Lestar TS 1500

Lestar TS 1500 wyróżnia się z kilku powodów. Po pierwsze wytwarza napięcie w kształcie sinusa. To pozwala zasilać także inne odbiorniki poza zasilaczami impulsowymi. Po drugie ma aż trzy stopnie automatycznej regulacji napięcia. Dwa z nich korygują napięcie za niskie, a trzeci – zbyt wysokie. Po trzecie podtrzymuje na akumulatorach pełne obciążenie przez sześć minut wymienione w specyfikacji, a nawet kilka sekund dużej.

Lestar TS 1500 znalazł się w czołówce testu z kilku powodów. Po pierwsze w czasie pracy na bateriach wytwarza napięcie w kształcie sinusa. To pozwala zasilać także inne odbiorniki poza zasilaczami impulsowymi. Po drugie ma aż trzy stopnie automatycznej regulacji napięcia. Dwa z nich korygują napięcie za niskie, a trzeci – zbyt wysokie.

Razem stabilizują napięcie w stosunkowo wąskich granicach. Dają gwarancję utrzymania tej wielkości między 208 a 249V. To najlepszy wynik testu. Po trzecie podtrzymuje na akumulatorach pełne obciążenie przez sześć minut wymienione w specyfikacji, a nawet kilka sekund dużej. Niestety po takim wyeksploatowaniu baterii odzyskanie pełnej sprawności nie jest zbyt szybkie. Ładowanie do 90% pojemności trwa aż osiem godzin. Nic dziwnego, że po testowych dwóch godzinach napełniania czas podtrzymania tego samego obciążenia bateriami w tym stanie skrócił się do dwóch minut. To przestroga dla użytkowników sieci podlegających częstym awariom.

Przełączanie na pracę bateryjną sprawia wrażenie sprawnej, ale przy dokładniejszej analizie okazuje się, że faza napięcia z falownika nie jest kontynuacją sieciowej, a wręcz przeciwnie, jest prawie dokładnie w przeciwfazie. Na całe szczęście między jednym a drugim jest dziesięciomilisekundowa przerwa, która zapobiega ewentualnym przepięciom. Ten stan niezbyt odpowiada założeniom konstrukcji interaktywnej, która będąc na baterii ma kontynuować fazę sprzed utraty napięcia.

Zasilacz ma cztery gniazdka komputerowe pod pełną ochroną i dwa z filtrami przeciwprzepięciowymi. Ten sam rodzaj filtrowania można zapewnić sieci Ethernet.