LTE E5180

Huawei LTE E5180 okazał się największą niespodzianką naszego testu routerów z modemem LTE, mimo najsłabszego wyposażenia ze wszystkich urządzeń biorących udział teście.

Jest nie tylko starannie wykonany z podzespołów dobrej jakości, ale ma też nietypową stylistykę i proste w obsłudze oprogramowanie. Niewielka obudowa o zaokrąglonych krawędziach (70 × 70 × 110 mm) bez problemów zmieści się nawet w niewielkiej torbie. Nie jest to jednak przenośny router, nie ma wbudowanego akumulatora a zewnętrzny zasilacz.

LTE E5180

Huawei LTE E5180

Modem LTE działa z wydajnością do 150 Mb/s czyli teoretycznie dużo szybciej niż te dodawane do modeli D-Link DWR-921, czy Fritz!Box 6840 LTE – do 100 Mb/s). To jednak tylko teoria, bo w praktyce taka szybkość połączenia LTE jest praktycznie niemożliwa do uzyskania. Podczas testów Huawei LTE E5180 działał z maksymalną wydajnością 34 Mb/s. Średnia jednak była o połowę niższa (13,2 Mb/s). Jak na takiego malucha to bardzo dobry wynik, który jest o ponad 60 % lepszy niż z wykorzystaniem zewnętrznego modemu LTE.

Zobacz również:

  • Promocja Huawei - świetny bonus do nowego smartfona

Huawei LTE E5180 nie ma problemów ze stabilnością połączenia, poprawnie rozpoznał kartę LTE i już po kilkudziesięciu sekundach od uruchomienia umożliwia dostęp do internetu. Wyposażony jest w czytnik małych kart SIM, ma jedno gniazdo LAN i telefoniczne. W obudowie zamontowano dwie diody sygnalizujące status połączenia LTE i Wi-Fi.

LTE E5180

Huawei LTE E5180

Dodatkowy test, przeprowadzony za pomocą smartfona LG G3 w najbardziej oddalonym od routera pomieszczeniu wypadł też dobrze. Średnia szybkość internetu wynosiła 3,2 Mb/s, czyli tylko o 1,3 Mb/s. wolniej niż w najdroższym routerze Fritz!Boxa 6840 LTE – 4,5 Mb/s. Teoretycznie do routera można podłączyć jednocześnie 30 urządzeń za pomocą Wi-Fi, ale wg nas optymalna ilość to 5 – 8. Oprogramowanie routera jest proste i przejrzyste, nawet niedoświadczeni użytkownicy powinni bez problemów znaleźć wszystkie potrzebne funkcje. Co ważne wyposażone jest w moduł automatycznej aktualizacji, którego zabrakło np. w routerze D-Link DWR-921.

LTE E5180

Huawei LTE E5180 - oceny


Nie przegap

Zapisz się na newsletter i nie przegap najnowszych artykułów, testów, porad i rankingów: