Lenovo ThinkPad X1 Carbon 5
-
- PC World,
- 22.08.2017, godz. 20:09
Lenovo wprowadziło do sprzedaży najnowszą wersję swojego topowego ultrabooka przeznaczonego dla użytkowników biznesowych. Biorąc pod uwagę możliwości oraz dostępne konfiguracje, mamy tu do czynienia z urządzeniem z najwyższej półki – zarówno jakościowej jak i, niestety, cenowej.
W skrócie:
Niezwykle lekki i wydajny komputer klasy premium.
Zalety:
- wydajność
- niska waga
- jakość materiałów
- bogate wyposażenie
Wady:
- wysoka cena
X1 Carbon 5 przeznaczony jest dla najbardziej wymagających użytkowników, którzy prócz najwyższej wydajności, cenią sobie także przenośność oraz ładny design. Laptop ten nie pozbawiony jest jednak kilku pomniejszych mankamentów.
Wytrzymałość i wygląd
Lenovo ThinkPad X1 Carbon 5, bo tak brzmi pełna nazwa tego modelu, robi świetne wrażenie od razu po wyjęciu z pudełka. To, co rzuca się w oczy już na starcie to wysoka jakość materiałów wykorzystanych do stworzenia obudowy. Z zewnątrz urządzenie pokryte jest bowiem czterema warstwami włókna węglowego. Zastosowano tu także specjalną konstrukcję o nazwie Roll Cage ze stopu magnezu, której zadaniem jest zwiększenie wytrzymałości komputera na uszkodzenia mechaniczne. Co do samej odporności, warto wspomnieć, że nowy X1 Carbon został przetestowany pod kątem 12 wymagań normy wojskowej i przeszedł pomyślnie ponad 200 testów wytrzymałości.
Zobacz również:

Dodatkowo na plus zaliczyć trzeba niezwykłą lekkość (1,13 kilograma wagi) oraz małe rozmiary (323,5 mm x 217,1 mm x 15,95 mm). To sprawia, że z urządzenia korzysta się niezwykle wygodnie: na biurku zajmuje bardzo mało miejsca, jest także poręczny w podróży. Dodatkowo, trzymanie go na kolanach nie jest w żaden sposób niekomfortowe, bowiem laptop bardzo dobrze trzyma temperaturę i nie grzeje się zbytnio podczas standardowej „pracy biurowej” (w testach pod pełnym obciążeniem temperatura na spodzie oraz na górze nie przekroczyła 42 stopni). Nowy X1 Carbon dostępny jest w dwóch wersjach kolorystycznych: czarnej i srebrnej.
ThinkPad X1 Carbon 5 został wyposażony w 14 calowy ekran pokryty antyrefleksyjną powłoką. W zależności od naszych preferencji możemy wybrać matrycę WQHD IPS (wyświetlającą obraz w rozdzielczości 2560 x 1440 pikseli) lub Full HD (1920 x 1080). W obydwu wersjach współczynnik jasności wynosi 300 nitów i kontrastem 844: 1. W praktyce użytkownicy doświadczą pewnego dyskomfortu podczas pracy na otwartej przestrzeni. Ekran jest jasny, lecz nie na tyle, by można było bez problemu korzystać z urządzenia przy dużym słońcu.
Co ważne, nowy Carbon został wyposażony w wygodną klawiaturę, w której przyciski szybko reagują nawet na słaby nacisk. Bardzo dobrze sprawuje się także touchpad, bowiem za jego pomocą da się naprawdę dokładnie sterować kursorem. Przyciski odpowiadające na lewy i prawy przycisk myszki są ponadto ciche, a zarazem solidne.

ThinkPad X1 Carbon 5 od środka
Wszystkie wersje nowego Carbona zostały wyposażone w procesor Intel siódmej generacji z rodziny Kaby Lake. W najsłabszej wersji znajdziemy i5-7200U z zegarem 2,5 GHz (turbo boost do 3,1 GHz), w najmocniejszej zaś i7-7600U taktowany z częstotliwością 2,8 GHz (turbo boost do 3,9 GHz). Pod obudową znajdziemy również od 8 do 16 GB pamięci RAM 1866 MHz LPDDR3 oraz kartę graficzną Intel HD Graphics 620. Wszystkie wersje urządzenia wyposażone są także w dysk SSD o pojemności od 128 GB do 1 TB. Razem stanowi to dość dobre połączenie, które zda egzamin nie tylko w typowej pracy biurowej, ale również posłuży do zadań, w których niezbędna będzie duża moc obliczeniowa.
Pomimo niecałych 16 milimetrów grubości w X1 Carbon 5 znajdziemy dwa porty Thunderbolt 3, również dwa USB 3.0, jedno HDMI, natywne RJ45, LAN oraz wejście na karty Micro SD oraz Micro SIM. Urządzenie obsługuje także technologię Bluetooth 4.2 oraz NFC (opcjonalnie). Znajdziemy tu również kamerę zdolną nagrywać filmy w jakości 720p.

Utrabook został wyposażony w czterokomorową baterię, która wedle zapewnień producenta starczy na 15,5 godziny działania. Realnie, czyli podczas umiarkowanej pracy, wynik powinien oscylować w granicy 8 godzin, co i tak jest świetnym rezultatem. Co więcej, urządzenie jest kompatybilne z technologią szybkiego ładowania. Funkcja ta sprawia, że naładowanie akumulatora do poziomu 80 procent możliwe jest w przeciągu 60 minut.
W nowym ultrabooku Lenovo zaimplementowano również technologię Windows Hello, dzięki której by się zalogować, wystarczy dotknąć czytnika linii papilarnych lub użyć kamery na podczerwień (dostępna opcjonalnie) z technologią rozpoznawania twarzy.
Dostępność i cena
X1 Carbon jest dostępny z systemem Microsoft Windows 10 Pro Signature Edition. W Polsce urządzenie dostępne jest, w zależności od konfiguracji, w cenie od 8000 do 12 000 PLN.