LG 50PK950

Dobrze wyposażony, 50” telewizor plazmowy Full HD dysponujący trybami THX, oferujący bardzo wysoką jakość obrazu i przeciętną dźwięku.

Japoński Sharp to jeden z czołowych producentów matryc ciekłokrystalicznych (LCD) wykorzystywanych także w telewizorach innych marek. Do redakcyjnych testów trafił 40-calowy model Sharpa z panelem LCD Full HD dziesiątej generacji (X-Gen), w którym zastosowano innowacyjną technologię Quattron. Polega ona na dodaniu w matrycy subpiksela koloru żółtego, zwiększając w ten sposób liczbę barw podstawowych z trzech (RGB) do czterech (RGB+Y). Pozwala to wyświetlać na ekranie telewizora obraz o rozszerzonej palecie barw. LC-40LE820E ma atrakcyjną stylistycznie, bardzo cienką (3,9 cm), czarną obudowę, która została starannie wykonana z wysokiej jakości materiałów.

Obraz i dźwięk

Zastosowana w odbiorniku nowego typu matryca LCD ma rozdzielczość 1920x1024 pikseli i została wyposażona w krawędziowe podświetlenie diodami LED.

Kolory. W tradycyjnych matrycach LCD do wyświetlania barwnego obrazu nie ma osobnego koloru żółtego, bo tworzony jest on z wymieszania czerwonego i zielonego. Jednak nie jest on tak intensywny, jak czysta barwa wytworzona bezpośrednio z elementu świecącego w tym kolorze. Według Sharpa, to rozwiązanie nie tylko poszerza wyświetlany na ekranie zakres barw o „bardziej żółte żółcie”, ale także pogłębia wrażenie błękitów. Pamiętajmy jednak, że sygnał wideo rejestrowany jest w trzech kolorach (RGB) i w takiej postaci dociera do telewizora. Kolor żółty jest zatem z niego sztucznie wyodrębniony.

Odbiornik Sharpa ma pięć dobrze przygotowanych, predefiniowanych trybów pracy. Wpływ dodatkowego koloru jest najbardziej widoczny w trybie Filmowym. Na wykresach pomiarowych punkt symbolizujący kolor żółty jest wówczas najdalej wysunięty poza trójkąt barw. Tej dodatkowej przestrzeni kolorów nie są w stanie wyświetlić tradycyjne ekrany. W pozostałych trybach efekt nie jest tak spektakularny z powodu wykorzystania żółtego do wyświetlania „czystego” zielonego. Generalnie prezentowane na ekranie kolory są soczyste i naturalne, z dobrze zdefiniowanymi przejściami tonalnymi.

Kontrast

W najlepszym, naszym zdaniem, trybie Filmowym oferowany przez odbiornik kontrast jest na poziomie 1700:1. Matryca wyświetla obraz z głęboką czernią i z funkcji wzmocnienia kontrastu nie warto korzystać, bo negatywnie wpływa to na gradację szarości, powodując, że w ciemnych scenach szczegóły przestają być widoczne

Równomierność podświetlania matrycy

To słabsza strona telewizora Sharpa, bowiem system krawędziowego podświetlenia diodami LED nie działa najlepiej. Wynik na poziomie 89% to przede wszystkim konsekwencja niższej intensywności oświetlenia górnej części ekranu.

Jasność

Wydawało się, że dodanie w matrycy dodatkowej, żółtej powierzchni świecącej podniesie jej jasność. Jednak takiej przewagi nie widać. 100 cd/m kw. w trybie Film to niezbyt wiele. W jasno oświetlonym pomieszczeniu można skorzystać z innych trybów oferujących do 230 cd/m kw.

Kąty widzenia

Matryca Sharpa oferuje poprawne kąty widzenia - przy 150 stopniach, widoczne stają się przebarwienie kolorów oraz spadek kontrastu.

System 100 Hz E-Motion. Odbiornik wyposażony jest w 100 Hz system zwiększania płynności ruchów obiektów prezentowanych na ekranie. Podobnie jak w rozwiązaniach tego typu konkurencji, podwaja on liczbę wyświetlanych obrazów na sekundę. Dodatkowe obrazy bezbłędnie generuje zastosowany w tym modelu procesor wideo. W wyświetlanym obrazie, nawet w dynamicznych scenach, nie widać smużenia.

Dźwięk

Umieszczone w obudowie telewizora dwa 10 W głośniki i 15 W subwoofer tworzą dobrze zbalansowany, soczysty dźwięk. Przy oglądaniu filmów warto skorzystać z trybu Surround, który efektownie emuluje dźwięk przestrzenny.

Funkcjonalność

Telewizor ma dobrze graficznie przygotowane, łatwe w obsłudze, czytelne polskie menu ekranowe, które umożliwia dokonywanie nawet bardzo zaawansowanych regulacji parametrów pracy odbiornika.

Tuner DVB-T

Zaletą telewizora jest także to, że został on wyposażony w tuner cyfrowo-analogowy DVB-T, obsługujący sygnał cyfrowej telewizji naziemnej kodowanej w systemie MPEG-4, bo taki będzie nadawany w Polsce.

Time Shift

Dzięki wbudowanej pamięci 8 GB, telewizor oferuje funkcję Time Shift, czyli możliwość zatrzymywania i cofania nagrywanych w tle audycji telewizyjnych (do 150 min dla sygnału SD, 60 min dla HD).

Odtwarzanie multimediów

Urządzenie wyposażono w łatwy w obsłudze odtwarzacz multimedialny, potrafiący odtwarzać z podłączonego do gniazda USB dysku (lub z komputera poprzez sieć DLNA) zdjęcia cyfrowe JPEG, pliki audio MP3 oraz filmy DivX, XiviD, DivX HD i MKV, także z napisami w .txt.

Tryby Eco.

Urządzenie jest energooszczędne - wyposażono je w specjalne tryby Eco, pozwalające obniżyć pobór energii do poziomu 71 W.


Nie przegap

Zapisz się na newsletter i nie przegap najnowszych artykułów, testów, porad i rankingów: