Lenovo ThinkPad X1

Testujemy Lenovo ThinkPad X1, czyli supercienki laptop biznesowy wyposażony w dwurdzeniowy procesor Intela i szybki dysk SSD. To nietuzinkowy laptop, który świetnie wygląda i ma bardzo mocną obudowę, wykonaną z aluminium i stopu magnezu. Sprawdzamy czy za nietuzinkowym wyglądem kryją się też duże możliwości i jak zastosowanie cienkiej baterii wpłynęło na czas pracy laptopa.

Obudowa

Lenovo ThinkPad X1 pod względem jakości wykonania i solidności znacznie wyprzedza pozostałe cienkie laptopy a to za sprawą praktycznej i mocnej obudowy. Do jej budowy wykorzystano stop magnezu i aluminium, dlatego obudowa jest lekka a zarazem bardzo sztywna. Klapa chroniąca ekran, pomimo tego że jest bardzo cienka to jest bardzo sztywna, co jest ewenementem wśród cienkich laptopów, w których klapa wygina się prawie jak kartka papieru. Gumowane wykończenie obudowy sprawia że laptop świetnie "trzyma się dłoni".

Lenovo ThinkPad X1 w najgrubszym miejscu ma zaledwie 2 cm (337x231x21 mm - dł./gł./wys.). Obudowa jest więc bardzo cienka i to na całej długości swojego profilu. Laptop jest bardzo lekki bo waży 1,73 kg, i podobnie jak większość cienkich konstrukcji pozbawiony jest napędu optycznego.

Test Samsunga 900X3A - cienki laptop biznesowy

Jakość wykonania jak i całą konstrukcję obudowy oceniliśmy bardzo wysoko bo na 9/10 pkt. Jeden punkcik odjęliśmy, bo gumowe wykończenie obudowy sprawia że nie powstają na nim mikrorysy, ale pozostają tłuste odciski palców. Nie radzimy kremować rąk i pracować na tym laptopie, bo potem trudno jest usunąć tłuste plamy.

Klawiatura i touchpad

Lenovo ThinkPad X1 ma świetną klawiaturę z opcją podświetlenia klawiszy. Specjalna konstrukcja obudowy i klawiatury chroni nas przed uszkodzeniem delikatnej elektroniki laptopa gdy nam się na niego wyleje jakiś płyn. Specjalne otwory zamontowane w obudowie i kanaliki znajdujące się pod klawiaturą mają za danie szybkie odprowadzenie cieczy na zewnątrz obudowy. Daje nam to kilka minut czasu, podczas których możemy zapisać swoją pracę, wyłączyć laptopa i go wysuszyć lub oddać do serwisu.

Test HP ProBook 5330m - biznesowy laptop z matrycą o przekątnej 13,3 cali

Ekran

Lenovo ThinkPad X1 wyposażony jest w matrycę o przekątnej 13,3 cali, którą można odchylić o 180 stopni. Pracuje ona ze standardową rozdzielczością 1366x768 pikseli. Generowany obraz jest jasny, brakuje mu jednak głębokiej czerni, kontrast jest przeciętny podobnie jak kąty widzenia. Zamontowana przed matrycą szklana powłoka nie sprawdza się gdy pracujemy w silnie oświetlonych pomieszczeniach bo powstają denerwujące refleksy świetlne, które przeszkadzają pracy. To wszystko spowodowało że w naszej subiektywnej ocenie ekran oceniliśmy na 6/10 pkt. Nie jest to mocny element tego laptopa, a szkoda, bo płacąc ponad 6000 zł za laptop wiele osób oczekuje najlepszej jakości komponentów.

Gniazda i interfejsy

Lenovo ThinkPad X1 wyposażony jest w większość z obecnie wykorzystywanych gniazd. Do dyspozycji mamy popularne gniazdo HDMI za pomocą którego możemy podłączyć laptop do telewizora, DisplayPort, który jest coraz chętnej wykorzystywany przez producentów sprzętu komputerowego i telewizorów, eSATA, USB 2.0 i nowszy USB 3.0.

Lenovo ThinkPad X1 oferuje również bogate wyposażenie w bezprzewodowe interfejsy, bo oprócz Bluetooth i Wi-Fi ("n") do dyspozycji mamy jeszcze modem 3G (czytnik kart SIM zamontowano z tyłu obudowy).

Test Lenovo ThinkPad L512

Wydajność

Lenovo ThinkPad X1 wykorzystuje najnowszą platformę Intela Sandy Bridge. Sercem laptopa jest dwurdzeniowy procesor Core i5-2520M o prędkości 2,5 GHz, która może zostać automatycznie zwiększona do 3,2 GHz gdy nie są wykorzystywane wszystkie rdzenie procesora. To szybka jednostka, która sprawdzi się w codziennych zastosowaniach i do bardziej wymagających prac jak np. domowa obróbka zdjęć czy filmów.

Wydajny procesor i 4 GB pamięci operacyjnej sprawiają że praca na tym laptopie to czysta przyjemność. Jego dodatkowym atutem jest szybki dysk SSD, który sprawia że aplikacje jak i sama system uruchamiają się bardzo szybko.

Lenovo ThinkPad X1

Lenovo ThinkPad X1

Lenovo ThinkPad X1

Lenovo ThinkPad X1

Lenovo ThinkPad X1

Lenovo ThinkPad X1

Lenovo ThinkPad X1

Lenovo ThinkPad X1

Lenovo ThinkPad X1

Lenovo ThinkPad X1

Czas pracy na baterii

Lenovo ThinkPad X1 wyposażony jest w niewielki akumulator o pojemności 2630 mAh. Jest on wmontowany na stałe w przedniej części obudowy. Sam laptop pobiera niewiele prądu bo około 10 W przy uruchomionym systemie i 28 W podczas testu 3DMark06. Niestety mała pojemność akumulatora sprawiła, że czas pracy na baterii nie jest imponujący. W teście MobileMark 2007 Reader, czyli podczas przeglądania dokumentu PDF z symulowanymi przerwami, laptop pracował 312 minut.

Wnioski

Lenovo ThinkPad X1 to laptop dla biznesmena, który szuka sprzętu szybkiego i nietuzinkowego. Dzięki wydajnemu procesorowi oraz dyskowi SSD praca na tym laptopie to czysta przyjemność. Aplikacje uruchamiają się bardzo szybko, system działa perfekcyjnie. Dodatkowe atuty, na które powinniśmy zwrócić uwagę to: mocna obudowa, która będzie nam długo służyła, klawiatura odporna na zalanie, która daje nam bezpieczeństwo pracy oraz funkcjonalny czytnik linii papilarnych, który zabezpieczy nasze dane. Czas pracy na baterii nie jest imponujący, jednak jak na pojemność zastosowanego akumulatora i tak jest długi. Szkoda tylko że ekran nie oferuje lepszej jakości obrazu i wyższej rozdzielczości.

Zobacz inne testy laptopów


Nie przegap

Zapisz się na newsletter i nie przegap najnowszych artykułów, testów, porad i rankingów: