Leadtek GTS 250

Zalety:

  • Niezła wydajność
  • Wydajny i w miarę cichy system chłodzenia

Wady:

  • Nie wystarcza do grania w wysokich rozdzielczościach
  • Nieco droższa niż Radeony HD4770

Ostatnio nieco mniej popularna firma Leadtek ma w ofercie interesujące karty graficzne. Model Leadtek GT S250 wykorzystuje popularny układ NVIDII, wyposażono go w dobry system chłodzenia i aż 1 GB szybkiej pamięci.

GeForce GTS 250 to nowa nazwa karty GeForce GTS 9800+. Układ G92, został jest tworzony w procesie 55 nm. 16 potoków renderingu i 128 zunifikowanych jednostek strumieniowych zapewniają dobrą wydajność. W przypadku karty Leadteka rdzeń pracuje z częstotliwością 738 MHz a shadery 1836 MHz. Szyna pamięci GDDR3 ma szerokość 256 bitów a częstotliwość pracy RAM to 2200 MHz.

Kartę wyposażono w pamięć o pojemności 1024 MB. Układ chłodzenia przypomina te z droższych kart – obudowany radiator odbiera ciepło z układu i pamięci a wymianę powietrza zapewnia umieszczony na końcu wentylator. Układ nie jest głośny, dokucza jedynie po wejściu na maksymalne obroty co nie zdarza się często.

Zestaw testowy z opisywaną kartą podczas wyświetlania pulpitu Windows pobierał 134 W mocy zaś pod obciążeniem 269 W. Dodatkowe zasilanie zapewnia karcie gniazdo 6-pin. Kartę wyposażono w dwa wyjścia DVI i wyjście telewizyjne. W pudełku jest też przejściówka DVI-DSub.

Jeśli tylko nie pokusimy się o wykorzystywania najwyższych rozdzielczości (co i tak nie będzie możliwe przy standardowym monitorze LCD o przekątnej 22 czy 24 cale), to wydajność opisywanej karty okazuje się wystarczająca, nawet w najnowszych grach.

Leadtek GTS 250 używa wprawdzie dość starego układu, ale jak się okazuje bardzo dobrze wypełnia on swoje zadanie. Karta jest stosunkowo niedroga co w połączeniu z dobrą opinią o jej producencie może pomoc jej w znalezieniu nabywców.