB. Niezależnie który sposób wybierzemy, po uruchomieniu funkcji NetCast otrzymamy dostęp do wybranych serwisów internetowych, takich jak YouTube, AccuWeather czy Picasa.

Obraz i dźwięk

Zamontowany w odbiorniku 50-calowy plazmowy panel Full HD o rozdzielczości 1920x1080 pikseli jest wysokiej jakości. Prezentowany na nim kontrastowy obraz może być wyświetlany z wykorzystaniem dziewięciu predefiniowanych trybów, dobrze dobranych do rodzaju sygnału wideo. Cztery z nich przeznaczone są do oglądania filmów i oferują stonowany, dobrze zharmonizowany obraz.

Kolory

Telewizor został bardzo dobrze skalibrowany fabrycznie. Nam najbardziej podobał się tryb Ekspert 1 (drugi tryb ekspercki oferuje cieplejszy obraz), ale warte polecenia są także oba profile THX, przeznaczone do zaciemnionego i jasnego pomieszczenia. We wszystkich tych trybach obraz ma dobrze nasycone i prawidłowo zbalansowane kolory.

Kontrast

Jak na odbiornik plazmowy, oferowany kontrast nie ma rekordowej wartości, ale jest na dobrym poziomie - 3500:1. Prezentowana czerń jest głęboka i dobrze zróżnicowana, a wszystkie szczegóły w ciemnych scenach dobrze widoczne.

Równomierność podświetlania matrycy. To wyraźna zaleta telewizora. Zastosowany panel plazmowy oferuje 95-proc. jednorodność podświetlenia. Przy czym na tym samym, wysokim poziomie utrzymuje się zarówno przy wyświetlaniu ciemnych, jak i jasnych obrazów.

Jasność

W najlepszym jakościowo trybie Ekspert 1 jasność ekranu telewizora wynosi 155 cd/m kw. To wystarczająco dużo, by móc oglądać wyraźny obraz nawet w nasłonecznionym pomieszczeniu. W innych trybach jasność jest większa, a maksymalnie osiąga poziom 230 cd/m kw.

Kąty widzenia

W przeciwieństwie do telewizorów LCD, w plazmie nie ma problemów z ograniczaniem kątów widzenia. Patrząc na ekran odbiornika pod różnymi kątami, nie widać obniżenia jakości obrazu.

Zużycie energii

Testowany telewizor średnio pobierał 240 W, a przy wyświetlaniu bardzo jasnych scen o sto watów więcej. Korzystając z trybów Eco, uzyskaliśmy zmniejszenie zużycia energii do poziomu 140 W.

Dźwięk

Niewielka grubość telewizora nie pozwoliła zamontować w nim większych głośników. Jakość ich brzmienia nie zachwyca, dźwięk jest płaski i pozbawiony podstawy basowej. Uruchomienie systemu dźwięku przestrzennego Infinite Sound nie poprawia sytuacji. Dlatego przy oglądaniu filmów warto skorzystać z dodatkowego zestawu audio.


Nie przegap

Zapisz się na newsletter i nie przegap najnowszych artykułów, testów, porad i rankingów: