Lenovo IdeaPad G550L

Notebook o niezbyt wydajnej konfiguracji, ale za to za rozsądne pieniądze. Jest szybszy od konstrukcji z niskonapięciowymi procesorami Intela CULV, czy też AMD Ultrathin. Lenovo IdeaPad G550L pracuje na baterii ponad cztery godziny i choć nie oferuje szczególnie wysublimowanej obudowy, to wart jest swojej ceny ponieważ jako komputer do pracy spisuje się znakomicie. Szkoda tylko, że nie wyposażono go w gniazdo HDMI.

Konfiguracja tego laptopa nie jest zbyt wysublimowana. Zastosowany procesor Intela Pentium Dual Core T4200 o taktowaniu 2 GHz i zintegrowany układ graficzny GMA 4500M HD to często spotykany w tańszych notebookach do pracy tandem. W takiej roli spisuje się znakomicie.

Notebook wyposażony jest w prostą ale solidną obudowę, w której nic nie skrzypi, a wszystkie elementy są dobrze dopasowane. Co prawda na obudowie zostają odciski palców, ale nie są one tak widoczne jak na stylowych, ale niepraktycznych obudowach wykonanych na wysoki połysk. Klapka z matrycą jest również dosyć mocna i nie ugina się zbytnio przy mocniejszym dociśnięciu.

Lenovo G550 waży 2,53 kg, ma standardowe rozmiary notebooka z 15-calowym ekranem (381x245x34 mm), jest jednak porządniej wykonany niż większość tanich notebooków i w tym tkwi jego siła. Trudno będzie nam znaleźć równie dobrze wykonany i tani laptop.

Duża klawiatura o wymiarach 34x10,5 cm (dł./szer.) z wydzieloną częścią numeryczną okazuje się wygodna w użyciu, przyzwyczajenia wymaga za to touchpad, który nie został umieszczony po środku jak w większości notebooków, ale przesunięto go nieco w lewą stronę.

Matryca

Jak na laptop za niecałe 2000 zł Lenovo G550L dysponuje bardzo dobrą matrycą o równomiernym podświetleniu (uśredniony wynik to 87%). Współczynnik DeltaE wynosi tylko 11 pkt., co również jest bardzo dobrym parametrem. Średnia temperatura barwowa jest „ciepła” (6248 K), co jest rzadkością wśród ekranów montowanych w notebookach.

Wyposażenie

Zastosowanie ekonomicznego procesora z serii Pentium Dual-Core T4200 oraz starszej generacji pamięci obniżyło cenę laptopa, nie wpłynęło za to w znaczący sposób na jego możliwości. To konstrukcja głównie do pracy z aplikacjami biurowymi i w tej roli spisuje się znakomicie.

W grach kompletnie sobie nie radzi (706 pkt. w teście 3DMark06), natomiast jego wydajność pozwalałaby na wykorzystanie go w roli zewnętrznego odtwarzacza filmów HD, niestety nie jest wyposażony w gniazdo HDMI. To główna wada tego modelu, bo nieco wolniejsza karta bezprzewodowa (b/g) czy też brak gigabitowej karty sieciowej (jest 10/100) z nawiązką rekompensuje bardzo niska cena tego notebooka.

Czas pracy na baterii

Laptop kusi nie tylko niską ceną i rozsądnymi osiągami pod względem wydajności. Okazuje się, że również czas pracy na baterii jest całkiem przyzwoity. Na akumulatorze o pojemności 4400 mAh pracuje ponad cztery godziny (269 minut w mało obciążającym teście MobileMark 2007 – Reader). To bardzo dobra wiadomość dla wszystkich, którzy szukają jak najtańszego laptopa na wyjazdy.


Nie przegap

Zapisz się na newsletter i nie przegap najnowszych artykułów, testów, porad i rankingów: