Lenovo IdeaPad Z560

Lenovo IdeaPad Z560 to dobrze wykonany laptop za rozsądne pieniądze. Wyposażony jest w dwurdzeniowy procesor Intela Core i3 380M, zewnętrzny układ graficzny NVIDII GeForce 310M i 3 GB pamięci RAM. Konfiguracja nie jest nowa, ani zbyt wydajna, jednak do pracy z pakietami biurowymi, Internetu, domowej obróbki zdjęć w zupełności wystarczy.

Budowa

Lenovo IdeaPad Z560 to tani laptop, ale z pewnością pod względem jakości wykonania nie ustępuje w niczym. Oczywiście do jego obudowy wykorzystano tańsze materiały, ale w sumie mało nas to powinno obchodzić bo Lenovo IdeaPad Z560 w niczym nie przypomina tanich laptopów. Kolorowa klapa z charakterystycznym wzorkiem wygląda nietuzinkowo i jest też praktyczna, bo nie widać na niej odcisków palców. Jest przy tym sztywna, dopiero jej mocne dociśnięcie powoduje wypaczenie ekranu.

Równie praktyczne jest matowe wykończenie wnętrza Lenovo IdeaPad Z560, które wykonane zostało materiału do złudzenia przypominającego szczotkowane aluminium. Tak do końca nie jesteśmy pewni czy to rzeczywiście materiał przypominający szczotkowane aluminium, czy faktycznie cienka blacha aluminiowa. W każdym bądź razie wygląda i spisuje się świetnie. To średniej wielkości laptop (377x250x35 mm - dł./gł./wys.) ma dosyć gruby profil, przez co wydaje się masywny, waży 2,542 kg.

Lenovo IdeaPad Z560 - Dane techniczne

Ekran 15,6", 1366x768 pikseli

Wymiary i waga 377x250x35 mm, 2,542 kg

Procesor Intel Core i3 380M

Pamięć RAM 3072 MB DDR3 1066

Karta graficzna NVIDIA GeForce 310M

Twardy dysk 500 GB

Napęd optyczny DVD Multi

Czytnik linii papilarnych nie

USB 3.0 (liczba) 0

USB 2.0 (liczba) 3

eSATA (liczba) 1

Modem 3G nie

LAN 1 Gb tak

WLAN b/g/n

Bluetooth tak

VGA tak

HDMI tak

DisplayPort nie

Lenovo IdeaPad Z560 - pełna specyfikacja

Możliwości

Lenovo IdeaPad Z560 pod względem wyposażenia nie odbiega od obecnego standardu. Do dyspozycji mamy trzy gniazda USB 2.0, z których jedno dzielone jest z interfejsem eSATA, HDMI, VGA, LAN, czytnik kart pamięci, napęd optyczny i ExpressCard 34. Laptop wyposażony jest w dużą i wygodną klawiaturę (34x10 cm - dł./szer.) z osobną częścią numeryczną i w precyzyjny touchpad (8x4,5 cm - dł./szer.). Ekran o przekątnej 15,6 cali pracuje w rozdzielczości 1366x768 pikseli. Oferuje przyzwoite kąty widzenia w poziomie i przeciętne w pionie. Wyposażony jest w błyszczącą powłokę, która poprawia kontrast, jednak odbija się w niej wszystko jak w lustrze a to przeszkadza, szczególnie gdy pracujemy w silnie oświetlonych pomieszczeniach.

Lenovo IdeaPad Z560 wyposażony jest w gigabitową kartę sieciową, bezprzewodowy adapter WLAN pracujący w standardzie "n" i interfejs Bluetooth.

Wydajność

Lenovo IdeaPad Z560 wyposażony jest w jeden z najszybszym procesorów Intela z serii Core i3. Intel Core i3 380M to dwurdzeniowa jednostka o taktowaniu 2,53 GHz wchodząca w skład platformy SandyBridge. W obudowie procesora umieszczono też układ graficzny i kontroler pamięci. Niestety procesory z tej serii pozbawione są technologii TurboBoost, która w dużym uproszczeniu potrafi automatycznie zwiększyć taktowanie procesora gdy nie są wykorzystywane wszystkie rdzenie TurboBoost znajdziemy w procesorach z rodziny Core i5 i Core i7). Jak pisaliśmy wcześnie procesor ten wyposażony jest w układ graficzny Intela GMA HD, ale producent i tak zdecydował się na wykorzystanie zewnętrznej karty graficznej. Wybór padł na model NVIDII GeForce 310M, który z pewnością jest wydajniejszy od układu Intela, ale to i tak podstawowy model, z przed kilku lat, który nie nadaje się do nowych gier (obsługuje starszą bibliotekę DX 10). Starsze gry uruchomimy, ale w większości przypadków odpowiedni komfort grania uzyskamy tylko po ograniczeniu liczby wyświetlanych efektów czy detali.

Lenovo IdeaPad Z560 - wyniki testów

Czas pracy na baterii

Lenovo IdeaPad Z560 wyposażony w akumulator o pojemności 4400 mAh w teście MobileMark2007 Reader uzyskał wynik 245 minut.

Wnioski

Lenovo IdeaPad Z560 jak na swoją cenę oferuje sporo. Nie mamy żadnych zastrzeżeń do jakości wykonania, laptop jest poza tym ładny. Mało wydajna zewnętrzna karta graficzna nie daje możliwości pogrania w najnowsze gry, ale i tak jest szybsza od zintegrowanego z procesorem układu graficznego. Jeżeli szukacie taniego i dobrze wykonanego laptopa do pracy, to Lenovo IdeaPad Z560 z pewnością spełni wasze oczekiwania. Co istotne wyposażony jest w gniazdo HDMI i odpowiednio wysoką wydajność do tego abyśmy mogli go wykorzystać do oglądania filmów Full HD (po podłączeniu do telewizora- bo ekran ma rozdzielczość Ready HD), czy domowej obróbki zdjęć.


Nie przegap

Zapisz się na newsletter i nie przegap najnowszych artykułów, testów, porad i rankingów: