LG Flatron E2260V

Monitor ma ekran o przekątnej 23 cali i proporcjach 16:9. Matryca typu TN nie należy do najlepszych. Nominalny czas reakcji 5 milisekund nie zapewni wystarczającego komfortu graczowi. Monitor ma trzy gniazdka video: HDMI, DVI i zwykłe D-Sub oraz gniazdko słuchawkowe. Przyda się jeśli dźwięk do niemego monitora będzie dochodził przez złącze HDMI.

Wśród masy podobnych monitorów Flatron E2260V wyróżnia się eleganckim wzornictwem i cienką obudową o grubości zaledwie 13 mm. Było to możliwe dzięki podświetleniu krawędziowemu, realizowanemu za pomocą LED-ów. Rekordowo niska jest także waga urządzenia, ale uwaga, bo niecałe 2,5 kilograma łatwo zrzucić ze stolika. Przekątna ekranu wynosi 23 cale, a proporcje 16:9. Ekran jest pokryty warstwą antyodblaskową, skutecznie wypełniającej swoje zadanie. Matryca typu TN nie należy do najlepszych. Wynika to zarówno z samej technologii, z danych technicznych jak i wyników testów. Ekran TN nie oddaje wszystkich kolorów i z tego powodu nie nadaje się dla grafików. Nominalny czas reakcji 5 milisekund nie zapewni wystarczającego komfortu graczowi. I rzeczywiście szybko ruszającym się obiektom towarzyszyło smużenie. Po deklarowanych kątach widzenia 176 / 170 stopni spodziewaliśmy się gorszych wyników, ale pod tym względem Flatron wypadł lepiej od monitorów z wpisanym do specyfikacji większym kątem. Pochwalić także należy urządzenie za wyjątkową jednorodność podświetlenia ekranu, co w wypadku światło padającego od strony krawędzi zawsze jest dużą sztuką. Wyjątkowo komfortowo pracuje się z menu OSD. Okno z opcjami wyświetla się w rogu a nie na środku ekranu z pozycjami menu umieszczonymi dokładnie ponad przyciskami znajdującymi się w dolnej ramce.

Kolory i cienie

Monitor ma trzy gniazdka video: HDMI, DVI i zwykłe D-Sub oraz gniazdko słuchawkowe. Przyda się jeśli dźwięk do niemego monitora będzie dochodził przez złącze HDMI. Producent przygotował trzy profile ekranu: Normalny, Film oraz Internet. Niestety środkowa opcja jest wpisana mocno na wyrost, ponieważ niezależnie od tego wyboru monitor ma duże kłopoty z wyświetlaniem ciemnych odcieni bliskich czerni i to od zera aż do 5%. To oznacza, że dużo ciemnych fragmentów obrazu będzie widoczna w postaci jednolitej czarnej plamy. Ekran trudno poddaje się kalibracji. Na przeszkodzie stoją różnice w charakterystyce poszczególnych kolorów podstawowych. W wypadku Flatrona udało się poprawić wierność barw z 33 do ośmiu jednostek. Gorzej poszło z temperaturą barwową (6900K), całkiem nieźle z kontrastem (1200:1) oraz współczynnikiem gamma (2.12). Monitor nie jest drogi i dodatkowo zużywa niewiele energii (do 29W w czasie pracy i 0,2 podczas hibernacji.


Nie przegap

Zapisz się na newsletter i nie przegap najnowszych artykułów, testów, porad i rankingów: