LG BD390

Rewelacyjnie szybko działajacy odtwarzacz Blu-ray, w którym nacisk położono na funkcjonalność.

Odtwarzacz Blu-ray LG ma dopracowaną stylistycznie, solidnie wykonaną z dobrej jakości materiałów obudowę. BD390, który uruchamia się bardzo szybko (ok. 20 s), a start płyty Blu-ray trwa kolejnych ok. 12 s, zaskakuje niezwykle rozbudowaną, na tle modeli konkurencji, funkcjonalnością.

Urządzenie jest zgodne ze standardem BD 2.0 i dysponuje pamięcią o pojemności 1 GB. W odróżnieniu od innych tego typu odtwarzaczy, BD390 ma nie tylko złącze Ethernet, lecz także wbudowany kontroler bezprzewodowej sieci Wi-Fi (standardy b, g i pre n). Pozwala to na dwa sposoby łączyć go z Internetem, np. w celu pobierania materiałów dodatkowych przygotowanych przez wydawców płyt Blu-ray (funkcja BD Live).

Wartą odnotowania cechą urządzenia jest wyposażenie go w specjalną przeglądarkę, która umożliwia korzystanie z serwisu internetowego YouTube i oglądanie zgromadzonych tam filmów. Nawigacja po tym serwisie została przygotowana bardzo dobrze. Oferowany jest dostęp do katalogów filmów (Polecane, Najwyższa ocena itp.), można też wyszukiwać je za pomocą wirtualnej klawiatury prezentowanej na ekranie telewizora. Filmy odtwarzane są sprawnie (przy 2-megabitowej przepustowości łącza internetowego) i mogą być wyświetlane na całym ekranie lub w wydzielonym oknie, obok którego będą prezentowane statystyki i inne informacje o danym nagraniu.

Inną zaletą BD390 jest to, że poza odtwarzaniem płyt Blu-ray (także z obrazem 1080/24p) czy DVD-Video, potrafi sprawnie obsługiwać filmy zapisane w popularnych, komputerowych formatach DivX i MKV (Matroska) – i to z polskimi napisami w .txt. Dotyczy to również przenośnych dysków podłączonych do umieszczonego na przednim panelu obudowy, za uchylną klapką, gniazda USB. Czcionki wyświetlanych napisów nie można wprawdzie zmieniać, ale jest ona wyraźna i wystarczająco duża.

Jakość generowanego obrazu, zarówno przy odtwarzaniu filmów z dysków Blu-ray, jak i przeskalowanego do trybu 1080p z płyt DVD-Video, jest bardzo wysoka. Prezentowany płynnie obraz jest kontrastowy, bardzo ostry, z dobrze nasyconymi, prawidłowo zbalansowanymi kolorami i głęboką czernią.

Warto dodać, że odtwarzacz wyposażono także w komplet dekoderów audio HD z DTS HD i Dolby TureHD włącznie. Sygnał wielokanałowy można wyprowadzić do amplitunera w postaci zakodowanej złączem HDMI lub po zdekodowaniu za pośrednictwem 8-kanałowych wyjść analogowych. Dźwięk transmitowany złączem HDMI lub wyjściami cyfrowymi jest bardzo dobrej jakości. Generowane brzmienie ma czyste, przestrzenne i dobrze zbalansowane zakresy. Na wielokanałowym wyjściu analogowym 7.1 jego jakość jest nieco niższa, lecz ustępuje tylko oferowanemu przez znacznie droższe modele konkurencji.