Lenovo ThinkPad Edge

Lenovo ThinkPad Edge to laptop zbudowany na energooszczędnej platformie Intela CULV z procesorem Intel Core 2 Duo SU7300. Urządzenie oferuje niski pobór prądu i cichą pracę. Dzięki 13,3-calowej matrycy i braku napędu optycznego, notebook jest nieduży i waży nieco ponad 1,7 kg. Lenovo ThinkPad Edge na baterii pracuje ponad siedem godzin. Nie jest to ultracienki notebook, ale i tak bez problemów zmieści się torbie podróżnej.

Laptopy ThinkPad Edge wyraźnie odchodzą od wizerunku kanciastego notebooka dla biznesmenów, który do tej pory była znakiem rozpoznawczym serii ThinkPad. Edge okazuje się stylistycznie bardziej przyjemny dla oka i chociaż nie jest tak widowiskowy jak np. cienki Dell Vostro V13, to w porównaniu do typowych modeli ThinkPad oferuje o wiele ciekawszą stylistykę.

Lenovo ThinkPad Edge ma klapkę matrycy wykonaną na wysoki połysk z charakterystyczną aluminiową ramką. Pomimo braku napędu optycznego okazuje się dosyć gruby (322x228x25 mm – dł./szer./wys.), waży jednak niewiele, bo zaledwie 1,7 kg. Nieco cieńszy okazuje się typowo biznesowy ThinkPad T400s, który wyposażono w 14 calowy ekran i napęd optyczny (337x241x22mm – dł./szer./wys.), a który waży tyle samo co Edge.

Lenovo ThinkPad Edge pod względem wytrzymałości klasyfikuje się poniżej typowo biznesowych modeli ThinkPad, które wyposażono we wzmocnione włóknami węglowymi obudowy czy specjalne wzmocnienia wykonane z magnezu (Roll cage), ale i tak jest to dosyć mocny notebook o zwartej konstrukcji i dobrej sztywności.

Matryca

Zastosowany ekran o przekątnej 13,3 cali pracuje z rozdzielczością 1366x768 pikseli. Podświetlany diodami LED oferuje równomierne podświetlenie (91%), dobry kontrast (222:1) i jasność nieodbiegającą od średniej (195 cd/m2).

Podzespoły

Laptop Lenovo ThinkPad Edge jest nie tylko poręczną konstrukcją, ale charakteryzuje się również sporymi możliwościami. Jest bardzo dobrze wyposażony: 3 gniazda USB, HDMI, WLAN „n”, czytnik kart pamięci, Bluetooth 2.1 a do tego ma pojemny 500 GB twardy dysk. Podobnie jak wszystkie modele, ThinkPad oferuje dwa urządzenia wskazujące: klasyczny TouchPad i dodatkowo TrackPoint.

Zastosowany w Lenovo ThinkPad Edge dwurdzeniowy procesor Intel Core 2 Duo SU7300 to jednostka o niewielkim poborze prądu (współczynnik TDP – 10W), która wprawdzie nie oferuje zbyt wysokiej wydajności, jest jednak na tyle szybka (dwa rdzenie o prędkości 1,3 GHz), że bez problemów radzi sobie z typowymi zadaniami stawianymi przed komputerem biznesowym. Co istotne, dzięki interfejsowi HDMI, umożliwia płynne odtwarzanie filmów wysokiej rozdzielczości na ekranie telewizora czy też projektora.

Czas pracy na baterii

Energooszczędny procesor, zintegrowana karta graficzna oraz matryca podświetlana diodami LED spowodowały, że komputer ten pobiera ok. 11 W przy uruchomionym systemie i 26 W, gdy obciążymy go programem 3DMark06. To niewiele, dla porównania przeciętny notebook z procesorem Intela Core i5 520M i zintegrowaną kartą graficzną obciążony programem 3DMark06 pobiera ok 35 W. Jeżeli dodamy do tego dużą pojemność baterii (5200 mAh), to możemy oczekiwać naprawdę długiego czasu pracy bez zasilania, co potwierdza wynik 448 minut, jaki uzyskaliśmy w teście MobileMark07 – Reader.


Nie przegap

Zapisz się na newsletter i nie przegap najnowszych artykułów, testów, porad i rankingów: