Lark FreeBird 43.2 MapaMap Easy

Nawet najbardziej oszczędni kierowcy mogą korzystać z w miarę sprawnej nawigacji GPS – dla nich właśnie Lark przygotował model 43.2 z mapą MapaMap Easy. Na szczęście w tym przypadku niska cena nie oznacza rezygnacji z dodatkowych funkcji czy też dobrej jakości wykonania.

Lark 43.2 to nawigacja wyposażona w ekran o przekątnej 4,3 cala. Wprawdzie dziś standard to 5 cali, ale i na mniejszym ekranie mapy są czytelne. Ostrość obrazu, kontrast i jakość kolorów są dobre. Jasność także wystarcza, przynajmniej dopóki nie trafimy na bardzo niekorzystne warunki. Czułość ekranu także stoi na dobrym poziomie, ale wygoda korzystania z menu i klawiatury ekranowej jest jednak sporo niższa niż w przypadku modeli z ekranami pięciocalowymi.

Obudowę wykonano estetycznie, z dobrej jakości materiału. W czasie testu nie pojawiły się na niej żadne rysy czy uszkodzenia co dobrze świadczy o jej odporności. U góry umieszczono dwa przyciski – do włączania/wybudzania i wywoływania menu. Znajdują się one blisko siebie dlatego należy korzystać z nich uważnie. Gniazdo kart pamięci SD i słuchawkowe umieszczono z lewej strony obudowy. Niestety także tutaj znalazło się gniazdo USB, przez które podłączamy zasilanie. Jest to rozwiązanie niepraktyczne, niewygodne i kłopotliwe dla kierowcy uniemożliwiające poprawne poprowadzenie kabla zasilającego.

Uchwyt do mocowania na szybie, montuje się łatwo. Jest nieźle wykonany i trzyma bardzo pewnie. Niestety jest nieco za krótki.

Urządzenie pracuje pod kontrolą systemu operacyjnego Microsoft Windows CE 5.0. System działa płynnie i wydajnie. Menu urządzenia jest proste i czytelnie, pozwala na łatwą orientację i odszukanie potrzebnej funkcji. Zastosowany w Larku procesor to Samsung S3C2416. System i seryjne mapy umieszczono w wewnętrznej pamięci o pojemności 1024 MB. Pamięć RAM urządzenia ma pojemność 64 MB.

Wyposażenie urządzenia w mapę MapaMap Easy SE w wersji 6.2.2 było dobrym pomysłem. Przede wszystkim pozwoliło na utrzymanie niezwykle niskiej ceny, ale i samej mapie nie sposób zbyt wiele zarzucić. Zawarto w niej dokładne plany sieci drogowej Polski i większych map oraz bazę wszystkich małych miejscowości. Trasy można wyznaczać według dwóch kryteriów: szybka lub krótka. Są one wyznaczane precyzyjnie. Baza dodatkowych punktów także zadowoli kierowców – zawiera sporo informacji np.: położenie stacji benzynowych.

W nawigacji znalazło się 20-kanałowy odbiornik GPS. Sygnał odnajdywany jest w 19 sekund, zaś podczas jazdy utrzymuje się pewnie.

Lark FierBird 4.3 MapaMap Easy kosztuje zaledwie 270 zł. Biorąc pod uwagę jakość wykonania urządzenia, jego dodatkowe funkcje, sprawne działanie i niezłe mapy, można stwierdzić, że to prawdziwa okazja.


Nie przegap

Zapisz się na newsletter i nie przegap najnowszych artykułów, testów, porad i rankingów: