Lenovo ThinkPad T400s

Lenovo ThinkPad T400s to klasyczny ThinkPad, ale o zdecydowanie poręczniejszych gabarytach. Komputer wyposażony jest w 14-calowy ekran, mocną obudowę, dwurdzeniowy procesor Core 2 Duo SP9400 i dysk SSD o pojemności 120 GB. To dobra konfiguracja do pracy. Lenovo ThinkPad T400s ma odpowiednią do tego wydajność, pełnowymiarową klawiaturę i ekran o wyższej od standardowych rozdzielczości 1440x900 pikseli. Na baterii pracuje około czterech godzin.

Laptopy ThinkPad pomimo, że są dosyć kanciaste, cieszą się dużym uznaniem użytkowników ceniących funkcjonalność oraz jakość wykonania. Opisywany model T400s wyposażony jest w 14,1-calową matrycę i obudowę wzmocnioną włóknami węglowymi, która dobrze chroni wnętrze komputera. Lenovo ThinkPad T400s jest trochę większy od ultra cienkich laptopów, ale za to wyposażono go w napęd optyczny, wyjmowaną baterię. Pomimo tego i tak okazuje się dosyć cienki (337x241x22 mm – dł./szer./wys.) i lekki (1,78 kg).

Lenovo ThinkPad T400s wyposażono w dwa urządzenia wskazujące TouchPad i TrackPoint, czytnik linii papilarnych i możliwość szybkiego zamontowania drugiego akumulatora w miejsce napędu optycznego (kieszeń UltraBay). Ponadto wyposażono go w komplet bezprzewodowych interfejsów: Bluetooth 2.1, WiFi „n” i gigabitową kartę sieciową.

Lenovo ThinkPad T400s to typowa konfiguracja biznesowa z technologią Intela vPro (Centrino 2), czyli możliwością zabezpieczenia laptopa przed dostępem osób trzecich, oraz technologią Anti-Theft pozwalająca zabezpieczyć dostęp do laptopa po kradzieży, lub nawet go śledzić o ile kupimy konfigurację z GPS.

Matryca

Zastosowana w Lenovo ThinkPad T400s matryca o przekątnej 14,1 cali pracuje z nieco wyższą niż standardowe ekrany o tej przekątnej rozdzielczością 1440x900 pikseli. To duży plus tej konfiguracji, bo chociaż zastosowany ekran jest mniejszy od typowego ekranu o przekątnej 15 cali to i tak oferuje większy obszar roboczy. Co istotne pozbawiony jest błyszczącej powłoki i dobrze pracuje się na nim w mocno oświetlonych pomieszczeniach.

Podzespoły

Zastosowany w Lenovo ThinkPad T400s procesor Intel Core 2 Duo SP9400 należy do starszej generacji jednostek z rodziny Penryn. Wyposażony jest w dwa rdzenie o prędkości 2,4 GHz i jest wydajniejszy od popularnych jednostek ULV (np. Core 2 Duo SU7300 – 2x 1,3 GHz, 10 W), a pobiera od nich niewiele więcej prądu (TDP – 25 W).

ThinkPad T400s wykorzystuje dysk SSD Toshiba THNS128GG4BAAA-N, który wyposażono w mechanizm szyfrowania danych kluczem AES. Nie oferuje on dużej pojemności (120 GB), ale do zastosowań typowo biznesowych powinien w zupełności wystarczyć. Oczywiście mamy możliwość podłączenia dodatkowych zewnętrznych dysków do gniazda USB. Warto również skorzystać z wbudowanego interfejsu eSATA, które pozwala wykorzystać znacznie szybsze nośniki zewnętrzne. Dodatkowym plusem tej konfiguracji jest gniazdo DisplayPort. Jest to nowoczesny interfejs cyfrowy z możliwością przesyłu dźwięku i obrazu, coraz częściej wykorzystywany w monitorach i zestawach kina domowego.

Czas pracy na baterii

Lenovo ThinkPad T400s nie jest wybitny pod względem długości czasu pracy na baterii. Nawet, gdy komputer nie jest zbyt obciążony, działa bez zasilania jedynie około cztery godziny. Nie jest to wynik wysokiej energochłonności urządzenia, ponieważ wg specyfikacji cała platforma ma współczynnik TDP na poziomie 40 W (dochodzą do tego jeszcze dysk, i monitor). Przy obciążeniu programem 3DMark06 maksymalny pobór prądu oscylował w granicach 30 W czyli o ok. 10 W więcej od energooszczędnej konfiguracji opartej na procesorze Core 2 Duo Su 7300 i zintegrowanej karcie graficznej. Problem leży raczej po stronie akumulatora, który dysponuje dosyć niską pojemnością 4000 mAh. Pamiętajmy jednak o tym, że możemy go wspomóc dodatkowym akumulatorem, który podłączamy zamiast napędu optycznego.


Nie przegap

Zapisz się na newsletter i nie przegap najnowszych artykułów, testów, porad i rankingów: