Lenovo ThinkPad SL400-NRH4MUK

Legendarne ThinkPady wciąż żyją. Lenovo nie zamierza rozstać się z dziełem IBM, które przez lata stało się ikoną biznesowego komputera przenośnego. Nowa seria SL400 jest kwintesencją ThinkPadów za niewielkie pieniądze.

Kanciaste kształty, wieko ekranu zachodzące na krawędzie obudowy, porządna klawiatura z charakterystyczną, czerwoną główką pośrodku (accupoint czyli alternatywa panelu dotykowego) – ten laptop nie pozostawia złudzeń co do swego pochodzenia. A jednak trochę się zmienił, rezygnując z ortodoksyjnego wręcz konserwatyzmu poprzedników: jego ekran jest panoramiczny i błyszczący, logo na gładkim, lśniącym wieku przyjaźnie mruga czerwoną diodą. Owe elementy zapożyczono z serii Ideapad.

Rozmiarami i wagą SL400 jest bardzo zbliżony do stylowego Sony VAIO CS11, głównie ze względu na taką samą, 14-calową matrycę oraz identyczną grubość. Na tym jednak podobieństwa się kończą, bo notebooki dzieli 800 zł różnicy i zupełnie inne zastosowania.

W Lenovo znalazły się podzespoły typowe dla urządzeń z tej kategorii cenowej, chociaż wielu rywali za 2600 zł oferuje lepsze wyposażenie – szybszy procesor, większy dysk czy lepszy układ graficzny. Nie oszczędzono natomiast na elementach istotnych dla biznesu, więc do dyspozycji jest moduł LAN 1 Gb/s, Wi-Fi n, Bluetooth i skaner linii papilarnych. Są też bardziej "rozrywkowe" złącza: HDMI oraz S/PDIF. Dziwi zaś brak gniazda rozszerzeń ExpressCard albo chociaż PC Card. Pewnym mankamentem jest tylko odwrócony trapezoidalny przekrój obudowy utrudniający dostęp do portów.

SL400 nie jest mistrzem wydajności i pod względem szybkości działania plasuje się na dalekiej lokacie w tabeli. Za to energooszczędnością nawiązuje do najlepszych tradycji ThinkPadów, oferując średnio ponad 4 godziny pracy na baterii.

Z rodzinnego dziedzictwa pochodzi także bardzo przydatny zestaw narzędzi ThinkVantage, służących m.in. do konfigurowania systemu, zarządzania energią czy odzyskiwania danych i przywracania systemu w razie awarii.


Nie przegap

Zapisz się na newsletter i nie przegap najnowszych artykułów, testów, porad i rankingów: