Lenovo IdeaPad U350

Zalety:

  • Poręczne rozmiary
  • Przystępna cena
  • Gniazdo HDMI

Wady:

  • Niska wydajność

Lenovo IdeaPad U350 to nieduży notebook z ekranem o przekątnej 13 cali, który zbudowano na energooszczędnej platformie Intela z jednordzeniowym procesorem Pentium SU2700. To niezbyt wydajny laptop do podstawowych zadań. Jest lekki i poręczny, niestety mała pojemność akumulatora sprawia, że na baterii pracuje tylko ok. 4 godzin. To dobra alternatywa dla mniej wygodnych w obsłudze netbooków z 10-calowym ekranem i jednordzeniowym procesorem Atom Intela.

Tanie i małe notebooki z 13-calową matrycą to dobra alternatywa dla netbooków, szczególnie gdy często pracujemy na wyjazdach i jesteśmy przyzwyczajeni do pracy z większymi klawiaturami i ekranem. Lenovo IdeaPad U350 wyposażony jest w 13,3-calową matrycę o rozdzielczości 1366x768 pikseli. Jest dosyć lekki (waży 1,65 kg), co uzyskano między innymi dzięki rezygnacji z napędu optycznego.

Komputer jak na swoją cenę prezentuję się znakomicie. Jest starannie wykonany, wnętrze ma utrzymane w stylistyce szczotkowanego aluminium, klapa natomiast wykonana jest z błyszczącego plastyku, na którym naniesiono delikatną fakturę, dzięki czemu odciski palców są mniej widoczne. Nie jest to jednak sztywna konstrukcja. Pamiętać należy również, że obudowę laptopa wykonano z plastiku imitującego aluminium i inne materiały, więc jej trwałość jest dużo krótsza od oryginałów.

Matryca

Ekran o przekątnej 13,3 cala i rozdzielczości 1366x768 pikseli okazuje się udanym kompromisem pomiędzy standardowymi matrycami 15-calowymi, a małymi 12-calowymi. Pozwala na skonstruowanie poręcznego notebooka o niewielkich rozmiarach ale z praktycznym monitorem. Do jakości generowanego obrazu nie mamy większych zastrzeżeń, mieści się on w średniej, poza jednym parametrem - temperaturą barwową, która w przypadku tego laptopa wynosi 7279 K, czyli jest bardzo zimna.

Podzespoły

Zastosowany jednordzeniowy procesor Intela Pentium SU2700 o taktowaniu 1,3 GHz to energooszczędna (10 W), ale niezbyt wydajna jednostka, dla której nawet odtwarzanie filmów FullHD okazuje się zbyt wymagającym zadaniem. Gdyby nie 3 GB pamięci RAM U350 mógłby okazać się nawet za wolny, aby pracować na Viście. Jest to z pewnością jednostka szybsza niż jednordzeniowe Atomy stosowane w netbookach, jednak porównując osiągi Lenovo IdeaPad U350 do typowej konfiguracji na dwurdzeniowym Atomie 330 i platformie ION do to szala nieznacznie przechyla się na korzyść konfiguracji netbookowej.

Różnice pomiędzy nimi doskonale oddaje wynik testu PCMark Vantage, który w przypadku netbooka wynosi ok. 1800 pkt., Lenovo natomiast osiągnął w nim wynik 1582 pkt. Dodać jednak należy, że komputer na platformie ION NVIDII dzięki zintegrowanemu układowi graficznej GeForce 9400M bez problemu odtwarza filmy FullHD, a Lenovo IdeaPad U350 ma z tym duże problemy.

Czas pracy na baterii

Konfiguracja Lenovo IdeaPad U350 niemal stworzona jest do tego, aby bardzo długo działać na baterii. Niemal, bo zastosowany akumulator Li-ion o pojemności 2800 mAh wystarcza na ok. 3-4 godzin pracy komputera. Oczywiście jak na taką pojemność baterii uzyskany wynik jest bardzo dobry, jednak nieco większa bateria, nie wpłynęłaby znacząco na masę notebooka, a z pewnością wydłużyłaby czas pracy bez zasilania.


Zobacz również
Laptop dla czołgisty
GE63VR 7RE RAIDER - stworzony do gier