Lenovo 3000 N500

Zalety:

  • Wygodna klawiatura
  • Wyjście HDMI
  • Niska cena

Wady:

  • Pojemność dysku i wielkość RAM
  • Niska wydajność

Bardzo tani i skromnie wyposażony laptop Lenovo do podstawowych zastosowań, które równie dobrze można wykonać na jeszcze tańszym netbooku.

Notebooki Lenovo to nie tylko osławione biznesowe ThinkPady przejęte od IBM, lecz także modele skierowane do użytkowników domowych – przede wszystkim serie 3000 oraz IdeaPad. W założeniu są tańsze od ThinkPadów i nastawione bardziej na możliwości multimedialne niż na walory predestynujące je do miana wiernych towarzyszy częstych podróży mobilnego pracownika. Jednak testowany model N500 mimo niskiej ceny wciąż oferuje mniej od rywali kosztujących podobne pieniądze.

Lenovo 3000 N500 sprawia wrażenie solidnej konstrukcji, choć o jej estetyce można dyskutować: plastiki srebrnego, matowego wieka i chropowatej, ciemnografitowej obudowy nie pozostawiają wątpliwości, że jest to urządzenie z kategorii ekonomicznej. Żadnych zastrzeżeń nie mieliśmy natomiast do klawiatury - wygodnej i bardzo podobnej do stosowanej w ThinkPadach. Podobne odczucia daje bezszczelinowy panel dotykowy z dużymi, pewnymi przyciskami.

Cena laptopa bez pardonu odbiła się na jego wyposażeniu. Konfiguracja N500 jest jedną z najskromniejszych w rankingu – nawet w porównaniu do konkurentów za te same pieniądze. Ubóstwo dotyczy głównie pojemności twardego dysku i wielkości RAM: odpowiednio 160 GB i 1 GB to wartości spotykane w netbookach, a nie klasycznych maszynach przenośnych.

Przy takich podzespołach nie mogą dziwić niskie wyniki benchmarków. Lenovo wystarczy do codziennych zastosowań (Internet, komunikacja, aplikacje biurowe, odtwarzanie multimediów), lecz do tych samych celów – oczywiście z wyjątkiem oglądania filmów HD - spokojnie nadaje się mniejszy, bardziej poręczny i tańszy netbook. I mimo że N500 na baterii działa przyzwoite 3 godziny, to kilka netbooków zaoferuje znacznie dłuższą pracę na akumulatorze. Jeśli jednak preferujesz siedzenie przy biurku i podoba ci się komfort dużej, pełnowymiarowej klawiatury oraz szerokiego ekranu (nie wspominając o obecności nagrywarki DVD czy wyjścia HDMI), lepiej wysupłaj kilka stów więcej na model taki jak Lenovo 3000 N500.


Zobacz również
Laptop dla czołgisty
GE63VR 7RE RAIDER - stworzony do gier