LG D2342P

LG D2342P jest możliwie prostym monitorem 3D. Obraz trójwymiarowy uzyskuje się za pomocą taniej technologii passywnej. Panoramiczny ekran ma przekątną 23 calową, rozdzielczość 1920x1080 pikseli. Dysponuje matrycą wykonaną w technologii TN, podświetloną LED-ami. Monitor ma gniazdka VGA, DVI oraz HDMI.

Budowa

LG D2342P jest monitorem typu 3D Ready czyli gotowym do wyświetlania obrazu trójwymiarowego. Separację obrazów do lewego i prawego oka realizuje się za pomocą technologii pasywnej, w której okulary są proste i tanie. Stosownie do wymagań separacji podwojona (120 Hz) częstotliwość odświeżania. Ciekłokrystaliczny ekran o panoramicznych proporcjach i rozdzielczości 1920x1080 ma przekątną 23 cale. Dysponuje matrycą wykonaną w technologii TN, podświetloną LED-ami. Plamka ma wielkość 0,265 milimetra.

Możliwości

LG D2342P nie imponuje możliwościami. Nienajlepsze są kąty widzenia: 160 stopni w pionie i 170 w poziomie. Nominalna jasność (250 cd/m2) i czasy reakcji (5 ms) pozostały raczej na poziomie charakterystycznym dla odbiorników 2D. 100 cd/m2 obiecywane dla obrazu 3D mogą nie wystarczać. Monitor ma trzy gniazdka video: analogowe VGA i cyfrowe DVI oraz HDMI. Ekran ma tylko jedną regulację kąta pochylenia. Do monitora producent dodaje jedne okulary pasywne i drugie w formie nakładki na szkła korekcyjne. Instrukcje instalacji i obsługi zostały spolonizowane.

Zobacz również:

  • Nowości dla graczy i nie tylko od AOC oraz Philips

Wydajność

Menu ekranowe jest dobrze zorganizowane i łatwe w obsłudze, ale ma tylko minimalną liczbę opcji. Gniazdko, którym dociera sygnał jest identyfikowane automatycznie. Użytkownik może wybrać temperaturę barwową "ciepłą", "średnią" albo "zimną", ale nie wiadomo o jaką konkretnie chodzi. Może też dokonać szczegółowej regulacji wzmocnienia dla każdej z barw podstawowych. Monitor wyróżnia się bardzo kontrastowym obrazem. Zarówno przed jak i po optymalizacji utrzymywał się na bardzo dobrym poziomie, 950:1. Fabryczna kalibracja kolorów jest przeciętna, wysiłki żeby ją poprawić, ze względu na różnie zależną od jasności charakterystyką poszczególnych barw, nie przyniosły zadawalających wyników. Poprawa dE`z 15 do 6 i temperatury barwowej z 6900 do 6600K nie plasuje tego monitora w czołówce. Za to dobrze wypadł test ciemnych szarości, nie powinno być kłopotów z ciemnymi scenami. Pochwalić należy także równomierność podświetlenia. 97% to prawie ideał. Monitor zużywa w czasie pracy niewiele ponad 30W. To nawet dla podświetlenia LED-owego jest bardzo dobrym wynikiem.

Wyniki testów

LG D2342P

Słabo, niewielka gama kolorów

LG D2342P

Różna charakterystyka luminoforów uniemożliwia lepszą regulację

LG D2342P

Ciemne szarości bardzo dobre.

Wnioski

LG D2342P ma tylko minimum wymagane do wyświetlania obrazu 3D. Konsekwencją tej strategii jest atrakcyjnie niska cena odbiornika, kierowanego do niezbyt zaawansowanego użytkownika. Przeważają cechy pozytywne, dobry kontrast, równomierne podświetlenie, dobre cienie. Na półkach sklepowych będzie konkurował z Hanns.G HS233H3B, BenQ XL2410PT i Iiyamą ProLite B2475HDS-B1


Nie przegap

Zapisz się na newsletter i nie przegap najnowszych artykułów, testów, porad i rankingów: