Lenovo ThinkPad SL300-NS68XPB

Zalety:

  • Bardzo długa praca na baterii
  • Porządna konstrukcja
  • Wygodna klawiatura
  • Wyjście HDMI
  • Niska cena

Wady:

  • Przeciętna wydajność
  • Hałaśliwa praca napędu optycznego
  • Utrudniony dostęp do złączy

Jeśli widziałeś już inne modele z serii ThinkPad SL, na przykład testowany przez nas nieco większy SL400, od razu rozpoznasz ten laptop: te same kanciaste kształty, wieko ekranu z metalowymi zawiasami zachodzące na krawędzie obudowy, porządna klawiatura z charakterystyczną, czerwoną główką pośrodku (accupoint czyli alternatywa panelu dotykowego).

Jeśli widziałeś już inne modele z serii ThinkPad SL, na przykład testowany przez nas nieco większy SL400, od razu rozpoznasz ten laptop: te same kanciaste kształty, wieko ekranu z metalowymi zawiasami zachodzące na krawędzie obudowy, porządna klawiatura z charakterystyczną, czerwoną główką pośrodku (accupoint czyli alternatywa panelu dotykowego). Rodzina SL odróżnia się od innych ThinkPadów elementami zapożyczonymi z serii IdeaPad, a mianowicie panoramicznym, błyszczącym ekranem oraz gładkim, lśniącym wieku z logo przyjaźnie świecącym czerwoną diodą.

Poza parametrami głównych podzespołów (procesor, pamięć, twardy dysk) wynikających z konkretnej konfiguracji, różnice między SL300 a SL400 leżą właściwie tylko w rozmiarach i wadze – dzięki mniejszemu, 13,3-calowemu ekranowi SL300 jest bardziej poręczny i lżejszy. Pozostałe elementy wyposażenia są takie same: moduł LAN 1 Gb/s, Wi-Fi n, Bluetooth, skaner linii papilarnych czy złącze HDMI. W SL300 pojawiło się natomiast gniazdo PC Card, którego większy brat, nie wiedzieć czemu, był pozbawiony. Zniknęło natomiast wyjście S/PDIF oraz jeden port USB. Pewnym mankamentem jest wciąż odwrócony trapezoidalny przekrój obudowy utrudniający dostęp do złączy.

Z rodzinnego dziedzictwa ThinkPadów pochodzi bardzo przydatny zestaw narzędzi ThinkVantage, służących m.in. do konfigurowania systemu, zarządzania energią czy odzyskiwania danych i przywracania systemu w razie awarii.

W porównaniu do innych laptopów o podobnych rozmiarach i 13,3-calowych ekranach SL300 nie jest mistrzem wydajności i pod względem szybkości działania ustępuje rywalom, np. Toshibie Satellite U400, MSI EX300 czy NTT Corrino 300M. Za to w dziedzinie energooszczędności trudno go pobić, ponieważ oferuje średnio aż 5,5 godziny pracy na baterii, a więc tyle, co ultraprzenośny ThinkPad X300. Jeśli więc nie zależy ci na rekordowych osiągach, natomiast szukasz porządnej, niewielkiej i taniej maszyny do pracy w terenie, SL300 będzie bardzo dobrym wyborem.


Zobacz również
Laptop dla czołgisty
GE63VR 7RE RAIDER - stworzony do gier