Lenovo ThinkPad Tablet

Lenovo ThinkPad Tablet to funkcjonalny tablet wyposażony w system Google Android 3.1. Możemy go obsługiwać palcem lub dołączonym elektronicznym piórkiem. Sprawdzamy oba rozwiązania i możliwości wykorzystywanej przez ten tablet platformy NVIDII Tegra 2.

Obudowa

Lenovo ThinkPad Tablet wyposażony jest w dosyć grubą obudowę (260 x 182 x 14mm - dł./szer./gr.), której daleko do smukłych kształtów iPada 2 czy Samsung Galaxy Tab 10.1. To tablet dla osób, które szukają nie tyle widowiskowych konstrukcji, co praktycznych. Obudowa w całości wykonana jest z plastyku, jej dolna cześć pokryta jest gumowanym materiał. To praktyczne rozwiązanie, bo tablet pewnie trzyma się w dłoni i nie rysuje się on tak jak obudowy wykonane z błyszczącego plastyku. Podobny materiał znajdziecie w laptopa Lenovo z serii ThinkPad. Niestety ma on jedną wadę, trudno jest usunąć z niego tłuste odciski palców.

Obudowa nie jest tak sztywna jak aluminiowa konstrukcja Apple iPad 2, ale i tak dobrze spełnia swoje zadanie. Przy mocniejszym dociśnięciu nic w niej nie trzeszczy nie wypacza się jak w większości tabletów z plastykowymi obudowami.

Zobacz również:

  • Sprawdź, czy Twoje urządzenie dostanie aktualizację do Androida 13 [20.12.2022]

MSI prezentuje nowe lekkie laptopy i tablety

Przyciski i gniazda

Lenovo ThinkPad Tablet wyposażony jest w pełnowymiarowe gniazdo USB 2.0, które pozwala na podłączenie do tabletu zewnętrznej klawiatury, myszy czy innego kontrolera. Tablet dysponuje też małym gniazdem HDMI i dodatkowym USB 2.0. W pudełku oprócz kabla USB, znajdziecie też zewnętrzny zasilacz. Ładowanie baterii, praca tabletu sygnalizowana jest zapaleniem czerwonej diody - kropki nad "i", umieszczonej w napisie Tinkpad który umieszczono na spodzie laptopa.

Tuż obok ekranu umieszczono cztery duże przyciski, które służą do: powrotu do strony głównej, cofania ostatnio wykonywanej czynności, uruchomienia przeglądarki internetowej, wyłączania funkcji automatycznego obracania obrazu. Przycisk uruchamiający tablet i do regulacji głośności umieszczono z boku obudowy - obsługujemy je lewą dłonią.

Wyposażenie

Lenovo ThinkPad Tablet wyposażony jest w modem 3G i czytnik kart SIM. To trzeci bezprzewodowy interfejs po Bluetooth i WiFi, w które tablet jest wyposażony. Wbudowaną pamięć flash o pojemności 32 GB możemy rozbudować wykorzystując karty SD. Tablet ma też elektroniczne piórko, którym możemy pisać po ekranie i dwie kamerki internetowe: 2 MPix, zamontowaną z przodu (filmuje naszą twarz) i 5 Mpix z tyłu obudowy.

Ekran

Lenovo ThinkPad Tablet wykorzystuje 10,1 calowy ekran IPS, który pracuje w naturalnej rozdzielczości 1280x800 pikseli. Pokryty jest on powłoką Gorilla Glass, czyli chemicznie wzmacnianym szkłem, które jest bardziej odporne na porysowania i pęknięcia niż inne rodzaje szkła. To istotne cecha, bo na tablecie pracujemy głównie wykorzystując jego ekran. Co istotne oferuje on wyższą rozdzielczość niż iPad 2 (9,8 cali; 1027x786 pikseli), co istotnie przekłada się na szczegółowości wyświetlanego obrazu. Nic nie można mu tez zarzucić pod względem, jakości generowanego obrazu, który jest ostry, kontrastowy a ekran dysponuje bardzo szerokimi kątami widzenia. To według nas jeden z najlepszych ekranów jaki testowaliśmy, dlatego oceniliśmy go na 10/10 pkt.

Pozycjonowanie dotyku

Lenovo ThinkPad Tablet wykorzystuje pojemnościowy system pozycjonowania dotyku, który jest o wiele bardziej zaawansowany niż stosowany w tanich tabletach oporowy system, który potrafi rejestrować tylko jeden punkt jednocześnie.

Testując Lenovo ThinkPad Tablet sprawdziliśmy za pomocą oprogramowania Antutu liczbę punktów, które potrafi jednocześnie rejestrować ekran. Musieliśmy do tego wykorzystać aż dwie dłonie, bo było ich aż 7. To świetna wiadomość, bo im więcej punktów potrafi rejestrować system pozycjonowania dotyku to tym bardziej zaawansowane gesty będziemy mogli wykonywać.

Platforma sprzętowa

Lenovo ThinkPad Tablet podobnie jak większość tabletów, które miały premierę w 2011 roku wykorzystuje platformę NVIDII Tegra 2. Składa się… na nią dwurdzeniowy procesor ARM Cortex A9 o prędkości 1 GHz, 1 GB pamięci RAM i ośmiordzeniowy akcelerator graficzny GeForce. Procesor jest bardzo szybki, także praca na tablecie to czysta przyjemność. Powiększanie fragmentów stron, zdjęć, automatyczne obracanie działa płynnie i szybko. Na tym tablecie możemy nawet pograć w wymagające gry. Warto w tym celu odwiedzić stronę Tegra Zone.

System

Lenovo ThinkPad Tablet wykorzystuje system Google Android 3.1, który jest całkowicie spolszczony. Do dyspozycji mamy przyjazny kreator instalacji od Lenovo, który pomaga skonfigurować podstawowe opcje pracy tabletu. Jest on prosty i intuicyjny.

Tuż po uruchomieniu do dyspozycji mamy pięć wirtualnych pulpitów, na których umieszczone są liczne dodatkowe aplikacje od Lenovo. Za pomocą aplikacja LaunchZone możemy definiować pięć skrótów do najczęściej wykorzystywanych przez nas aplikacji. Domyślnie ustawione są: przeglądarka do filmów, klient poczty, odtwarzacz muzyczny, czytnik książek elektronicznych i przeglądarka internetowa.

Na tablecie oprócz standardowych aplikacji producent zainstalował też: Documents To Go (wyświetlanie i edycja plików programów Word, Excel i PowerPoint), PrinterShare (rukowanie dokumentów biurowych, wiadomości e-mail, zdjęć, kontaktów, itp.), MyScript Notes Mobile (tworzenie notatek za pomocą dołączanego pióra), McAfee Mobile Security.

Na szczególną uwagę zasługuje aplikacja Lenovo SocialTouch, która daje łatwy dostęp do wszystkich znajomych i serwisów społecznościowych z jednego miejsca.

Czas pracy na baterii

Testując Lenovo ThinkPad Tablet borykaliśmy się ze sporymi problemami odnośnie ładowania baterii. Wynika to pewnie z tego że dysponowaliśmy jeszcze wczesną próbką tego tabletu. Z pewnością wersja finalną już w tej kwestii działać będzie sprawienie. Tablet w pełni naładowany wystarcza na około pięciu godzin ciągłego odtwarzania filmu HD z YouTube. To sporo, zważywszy na jego dosyć mocną konfigurację. Niestety, problemy z zasilaczem uniemożliwiły nam przeprowadzenie testu czasu pracy na baterii przy przeglądaniu stron internetowych. Także prosimy o wasze spostrzeżenia w tej kwestii. Oczywiście zamówiliśmy już drugi model do testów i wtedy zaktualizujemy jeszcze ten akapit.

Wnioski

Ekran o szerokich kątach widzenia i dużej rozdzielczości sprawia, że praca na Lenovo ThinkPad Tablet jest bardzo wygodna. Dołączone piórko, jest miłym dodatkiem, aczkolwiek ja osobiście nie korzystałem z niego zbyt często robiąc notatki za pomocą systemu rozpoznawania mowy, który działa rewelacyjnie. Jednego mi w tym tablecie zabrakło: wyglądu i stylu iPada 2 czy Samsunga Galaxy Tab 10.1, bo możliwości Lenovo ThinkPad Tablet ma od nich dużo większe.