Lenovo IdeaPad S10

Zalety:

  • Gniazdo ExpressCard
  • Oprogramowanie OneKey Recovery
  • Bluetooth
  • 10-calowy ekran

Wady:

  • Krótki czas pracy na baterii
  • Tylko 2 złącza USB
  • Brak Wi-Fi n
  • Niektóre klawisze zbyt małe

Seria notebooków IdeaPad odróżnia się od pozostałych modeli Lenovo interesującym, nowoczesnym wzornictwem, które przyciąga uwagę. Szkoda więc, że w wypadku pierwszego netbooka chińskiej firmy poza nazewnictwem nie zaczerpnięto wiele z rodziny klasycznych laptopów.IdeaPad S10 ma jednak dwie istotne zalety.

Seria notebooków IdeaPad odróżnia się od pozostałych modeli Lenovo interesującym, nowoczesnym wzornictwem, które przyciąga uwagę. Szkoda więc, że w wypadku pierwszego netbooka chińskiej firmy poza nazewnictwem nie zaczerpnięto wiele z rodziny klasycznych laptopów. IdeaPad S10 swą obudową z czarnego, chropowatego plastiku nie zachęca do bliższego kontaktu tak jak kolorowe produkty konkurencji, chociaż liniom małego Lenovo nie można odmówić stylu. Jednak nie szata stanowi o netbooku, a znacznie bardziej istotne są nasze zastrzeżenia do innych elementów testowanego urządzenia.

Przede wszystkim, w IdeaPadzie S10 zastosowano baterię o małej pojemności, przez co netbook wytrzyma bez zasilania sieciowego tylko niecałe 2,5 godziny. Po drugie, we znaki daje się stała, dość hałaśliwa praca wentylatora procesora. Po trzecie, niektórym użytkownikom może nie przypaść do gustu wielkość panelu dotykowego i kilku klawiszy, zwłaszcza Tab i prawego Shift, które są wręcz mikroskopijne, jak również obecność jedynie 2 portów USB i brak obsługi standardu Wi-Fi n.

Lecz netbook Lenovo ma też niepodważalne zalety: jako jedno z nielicznych urządzeń tego typu oferuje gniazdo ExpressCard/34, które pozwala łatwo zwiększyć funkcjonalność komputera, a ponadto zawiera oprogramowanie OneKey Recovery niezależne od systemu operacyjnego. W razie poważnych problemów z Windows spowodowanych np. wadliwym sterownikiem czy atakiem wirusa, podczas uruchamiania IdeaPadu S10 wystarczy wcisnąć odpowiedni klawisz, a wywołane zostanie narzędzie umożliwiające przywrócenie systemu do stanu sprzed awarii (lub wręcz fabrycznego) i oferujące skaner antywirusowy aktualizowany przez Internet.