LG Xpress XD4 (500 GB)

Zalety:

  • Ładna stylistyka
  • Aluminiowa obudowa
  • Przycisk do szybkiego wykonywania kopii zapasowej plików

Wady:

  • Brak szybszego interfejsu eSATA

Ładnie wyglądający zewnętrzny dysk, który wykorzystuje zwykły 3,5 calowy nośnik a przy tym nie jest tak duży jak typowe urządzenia do archiwizacji plików.

Wyposażeni nawet w kilka kieszeni na twarde dyski, często zastanawiamy się czy zamiast standardowego modelu nie kupić zewnętrznego dysku. W ofercie są mniejsze konstrukcje wykorzystujące nośniki 2,5 calowe jak i większe z dyskami o przekątnej 3,5 cala. Przyjęło się że większe dyski zewnętrzne z dyskami 3,5 calowymi przeznaczone są raczej do archiwizacji plików niż do ich przenoszenia. Wynika to głównie z faktu ich większych rozmiarów, ciężaru, konieczności używania zewnętrznego zasilania i jak niektórzy twierdzą toporności konstrukcji. Jak się jednak okazuje i większe dyski mogą być poręczne i choć nie tak wygodne w przenoszeniu jak ich mniejsze odpowiedniki, to w torbie z laptopem się zmieszczą. Co istotne niektóre również ładnie wyglądają i mogą być ozdobą biurka, a nie tylko magazynem do archiwizowania plików.

Do tego typu dysków zaliczyć należy opisywany model LG Xpress XD4, który jest nieduży (185x122x35 mm), a przy tym dysponuje ładnie wykonaną aluminiową obudową w czarnym kolorze. Co istotne aluminiowa obudowa ma specjalna fakturę, dzięki czemu ciekawie się prezentuje i co istotne nie pozostają na niej odciski palców. Wyposażona jest w gniazdo USB, zasilania, dodatkowy przycisk do robienia szybkiej kopii zapasowej plików oraz włącznik zasilania. Obudowa do poprawnej pracy wymaga podłączenia do komputera oraz skorzystania z zewnętrznego zasilacza, który jest na wyposażeniu. Dołączane oprogramowanie PCCloneEX Lite pozwala jedynie na robienie prostych kopii zdefiniowanych plików, czy katalogów.

Wydajność

Niestety nie jest to mocna strona tego modelu. Prędkość nie odbiega zbytnio od średnich wyników innych dysków zewnętrznych wykorzystujących interfejs USB 2.0. Pomimo tego, że obudowa wykorzystuje szybki dysk Hitachi HDT721050SLA360, który wyposażony jest w 16 MB cache i obraca się z prędkością 7200 obr./min to i tak maksymalny transfer jaki uzyskuje Xpress XD4 ograniczony jest szybkością interfejsu USB 2.0 (ok. 30 MB/s). Obudowa w testach wydajności wypada więc identycznie jak 2,5 calowy model z znacznie wolniejszym dyskiem, bo w obu przypadkach wąskim gardłem jest wykorzystywany interfejs.


Zobacz również
Laptop dla czołgisty
GE63VR 7RE RAIDER - stworzony do gier