Lenovo ThinkPad Edge E530

Lenovo ThinkPad Edge E530 to tani laptop do pracy, wyposażony jest w procesor Intela i 15,6 calową matrycę pracującą w naturalnej rozdzielczości 1366x768 pikseli. Korzysta też z zewnętrznej karty graficzny Nvidii, która wspomaga zadania multimedialne i polepsza wydajność laptopa w przetwarzaniu grafiki 3D.

Obudowa

Lenovo ThinkPad Edge E530 w przeciwieństwie do panującego trendu nie oferuje cienkiej, a masywną, niemal toporną obudowę, która w najgrubszym miejscu ma ponad 3cm (377 x 245 35 x mm), laptop jest też dosyć ciężki bo waży 2,48 kg.

Lenovo ThinkPad Edge E530

Lenovo ThinkPad Edge E530

Już przy pierwszym kontakcie z laptopem widać, że producentowi bardziej zależało na budowie masywnego laptopa, który będzie odporny na trudy podróży niż cienkiego laptopa designerskiego. Wykorzystali do tego standardowe materiały, jak np. matowy plastyk, tak aby obniżyć koszt laptopa. Laptop jest przy tym mocny i sztywny, klapa chroniąca ekran również doskonale spełnia swoje zadanie a matowe wykończenie obudowy jest bardzo praktyczne, bo nie są nim widoczne odciski palców, nie jest też podatne na powstawanie mikrorysek.

Zobacz również:

Wyposażenie

Lenovo ThinkPad Edge E530 podobnie jak większość laptopów z serii ThinkPad wyposażony jest w dwa urządzenia wskazujące: touchpad i accupoint. Dodatkowo producent wyposażył go w czytnik linii papilarnych, który umieszczono obok tabliczki dotykowej. Większość gniazd ma umieszczonych z lewej strony (2x USB 3.0, VGA, HDMI, 1x USB 2.0), bo prawa strona obudowy zajęta jest przez napęd optyczny (nagrywarka DVD) a obok niej znajdziemy jedynie gniazdo do podłączania karty sieciowej i kolejne gniazdo USB.

Lenovo ThinkPad Edge E530

Lenovo ThinkPad Edge E530

Testowany model wyposażony jest w 500 GB twardy dysk i dwa interfejsy bezprzewodowe Bluetooth i Wi-Fi ("n"). Na uwagę zasługuje też funkcjonalna klawiatura z charakterystycznymi klawiszami, które są bardzo wygodne i dodatkowymi klawiszami funkcyjnymi np. do obsługi odtwarzacza multimedialnego czy uruchamiania kalkulatora.

Możliwości

Lenovo ThinkPad Edge E530 przy pierwszym uruchomieniu pozwala na instalację programu antywirusowego Nortona czy wersji próbnej pakietu Ms Office. Laptop działa szybko i bez żadnych kompleksów potrafi wykorzystać potencjał Windows 7. Główna w tym zasługa dobrze dobranej konfiguracji, która oparta jest na uniwersalnym procesorze Intela Core i5 2520M i zewnętrznym układzie graficznym Nvidii GeForce 610M.

Lenovo ThinkPad Edge E530

Lenovo ThinkPad Edge E530

Taki tandem jest idealny do pracy i multimediów, bez problemów potrafi odtwarzać filmy FullHD (po podłączeniu do telewizora, bo matryca ma rozdzielczość 720p) czy pracować z bardziej zaawansowanymi programami do obróbki zdjęć, tworzenia prezentacji itp. W grach spisuje się słabo, co potwierdzają przeciętne wyniki jakie uzyskaliśmy w testach 3DMark 06 o 3DMark11.

Wnioski

Lenovo ThinkPad Edge E530 to laptopa do pracy w domu czy biurze. Jest niemal toporny, ale i praktyczny (matowa obudowa) i mocny (gruba i sztywna klapa chroniąca ekran). Ma przy tym dobrze skrojone wnętrze (szybki procesor, zewnętrzna karta graficzna), które idealnie będzie nadawało się do pracy z pakietami biurowymi, do obróbki zdjęć czy tworzenia prezentacji multimedialnych. Do gier się raczej nie nadaje, bo zastosowana karta graficzna ma niską wydajność ale do multimediów jak najbardziej. to fajna "retro" konstrukcja za rozsądne pieniądze.

Zobacz inne testy laptopów

Lenovo ThinkPad Edge E530

Sprzęt do testów dostarczył sklep www.x-kom.pl


Nie przegap

Zapisz się na newsletter i nie przegap najnowszych artykułów, testów, porad i rankingów: