Lenovo IdeaPad Y550 (59-026885)

Zalety:

  • Jakość wykonania
  • Dobra wydajność
  • Gniazdo HDMI, eSATA

Wady:

  • Przeciętny ekran

Porządnie wykonany notebook zbudowany na platformie Intela z procesorem Core 2 Duo T6600 i kartą graficzną NVIDII GeForce GT 240M. To wydajna konfiguracja do oglądania filmów HD i pracy, przyda się też do domowej obróbki zdjęć czy filmów, a nawet do grania. Lenovo IdeaPad Y550 wyposażony jest w 15,6 calową matrycę z podświetleniem LED-owym, kamerkę internetową z technologią rozpoznawania twarzy, zaawansowany touchpad zgodny z technologią multi-touch, gniazdo HDMI i eSATA. To uniwersalna konstrukcja za niezbyt wygórowane pieniądze.

IdeaPad Y550 robi wrażenie stonowaną, ale nowoczesną stylistyką i jakością wykonania. Nie jest to tak solidny laptop jak wcześniejszy model 530. Zyskał za to na lekkości, a obłe kształty i nowoczesna stylistyka sprawiają, że wygląda na cieńszego niż jest w rzeczywistości. Pokrywa laptopa jest sztywna i dobrze chroni matrycę przed uszkodzeniami mechanicznymi.

Notebook dzięki oprogramowaniu VeriFace z funkcją wideo LiveCheck potrafi automatycznie rozpoznać naszą twarz, a intruzom zablokować dostęp do systemu.

Matryca

Zastosowana matryca o przekątnej 15,6 cali i rozdzielczości 1366x768 pikseli generuje średniej jakości obraz, nie jest zbyt równomiernie podświetlona (78 % - ma niedoświetlony górny brzeg ekranu) i ma dosyć zimną temperaturę barwową (7242 K).

Podzespoły

Opisywana konfiguracja oparta jest na procesorze Intel Core 2 Duo T6600 i karcie graficznej NVIDII GeForce GT 240M. To wydajny zestaw o bardzo dobrym stosunku możliwości do ceny. Nie zabrakło też karty bezprzewodowej Intel 5100 (b/g/n), gigabitowej karty sieciowej oraz gniazd HDMI i eSATA.

Szybki procesor, karta graficzna i 3 GB pamięci RAM powodują, że laptop ten bardzo dobrze spisuje się podczas oglądania filmów w wysokiej rozdzielczości i bez problemów radzi sobie z ich płynnym odtwarzaniem. Dobrze się na nim pracuje nawet na wymagającej Viście, czy najnowszym systemie Windows 7. Duża w tym zasługa dobrej jakości klawiatury (30,5x10,5 cm – dł./szer.) i touchpada obsługującego technologię multi-touch.

Zastosowany nowy układ graficzny NVIDII GeForce GT 240M jest szybszy od GT 130M, posiada pełne wsparcie dla technologii Dx10 i Shader Model 4.0. Pod względem wydajności w przetwarzaniu grafiki 3D wypada bardzo dobrze uzyskując wynik 6630 pkt. w teście 3DMarka06, zbliżony do droższej konfiguracji IdeaPAd Y550 z procesorem Intel Core 2 Duo P8700 i kartą grafiki NVIDII GT 130M.

Czas pracy na baterii

IdeaPad Y550 wyposażony jest w baterie Li-Ion o pojemności 5200 mAh. W teście długości pracy na baterii (Productivity - Mobile Marka) wytrzymał ponad trzy godziny (219 minut), a w znacznie mniej obciążającym teście Readera ponad cztery godziny (263 minut). To przyzwoite osiągi zważywszy na dosyć szybką i uniwersalną konfigurację jaką dysponuje laptop.