Leadtek WinFast PX9600GT Heatpipe

Zalety:

  • Bezgłośny system chłodzenia

Wady:

  • Bardzo mocno nagrzewający się układ chłodzenia
  • Nie wystarcza do grania w wysokich rozdzielczościach

Choć GeForce 9600 GT czasy świetności ma już za sobą to nadal pojawiają się ciekawe konstrukcje z tym procesorem. Jedną z takich kart jest Leadtek WinFast PX9600GT Heatpipe charakteryzujący się całkowicie pasywnym chłodzeniem.

Choć GeForce 9600 GT czasy świetności ma już za sobą to nadal pojawiają się ciekawe konstrukcje z tym procesorem. Jedną z takich kart jest Leadtek WinFast PX9600GT Heatpipe charakteryzujący się całkowicie pasywnym chłodzeniem. Układ G94 wykorzystany na karcie Leadteka ma niewielką jak na dzisiejsze standardy liczbę zunifikowanych jednostek przetwarzania – 64. Rdzeń układu taktowany jest zegarem 650 MHz, a jednostki cieniowania aż 1625 MHz. Szerokość szyny pamięci GDDR3 to 128 bitów, pojemność 512MB, a częstotliwość pracy zegara 1800 MHz.

Jak napisaliśmy we wstępie karta posiada całkowicie pasywny system chłodzenia. Składa się on z ogromnego aluminiowego radiatora i rurek cieplnych. Za ich pomocą ciepło przekazywane jest z układu do radiatora. Trzeba przyznać, że karta działa stabilnie i nie sprawia kłopotów, ale podczas pracy pod obciążeniem radiator osiąga tak wysokie temperatury, że można się o niego poparzyć. W zamian karta nie emituje hałasu.

Oczywiście dziś wydajność 9600 GT nie szokuje, ale mimo wszystko nadal jest wystarczająca do grania większość tytułów, przynajmniej w niskich rozdzielczościach. Wyjątkiem był Crysis w którym karta nie osiągnęła zadowalających wyników w żadnym z testów. Pobór mocy zestawu z testowaną kartą wynosił 124 W w spoczynku i 201 W pod obciążeniem. Kartę Leadtek WinFast PX9600GT Heatpipe można polecić w zasadzie jedynie tym użytkownikom komputerów którzy ciszę stawiają ponad osiąganą przez nie wydajność.