Lenovo ThinkPad L512

Lenovo ThinkPad L512 to klasyczny laptop biznesowy. Nie zachwyca urodą za to jest funkcjonalny i mocny. Kanciasta obudowa z czytnikiem linii papilarnych i dwoma wskaźnikami: AccuPoint i TouchPad to znaki rozpoznawcze laptopów z serii ThinkPad. Testowany egzemplarz jest dosyć tani, a ma rozsądną konfigurację dlatego warto wziąć go pod uwagę gdy będziemy planowali zakup laptopa do pracy.

Budowa

Lenovo ThinkPad L512 nie zaskakuje niczym nowym, od kolejny ThinkPad, tyle że w ekonomicznej wersji dla osób szukających tańszych rozwiązań. No właśnie Lenovo ThinkPad L512 to jeden z najtańszych laptopów z tej rodziny i chociaż na pierwszy rzut oka niczym się nie różni od poprzedników to przy bliższych oględzinach widać że zaoszczędzono głownie na materiałach, z których laptop jest wykonany. Po pierwsze Lenovo ThinkPad L512 pozbawiony jest charakterystycznego "gumowanego" wykończenia, na rzecz plastyku, mocne "metalowe" zawiasy zastąpiono plastykowymi. Producent chwali się że do produkcji tego laptopa wykorzystano tworzywo pochodzące z recyclingu. Obudowa laptopa jest matowa, ma jednak tendencję do szybkiego brudzenia się, bo zostają na niej ślady po dłoniach w postaci tłustych plam. Pokrywa chroniąca ekran, dobrze spełnia swoje zadanie bo nawet jej mocne dociśnięcie nie powoduje wypaczenia ekranu. Całość tworzy kanciastą ale sztywną konstrukcję. Obudowa wyposażona jest w sporą ilość klapek, wszystkie są dobrze spasowane a duże gumowe stopki zapobiegają ślizganiu się laptopa po blacie biurka gdy na nim pracujemy.

Lenovo ThinkPad L512 jest nieco większy (380x247x40 mm - dł./szer./wys.) od większości laptopów wykorzystujących ekran o przekątnej 15,6 cali. Wydaje się masywny i ciężki ale waży nieco ponad 2,6 kg, czyli niewiele więcej od przeciętnego laptopa.

Lenovo ThinkPad L512- DANE TECHNICZNE

Ekran 15,6", 1366x768 pikseli

Wymiary i waga 380x247x36 mm, 2,64 kg

Procesor Intel Core i3 350M

Pamięć RAM 2048 MB DDR3 1333

Karta graficzna Intel GMA HD

Twardy dysk 320 GB

Napęd optyczny HL-DT-ST DVDRAM GT30N

Czytnik linii papilarnych tak

USB 3.0 (liczba) 1

USB 2.0 (liczba) 3

eSATA (liczba) 1

Modem 3G nie

LAN 1 Gb tak

WLAN b/g/n

Bluetooth tak

VGA tak

HDMI nie

DisplayPort tak

Lenovo ThinkPak L512 - pełna specyfikacja

Możliwości

Lenovo ThinkPad L512 wyposażony jest w dużą klawiaturę (28,5x10,5 cm - dł./szer.) z charakterystycznymi dużymi klawiszami, która nie wypełnia całej wolnej przestrzeni, tuż obok niej znajdują się dodatkowe przyciski i szerokie diody. Z prawej strony umieszczono przyciski do sterowania głośnością, z lewej do uruchamiania laptopa, "ThinkPad" i diody sygnalizujące pracę laptopa, twardego dysku, klawiatury. Laptop jak większość ThinkPadów oferuje dwa wskaźniki: tuchpad (7,5x4,5 cm - dł./szer.) i AccuPoint. Do dyspozycji mamy też czytnik linii papilarnych, który może posłużyć do zabezpieczenia systemu przed dostępem osób trzecich.

Lenovo ThinkPad L512 zaskakuje mnogością dostępnych interfejsów, do dyspozycji mamy trzy gniazda USB 2.0, w tym jedno dzielone z eSATA, czytnik kart ExpressCard 34, zamiast HDMI nowoczesny interfejs DisplayPort, standardowe gniazdo VGA i jedno gniazdo USB 3.0, które umieszczono z tyłu obudowy (rozpoznamy je po żółtym kolorze). Na dole komputera umieszczono gniazdo stacji dokującej.

Wydajność

Lenovo ThinkPad L512 to laptop do pracy a do tego potrzebny jest szybki procesor, karta graficzna już nie ma takiego znaczenia. Doskonale do tego nadają się procesory z wbudowanym układem graficznym. W tym laptopie wykorzystano procesor Intela Core i3 350M i zintegrowany w nim układ graficzny Intela GMA HD. Procesor wspomagany jest 3 GB pamięci RAM. Całość tworzy typową konfigurację konfigurację do pracy z pakietami biurowymi, internetem, niebyt wymagającymi aplikacjami graficznymi.

Lenovo ThinPad L512 - wyniki testów

Czas pracy na baterii

Lenovo ThinkPad L512 oferuje całkiem przyzwoity czas pracy na baterii. Wyposażony w akumulator o pojemności 5200 mAh w teście MobileMark2007 Reader (przeglądanie dokumentów PDF) uzyskał wynik 256 minut. Z uwagi na duże wymiary laptopa jak i jego wagę nie polecamy tego modelu do pracy na zewnątrz, po wynikach testów jednak widać że gdy zajdzie taka konieczności to nie będziemy mieli z tym problemów.

Wnioski

Lenovo ThinkPad L512 jest kanciasty, wizualnie mało atrakcyjny za to dobrze wyposażony i wykonany. Przyzwyczajeni do tego że ThinkPady są drogie jesteśmy mile zaskoczeni tak przystępną ceną tej konfiguracji. Oczywiście, producent musiał iść na kompromisy: są gorszej jakości materiały, uboższy BIOS. Zastosowany procesor również należy do podstawowej serii, bez technologii TurboBoost (automatyczne przyspieszenie procesora zegara gdy nie są wykorzystywane wszystkie rdzenie procesora), którą znajdziemy w jednostkach Core i5 i Core i7. Oczywiście za te pieniądze możemy kupić wydajniejsze laptopy, ale z pewnością nie będzie to ThinkPad.

Według nas warto wydać więcej pieniędzy na solidny produkt, za którym stoi sprawdzona firma z dużym doświadczeniem.


Nie przegap

Zapisz się na newsletter i nie przegap najnowszych artykułów, testów, porad i rankingów: