Lark FreeBird 50.2 MapaMap Easy

Lark FreeBird 50.2 to tania, ale solidna i sprawna nawigacja GPS. Mimo bardzo przystępnej ceny wyposażona jest w ekran o przekątnej 5 cali i dobre mapy Polski. Testy wykazały, że jest to kolejna nawigacja oferująca duże możliwości za nieduże pieniądze.

Obudowa urządzenia została wykonana z dobrej jakości materiału. Podczas testów można było przekonać się, że jest ona odporna na uszkodzenia i zarysowania, oczywiście do pewnych granic. Obudowa jest bardzo cienka co ułatwia przenoszenie urządzenia. U góry umieszczono przycisk do włączenia/wybudzenia nawigacji. Gniazda znalazły się z lewej strony. Znajdziemy tutaj gniazdo do kart microSD, słuchawkowe i niestety także USB. Przez to ostatnie podłączane jest zasilanie podczas jazdy. Umieszczenie go w tym miejscu jest niepraktyczne i sprawia, że kabel plącze się na desce rozdzielczej, co może przeszkadzać podczas jazdy.

Ekran ma przekątną 5 cali, co stanowi optymalne rozwiązanie dla większości użytkowników. Jasność wyświetlanego obrazu jest dobra, ostrość i kolory także. Pięć cali zapewnia bardzo dobry komfort korzystania z urządzenia – wyświetlany obraz jest duży, sterowanie za pomocą przycisków i klawiatury ekranowej łatwe.

Uchwyt do mocowania na szybie jest w miarę łatwy w montażu i trzyma bardzo pewnie. Jedyną jego wadą jest zbyt mała długość.

Urządzenie wyposażono w procesor Samsung S3C2451 sprawnie radzący sobie ze wszystkimi jego funkcjami. Pracuje ono pod kontrolą systemu operacyjnego Microsoft Windows CE 5.0. Lark pozwala na przeglądanie filmów, zdjęć i odsłuchiwanie muzyki. Transmiter FM daje możliwość połączenia z samochodowym zestawem audio.

Zainstalowana mapa to MapaMap Easy SE w wersji 6.2.2. Mimo, że jest to aplikacja dość okrojona w stosunku do pełnych wersji, pozwala na bardzo sprawną podróż po naszym kraju. Mapa zawiera szczegółowe plany dróg i większych miast oraz bazę wszystkich małych miejscowości. Wyznaczane trasy są precyzyjne. Można je wyznaczać według dwóch kryteriów: krótka i szybka. Baza punktów POI także wystarczy większości kierowców: zawiera stacje benzynowe i inne przydatne im obiekty. Sposób prezentowania danych i trasy jest czytelny i nie powoduje dezorientacji.

Lark FreeBird 50.2 MapaMap Easy wyposażony jest w 42-kanałowy odbiornik GPS. Sygnał odnajdowany jest w ciągu 14 sekund i zazwyczaj utrzymywany pewnie. Niestety pojawiały się problemy ze sprawną nawigacją w trudniejszych warunkach, szczególnie w wąskich uliczkach. Stąd nieco obniżona nota za tą cechę.

Lark FreeBird 50.2 to nawigacja z bardzo dużą liczba dodatkowych funkcji, niezwykle praktycznym pięciocalowym ekranem, dobrze wykonana i wyposażona w udane mapy. Ma też wady – gniazdo zasilania umieszczono ze złej strony a w trudnych warunkach potrafiła się zagubić. Jednak uwzględniając jej cenę wynoszącą około 360 zł, nie sposób na nią narzekać.


Nie przegap

Zapisz się na newsletter i nie przegap najnowszych artykułów, testów, porad i rankingów: