Lenovo U300s

Lenovo U300s może konkurować z najlepszymi ultrabookami. Jest cienki, starannie wykonany a dzięki dyskowi SSD i dwurdzeniowemu procesorowi Intela jest również szybki. To najnowszy produkt od Lenovo, który dołącza do naszego rankingu najlepszych ultrabooków.

Obudowa

Lenovo U300s zachwyca świetnie wykonaną i cienką obudową wykonaną z aluminium (324x216x15 mm - dł./gł./gr.). Jest przy tym sztywny i praktyczny, bo na obudowie nie są widoczne odciski palców, i jest ona bardziej odporna na porysowania niż laptopy z błyszczącymi obudowami wykonanym z plastyku. Oceniając obudowę nie mogliśmy nie porównać tego ultrabooka do alternatywnych rozwiązań innych producentów i według nas Lenovo U300s, ulega jedynie ultrabookom Asusa (Zenbooki), które mają sztywniejszą klapę a dzięki zwężającemu się profilowi wydają się bardzo cienkie.

Wyposażenie

Lenovo U300s oferuje skromne wyposażenie w dodatkowe gniazda, bo do dyspozycji mamy tylko jedno gniazdo USB 2,0, USB 3.0, HDMI i LAN. Pod tym względem lepiej wypada ultrabook Toshiby Portage Z830, który wyposażony jest w większa liczbę gniazd USB 2.0. Do podstawowych zadań dwa gniazda USB w zupełności wystarczą. Ważne, że do dyspozycji mamy jego najnowszą wersję USB 3.0, która jest kilkukrotnie szybsza od poprzednia (USB 2.0 - 60 MB/s, USB 3.0 - 640 MB/s).

Zobacz również:

  • Najlepsze tanie laptopy w 2023 roku - który komputer wybrać?
  • Najlepszy laptop dla studenta 2023. Sprawdź, co warto wybrać

Oczywiście nie mogło zabraknąć dwóch podstawowych interfejsów bezprzewodowych, czyli: Bluetooth i WiFi (802.11n). Niestety na wyposażeniu nie znalazł się modem 3G. Oczywiście jak przystało na rasowego ultrabooka, Lenovo U300s wyposażony jest w dysk SSD. W tym przypadku jest to model o pojemności 120 GB , który okazuje się dużo szybszy od standardowych nośników talerzowych, które w odczycie uzyskują prędkość około 80 MB/s.

Lenovo U300s

Lenovo U300s - Dysk SSD

Lenovo U300s

Lenovo U300s - Dysk SSD

Wydajność

Lenovo U300s wyposażony jest w szybki procesor dwurdzeniowy Intela Corei5 2467M o nominalnej prędkości 1,6 GHz, która dzięki technologii TurboBoost może wzrosnąć do 2,3 GHz. Nie jest to superszybki procesor, ale ma jedna duża zaletę, bardzo dobry stosunek wydajności do poboru prądu. Współczynnik TDP dla tego procesora wynosi tylko 17W, czyli pobiera on o połowę prądu mniej niż Starszej generacji procesory z rodziny Core i5 (TDP -35 W). Zastosowanie takiego procesora było konieczne z uwagi na niewielką grubość obudowy, która nie mieści większego układu chłodzącego.

Lenovo U300s

Lenovo U300s - PCMark7

Lenovo U300s wykorzystuje kartę graficzną zintegrowaną z procesorem (Intela GMA HD 3000) dlatego jego wydajność w przetwarzaniu grafiki jest bardzo niska. Do multimediów, codziennej pracy, taka konfiguracja jest optymalna, bo komputer dzięki dyskowi SSD pracuje bardzo szybko a energooszczędna konfiguracja powoduje, że jest bardzo cichy.

Lenovo U300s

Lenovo U300s - PCMark Vantage

Lenovo U300s

Lenovo U300s

Lenovo U300s

Lenovo U300s - 3DMark06

Lenovo U300s

Lenovo U300s - HDTune Pro

Lenovo U300s

Lenovo U300s

Czas pracy na baterii

Lenovo U300s gdy nie jest zbytnio obciążony (przeglądanie PDF) na baterii działa przez ponad sześć godzin (MobileMark 2007 Reade - 388 minut). To świetny wynik, zważywszy na niewielkie rozmiary akumulatora, który siłą rzeczy musi być dużo mniejszy od standardowych baterii montowanych w laptopach.

Wnioski

Lenovo U300s to świetny towarzysz podróży, bo jest lekki i długo działa na baterii. Producentowi udało się spełnić wszystkie wymogi specyfikacji ultrabooków, dlatego to produkt nie tylko funkcjonalny, ale i nowoczesny. Niewielka grubość obudowy, dobra jakość wykonania i wydajność sprawiają, że tego ultrabooka można polecić każdemu.

Ranking ultrabooków


Nie przegap

Zapisz się na newsletter i nie przegap najnowszych artykułów, testów, porad i rankingów: