LG Flatron W2252V - Mistrz kontrastu

LG zaskoczyło nas 22-calowym monitorem nowej serii, który pomimo niskiej ceny okazał się czarnym koniem naszego zestawienia. W tanim modelu nie możemy się spodziewać matrycy typu VA czy IPS, lecz zastosowany przez koreańskiego producenta panel TN charakteryzował się poprawnym odzwierciedleniem barw oraz innymi wyróżniającymi cechami o których napiszemy w dalszej części recenzji.

LG zaskoczyło nas 22-calowym monitorem nowej serii, który pomimo niskiej ceny okazał się czarnym koniem naszego zestawienia. W tanim modelu nie możemy się spodziewać matrycy typu VA czy IPS, lecz zastosowany przez koreańskiego producenta panel TN charakteryzował się poprawnym odzwierciedleniem barw oraz innymi wyróżniającymi cechami o których napiszemy w dalszej części recenzji. Stylistyka urządzenia jest typowa dla nowych modeli tej marki. Obudowa ma bardzo modne kształty co sprawia, że monitor wyglądem przypomina telewizor. Wygodne przyciski sterowania menu wyświetlacza umieszczono po lewej stronie dolnej krawędzi ramki wokół ekranu. Monitor ma specjalny przycisk "Fun", który daje dostęp do specjalnych funkcji. Przydatną może być np. wyświetlanie trybu obrazu 4:3 na panoramicznym monitorze. To szczególnie istotne jeśli na wyświetlaczu będziemy oglądali filmy zapisane w standardowym formacie 4:3. Dodatkowe funkcje to możliwość wywołania specjalnych efektów fotograficznych (np. wyświetlamy zdjęcia z efektem sepii).

Z HDMI w standardzie

Zaskakująco bogato prezentuje się zestaw gniazd wideo. Oprócz standardowego, analogowego złącza VGA do dyspozycji mamy cyfrowe złącze DVI oraz coraz popularniejsze (także w kartach graficznych HDMI). To ostatnie jest o tyle użyteczne, że pojedynczym kablem możemy przesyłać sygnały wideo i audio. Monitor co prawda nie ma na wyposażeniu wbudowanych głośników lecz z boku znajdziemy wyjście słuchawkowe. Dzięki niemu możemy słuchać muzyki odtwarzanej z komputera i przesyłanej złączem HDMI do monitora. Do wyjścia słuchawkowego można też podłączyć aktywne głośniki, co być może dla części osób będzie wygodniejsze niż podłączanie głośników stereo do karty dźwiękowej zainstalowanej w obudowie peceta. Panel LG zaskoczył nas dobrym kontrastem. Producent deklaruje, że w trybie dynamicznym współczynnik kontrastu wynosi aż 10000:1. Tak wysoka wartość tego parametru w naszych testach nie została potwierdzona, lecz i tak matryca i to przy wyłączonej funkcji dynamicznej regulacji jasności panelu wykazała kontrast na poziomie ponad 2400:1. Monitor ten ze względu na naprawdę krótki czas reakcji (2 ms) świetnie nadaje się do gier. Ma także szerokie kąty widzenia, co w matrycach TN nie jest cechą często spotykaną.