LG Flatron W2286L

Koreański koncern LG wprowadził na rynek swojej pierwsze monitory, w których miejsce świetlówek CCFL zajmują coraz powszechniej wykorzystywane w wielu dziedzinach diody LED. To, na co zwróciliśmy uwagę zaraz po wykonaniu wstępnych testów jeszcze nie skalibrowanego monitora to olbrzymi w porównaniu do klasycznie podświetlanych monitorów kontrast (1:563194 w porównaniu do przeciętnie uzyskiwanego 1:700).

Koreański koncern LG wprowadził na rynek swojej pierwsze monitory, w których miejsce świetlówek CCFL zajmują coraz powszechniej wykorzystywane w wielu dziedzinach diody LED. To, na co zwróciliśmy uwagę zaraz po wykonaniu wstępnych testów jeszcze nie skalibrowanego monitora to olbrzymi w porównaniu do klasycznie podświetlanych monitorów kontrast (1:563194 w porównaniu do przeciętnie uzyskiwanego 1:700). Po wykonaniu kalibracji kontrast spadł (w wyniku zmniejszenia jasności do poziomu około 150 cd/m2) do 1: 284340. To nadal bardzo dużo. Takie właśnie możliwości dają diody LED. Ta nowa technologia podświetlania panelu ma jeszcze trzy zalety – pozwala na zmniejszenie grubości monitora (Flatrony z serii W86L mają tylko 20,5 mm grubości) uzyskania lepszej równomierności oświetlenia i oszczędność energii. Podczas normalnego użytkowania dwudziestodwucalowy monitor zużywa tylko 20,7W, podczas gdy inne tej wielkości panele wyposażone w lampy CCFL pochłaniają między 30 a 50W.

Testy

Monitor dobrze wypadł nie tylko w teście kontrastu. Zgodnie przewidywaniami niezłe rezultaty uzyskał także w próbie równomierności podświetlenia i odwzorowaniu barw (jak na monitor z matrycą typu TN). Bardzo dobrze oceniliśmy także czas reakcji (producent deklaruje, że wynosi on 2 ms), co czyni ten model godnym polecenia dla graczy i miłośników oglądania filmów na komputerze.

Możliwości i wyposażenie

Konstruktorzy zastosowali matowy (Anti-Glare) panel o przekątnej 22 cale (55,89 cm) i rozdzielczości 1680x1050 pikseli. Bliźniaczy model W2486L o nieco większej przekątnej (24”) dysponuje już panelem o rozdzielczości Full HD. Rozdzielczość i wielkość plamki (0,282 mm) modelu W2286L jest wystarczająca do większości zadań. Oglądanie filmów w „wyższym” HD jednak wymaga skalowania.

Monitor został dobrze wyposażony jeśli chodzi o wejścia sygnałowe. Dysponuje standardowym duetem D-Sub oraz VDI (z HDCP) a także dwoma gniazdami HDMI. Użytkownik może skorzystać także z gniazda słuchawkowego, które przyda się, gdy monitor będzie bezpośrednio podłączony do odtwarzacza Blu-ray czy DVD lub konsoli gier.

Monitor dysponuje czujnikiem oświetlenia – automatycznie dostosowuje jasność do panujących warunków. Do sterowania ustawieniami menu (OSD) służy 7 dotykowych przycisków. Menu urządzenia może komunikować się z użytkownikiem po polsku.