Lenovo IdeaPad Y550

Zalety:

  • Ciekawy wygląd
  • Jakość wykonania
  • Dobra wydajność

Wady:

  • Wysoka cena

Starannie wykonany laptop dla wymagających użytkowników, dzięki połączeniu platformy Centrino 2 i układu graficznego NVIDII GeForce GT 130M sprawdza się jako narzędzie pracy i rozrywki.

IdeaPad Y550 to laptop, który kierowany jest do użytkowników ceniących jakość i funkcjonalność. Jest porządnie wykonany ma niebanalną stylistykę i dobre osiągi. Wyposażony jest w 15,6 calową matrycę z podświetleniem ledowym oraz specjalnie zaprojektowany system głośników stereo (Dolby Home Theater) składający się z dwóch głośniczków 2 W oraz dodatkowego głośnika niskotonowego.

Laptop dzięki oprogramowaniu VeriFace z funkcją wideo LiveCheck potrafi automatycznie rozpoznać naszą twarz, a intruzom zablokować dostęp do systemu. Wyposażony jest też w wygodny system nawigacji Lenovo Desktop Navigator, która umożliwia łatwe przełączanie między skrótami, plikami i innymi często używanymi programami za pomocą dotykowego suwaka.

Modele laptopów IdeaPad z serii Y są zgodne z normą Energy Star 4.0. Urządzenia zgodne z tą normą wg specjalistów pozwolą zaoszczędzić (dzięki zmniejszeniu zapotrzebowania urządzeń na energię) przez najbliższe pięć lat ok. 1,8 mld USD i dzięki nowemu procesowi produkcyjnemu znacznie zmniejszą emisję do atmosfery szkodliwych substancji (w tym dwutlenku węgla).

Obudowa

Laptop jest starannie wykonany, podczas normalnego użytkowania nic w nim nie trzeszczy, części są dobrze spasowane. Gdy go wyginamy lekko trzeszczy ale o niczym to nie świadczy, nawet najlepsze klawiatury do komputera trzeszczą gdy je próbujemy wyginać, a potrafią pracować bardzo długo.

Pokrywa laptopa jest sztywna i dobrze chroni matrycę przed uszkodzeniami mechanicznymi. IdeaPad Y550 utrzymany jest w czarno-białej kolorystyce. Biała jest tylko klawiatura i dolna belka z wbudowanym wskaźnikiem dotykowym. Jedynym mankamentem obudowy są widoczne odciski palców.

Klawisze wyposażone są w nożycowy mechanizm, producent zrezygnował z klawiatury numerycznej na rzecz dodatkowych pięciu okrągłych przycisków, które znajdują się po obu bokach klawiatury. Z lewej strony klawiatury znajdują się: przycisk do uruchamiania komputera i osobny do systemu odzyskiwania OneKey. Z prawej strony znajdziemy dwa przyciski do regulacji siły dźwięku i dodatkowy do wyciszania głośników.

Tuż nad klawiaturą znajdują się: dotykowy suwak Lenovo Desktop Navigator, dotykowe przyciski do uruchamiania trybu oglądania filmów (zwiększa się wówczas jasność matrycy) oraz systemu Dolby. Wszystkie przyciski dotykowe podświetlane są na biało, a tuż obok nich znajdują się ikonki sygnalizujące pracę dysku, kontrolera Bluetooth oraz bezprzewodowej sieci.

Obudowa laptopa nie jest duża (385 x 255 x 26-37 mm – szer./gł./wys.) i wyposażona jest w dobrze osadzone stopki, które nie powinny wypaść nawet przy mocniejszych ruchach laptopem. W przeciwieństwie do niektórych laptopów, w których tylne stopki są nieco wyższe - co wspomaga cyrkulację powietrza pod spodem laptopa, w Lenovo są niezbyt wysokie i o tej samej wysokości. Wynika to z tego, że główne otwory wentylacyjne ulokowano z boku obudowy, a nie od spodu laptopa.

Rozmieszczenie gniazd i podzespołów w laptopie (patrząc od przodu i idąc przeciwnie do wskazówek zegara):

Lewa strona – Kensington Lock, VGA, otwory wentylacyjne, HDMI, ExpressCard 34

Przód – przełącznik do uruchamiania i wyłączania bezprzewodowych interfejsów, czytnik kart pamięci, wyjście i wejście audio, Port CIR, diody ( zasilanie, bateria, sieć bezprzewodowa).

Prawa strona – 2x USB, napęd optyczny, gniazdo zasilania.

Tył – bateria

Matryca

Zastosowana matryca o przekątnej 15,6 cala dysponuje rozdzielczością 1366x768 pikseli i jest wyposażona w powłokę typu "glare". Wykorzystuje podświetlenie diodami LED i w testach uzyskała bardzo dobre wyniki w ocenie wierności odwzorowania barw (średnia DeltaE – 5 pkt), i dobrą ocenę równomierności podświetlenia (83 %). Z testów wynika, że matryca ma lekko niedoświetlony górny obszar obrazu (jest ciemniejszy o ok. 10 %). Matryca pod względem oferowanej rozdzielczości oraz przekątnej nie odbiega od przeciętnych konstrukcji pozbawiona jest jednak ich głównej wady, małych kątów widzenia.

Podzespoły

IdeaPad Y550 wykorzystuje układ graficzny NVIDII GeForce GT 130M, dwurdzeniowy procesor Intela Core 2 Duo P8700 o nominalnym taktowaniu 2,53 GHz i 4 GB pamięci (dwa moduły DDR3 – 1066). W przeciwieństwie do modelu Y730 nie korzysta z czytnika Blu-ray lecz standardowej wieloformatowej nagrywarki DVD. Nie zabrakło też karty bezprzewodowej -Intel 5100 (a/b/g/n) oraz gigabitowej karty sieciowej.

Wydajność

Wydajny procesor i 4 GB szybkiej pamięci w istotny sposób przyczyniają się do szybkiego działania Visty. Pod względem wydajności w aplikacjach biurowych i multimedialnych IdeaPad Y550 może konkurować z najwydajniejszymi konstrukcjami (wynik 3777 pkt. w teście PCMark Vantage), wychodzi nawet zwycięsko ze starcia z niektórymi laptopami do domu (DTR) o ile nie są wyposażone w czterordzeniowy procesor. Co istotne dodatkowe głośniki, powodują że bardzo dobrze spisuje się podczas oglądania filmów w wysokiej rozdzielczości i bez problemów radzi sobie z ich płynnym odtwarzaniem.

Wydajność w grach

Zastosowany nowy układ graficzny NVIDII GeForce GT 130M, jest szybszy od starszego układu GeForce 9600M GT i posiada pełne wsparcie dla technologii DX10 i Shader Model 4.0. W testach, wypada jednak nieco słabiej niż GeForce 9700M GT. Wyniki są jednak dobre, co potwierdzają osiągi jakie uzyskuje IdeaPad Y550 w grach. W rozdzielczości natywnej 1366x768 pikseli S.T.A.L.K.E.R. Clear Sky z wysoką liczba detali, pełnym oświetleniem dynamicznym działa z prędkością 34 kl./s. Uruchomienie biblioteki DX10 nie ma już sensu, bo wydajność spada wówczas do ok. 17 kl./s, a w najbardziej obciążających fragmentach gry może spaść nawet do 10 kl./s. Również FarCry bez włączonej biblioteki DX 10 działa dosyć szybko (wysoka liczba szczegółów – 34 kl./s). Nawet w Crysis pogramy w natywnej rozdzielczści matrycy o ile liczbę wyświetlanych detali zmniejszymy do średnich i zrezygnujemy z DX10 (33 kl./s).

Głośność i temperatura

Laptop dobrze radzi sobie ze schładzaniem procesora i układu graficznego. Przy uruchomionym systemie bez dodatkowego obciążenia temperatura procesora nie przekracza 40 stopni, a układ graficzny jest tylko o 10 stopni cieplejszy. Praca laptopa jest wówczas ledwo słyszalna (20 dB), a pobór prądu nie przekracza nawet 20 W. Podczas dłuższego obciążenia grą Crysis średnia temperatura procesora wzrasta do 52 stopni Celsjusza. Bardziej nagrzewa się układ graficzny, bo jego maksymalna temperatura wzrasta o ponad 40 stopni, do 91 stopni Celsjusza. Sam laptop pobiera wówczas ponad 70 W energii, a jego głośność wzrasta do 30 dB. Wynika to z szybszej pracy wentylatórów układu chłodzenia, który musi odprowadzać znaczne ilości ciepła, nie jest to jednak hałas, który by przeszkadzał w graniu.

Czas pracy na baterii

Laptop wyposażony jest w baterie Li-Ion o pojemności 5700 (mAh). W teście długości pracy na baterii (Productivity - Mobile Marka) wytrzymał nieco ponad 3 godziny, w znacznie mniej obciążającym teście Readera 204 minut. Nie są to osiągi, które plasowały by ten model w czołówce najdłużej działających konstrukcji, uzyskany czas pracy na baterii nie odbiega jednak od średniej.

Wyposażenie

Laptop jak na konstrukcje za prawie 5 000 zł wyposażony jest w bardzo małą liczbę złącz USB bo tylko dwa. Co prawda producent w internetowej specyfikacji podaje że dostępne są trzy porty, niestety nam trzeciego gniazda USB nie udało się znaleźć, podobnie jak gniazda FireWire, które też według producenta powinno być. Jest za to Bluetooth, złącze HDMI oraz VGA. Z lewej strony znajdziemy również gniazdo eSATA, które pozwala wykorzystać możliwości szybkich dysków zewnętrznych.

Laptop wyposażony jest też w bogaty zestaw oprogramowania: VeriFace 3.5, EasyCapture 3.0, OneKey Recovery 6.0, Lenovo Energy Management 3.1, Lenovo Desktop Navigator, Adobe Reader 8.1, Power2GO 5.5, WinDVD, Dolby Control Center, Norton Antivirus 2008 (wersja ograniczona czasowo do 90 dni), oraz wersję próbną pakietu Microsoft Office 2007.